ПДВ-революція: як працюватиме електронне адміністрування ПДВ з 01.01.15?

Все про економіку та фінанси

Запровадження системи електронного адміністрування ПДВ в Україні матиме вплив на всіх платників податку, тому бізнесу доцільно заздалегідь оцінити вплив на свою діяльність законодавчих нововведень, що вступлять в дію з 1 січня 2015 року. Про це йдеться в Інформаційному віснику компанії «EY» від 05.08.14.

Експерти компанії нагадують, що в серпні набрав чинності Закон №1621-VII від 31 липня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України", що, зокрема, вводить систему електронного адміністрування ПДВ для всіх платників податку, що базується на взаємодії Єдиного реєстру податкових накладних (“ЄРПН”) та спеціальних ПДВ-рахунків. ПДВ-рахунки будуть безкоштовно відкриті для всіх платників ПДВ у Розрахунковому центрі обслуговування договорів на фінансових ринках.

«За нової системи, продавець зможе зареєструвати податкову накладну в ЄРПН на суму, що перевищує наявний в нього податковий кредит, лише якщо продавець доплатить необхідну суму ПДВ на свій ПДВ-рахунок. Передбачається, що наприкінці звітного періоду на ПДВ-рахунку буде акумульована сума ПДВ зі створеної продавцем доданої вартості. За рахунок сум на ПДВ-рахунку в кінці звітного періоду має бути сплачений податок до державного бюджету», - пояснюють експерти.

При цьому вони вказують на те, що в зв’язку зі впровадженням ПДВ-рахунків встановлено вимоги реєструвати усі податкові накладні та коригування до них в ЄРПН, а подавати звітність з ПДВ та надавати покупцям податкові накладні можна буде виключно в електронній формі.

«Нова система має забезпечити, щоб кредит з ПДВ визнавався покупцями лише тоді, коли сума зобов’язань з ПДВ буде сплачена постачальниками. Відповідно, дату визнання податкового кредиту по операціях з імпорту послуг було змінено на дату складання податкової накладної. Також скасовано право визнавати податковий кредит без податкової накладної, при поданні скарги на постачальника», - зауважують в «EY».

Крім того, експерти компанії акцентують увагу на тому, що з 1 січня 2015 року залишиться лише автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ.

При цьому бюджетне відшкодування зможуть отримувати лише експортери та інвестори, у яких залишкова балансова вартість необоротних активів у 12 разів більша суми заявки на відшкодування ПДВ, та експорт складає не менш ніж 40% продажів за рік, та/або інвестиції в необоротні активи не менше 3 млн. грн за рік. Бюджетне відшкодування за заявками до 1 січня 2015 року виплачуватиметься в чинному зараз порядку.

При цьому фахівці «EY» зауважують, що з 1 січня 2015 року підвищується поріг для обов’язкової реєстрації платником ПДВ: із 300 тис. грн. до 1 млн. грн.