Паризька кліматична угода: Кабмін схвалив план скорочення викидів CO2

Все про економіку та фінанси

Уряд повідомив, що 30 липня схвалив Оновлений національний визначений внесок України до Паризької Угоди (НВВ2).

У документі закладена ціль – до 2030 року скоротити викиди парникових газів до рівня 35% порівняно з 1990 роком (тобто викиди CO2 мають скоротитися на 65%).

Серед основних заходів досягнення такого показника в наступні 10 років:

- модернізація енергетичних та промислових підприємств;
- розвиток відновлюваних джерел енергії;
- заходи енергоефективності в усіх секторах економіки від виробництва, транспортування до споживання;
термомодернізація будівель;
- збільшення частки органічного сільського господарства та ресурсозберігаючих практик сільського господарства;
- електрифікація та оновлення транспорту;
- запровадження ієрархії управління відходами;
- збільшення лісистості та реформа управління лісовим фондом.

"Стратегічні цілі щодо декарбонізації та послідовний підхід до їх досягнення є логічним продовженням євроінтеграційного курсу України.

Реалізація документа позитивно позначиться на стані природних ресурсів, зокрема дозволить зменшити забруднення атмосферного повітря, водних об’єктів та земель", - кажуть в Мінекології та природних ресурсів.

Початковий внесок України у Паризьку хартію, затверджений Кабміном у вересні 2015 року, мав на меті знизити викиди парникових газів на 40% до 2030 року, тобто до 60% від рівня 1990 року, пише "Інтерфакс-Україна".

Новий показник скорочення викидів на 65% до 2030 року був отриманий виходячи з розрахунку, що в 1990 році викиди України з урахуванням землекористування та лісівництва становили 884 млн тонн.

При цьому в 2019 році, згідно з кадастром, викиди CO2 становили 332 млн тонн - 37,6% від рівня 1990 року.

У пояснювальній записці до проекту розпорядження Кабміну зазначається, що НОВ2 дасть змогу інтегрувати екологічні складові в оновлені стратегії розвитку держави, врахувати національні обставини розвитку економіки України при виконанні міжнародних зобов`язань, підвищити імідж України на міжнародній арені та в кліматичних переговорах.

У записці також зазначається, що НОВ2 посприяє залученню додаткових технологічних і фінансових ресурсів для модернізації та трансформації економіки на шляху реалізації Європейського "зеленого" курсу (European Green Deal) і пом`якшення наслідків зміни клімату.

Документ має бути поданий до секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату в рамках підготовки до 26-ї Конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (COP-26), яка відбудеться 1-12 листопада в Глазго.

Раніше в інтерв`ю порталу Green Deal міністр захисту довкілля і природних ресурсів Роман Абрамовський сказав, що процес узгодження цілей НОВ2 із бізнесом і міністерствами був "надскладним", зазначивши, зокрема, що з Міністерством економіки відбувалися найскладніші переговори.

Незважаючи на те, що початковий обсяг фінансування для виконання мети НОВ2 становив EUR102 млрд, Абрамовський зазначив, що ця цифра в результаті змінилася через зростання показника викидів у секторах енергетики (до 48 млн тонн викидів СО2 до 2030 року) і промисловості (на 16% до 2030 року від рівня 2019 року).