Pandora Papers: ICIJ опублікував нове розслідування про офшори

Все про економіку та фінанси

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) та представники 150 редакцій з усього світу опублікували розслідування Pandora Papers про 29 тисяч офшорних рахунків, пов`язаних у т.ч. з нинішніми і колишніми високопосадовцями з усього світу, а також бізнесменами, публічними особами, повідомляє DW.

Як зазначається, документи, які вдалося розсекретити завдяки інформаторам, належали 14 різним компаніям з усього світу, що надають послуги зі створення й управління офшорними компаніями. Повний список впливових осіб, ідентифікованих серед викритих файлів, можна знайти у базі даних ICIJ за цим посиланням.

Наприклад, колишній прем`єр-міністр Великобританії Тоні Блер десятиліттями робив гучні заяви з критикою ухиляння від сплати податків. Однак розкриті документи свідчать, що він та його дружина стали власниками нерухомості вартістю у 8,8 млн дол, купивши офшорну компанію, на яку була оформлена ця нерухомість. Компанія належала сім`ї бахрейнського міністра промисловості та туризму Заєда бін Рашида аль-Заяні. Купивши офшорну компанію, а не нерухомість напряму, Тоні Блеру та його дружині Шері вдалося уникнути сплати близько 400 тисяч доларів податків. Як Блери, так і аль-Заяні запевнили, що вони на момент транзакції не знали про те, з ким саме мають справу і хто саме є продавцем і, відповідно, покупцем. На даний момент офшорна компанія вже ліквідована.

У Pandora Papers згадується також прем`єр-міністр Чехії Андрей Бабіш, який 2017 року прийшов до влади з обіцянкою подолати корупцію. Опубліковані документи свідчать про те, що 2009 року Бабіш провів через низку офшорних компаній 22 мільйони доларів, аби купити віллу з двома басейнами і кінотеатром поблизу Канн на Лазуровому узбережжі Франції. Як з`ясували журналісти Investigace.cz, Бабіш не вказував у декларації про майно й доходи, що він є бенефіціаром вказаних офшорних компаній. Чеський прем`єр не відповів на прохання прокоментувати цю інформацію.

Серед даних про офшори турецьких бізнесменів журналістам турецької редакції DW вдалося ідентифікувати будівельну компанію одного з впливових турецьких магнатів, який будував розкішний палац президенту країни Реджепу Таїпу Ердогану на понад тисячу кімнат.

Як повідомляє "Радіо Свобода", в рамках Pandora Papers журналісти "Слідство.інфо" оприлюднили інформацію, що в 2012 році «кварталівці» зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі.

Як констатується, зокрема, Maltex Multicapital Corp ніби була порівну поділена між фірмами Володимира Зеленського, братів Сергія та Бориса Шефірів та ще одного «кварталівця» — сценариста і режисера продуктів студії Андрія Яковлева. Як зауважується, номінальним власником виступала Davegra Limited, власником якої на той час був нинішній голова СБУ Іван Баканов. Розслідувачі вказують, що він ніби підписав т.зв. «трастову декларацію» — документ, який фіксує відносини між номінальним та реальним власником компанії.

Як зазначається, до статутного капіталу було сплачено 40 млн дол. «Офшорні компанії, які, ймовірно, перераховували кошти «кварталівцям», підозрюють у відмиванні мільярдів з Приватбанку", – зауважують журналісти «Слідство.Інфо».

Вони кажуть, що намагалися отримати коментарі від фігурантів розслідування, але відповідь надійшла лише від Бориса Шефіра, який заявив, що почав закривати офшорну частину бізнесу.

Позаторік нардеп Володимир Ар’єв заявляв, що 41 млн дол з Приватбанку за часів Ігоря Коломойського вивели на рахунки студії «Квартал 95». Тоді він не назвав джерела, але виклав у мережі номери контрактів і дати банківських переказів.

Як повідомляється, навесні 2019 року, за місяць до перемоги на президентських виборах, Володимир Зеленський передав частку в Maltex для Сергія Шефір. Після перемоги Зеленського Шефір став помічником президента (нещодавно на нього було скоєно замах). Як стверджується, станом на червень 2019 року Шефір, вже будучи помічником президента, залишався бенефіціарним власником Maltex, випливає з Pandora Papers.

P.S.

Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк у коментарі для Liga.net заявив, що в матеріалі "Слідство.Інфо" немає нічого компрометуючого.

"Практично вся ця інформація вже використовувалася опонентами Володимира Зеленського під час виборчої кампанії 2019 року. Ні тоді, ні тим більше зараз в цій інформації немає нічого компрометуючого", – сказав він.

Подоляк зазначив, що події з розслідування відбувалися до приходу Зеленського до влади. На його думку, журналісти ще раз підтвердили безумовне виконання Зеленським норм антикорупційного законодавства.

Він також запевнив, що "Квартал 95" завжди був прозорим бізнесом, який ніколи не мав відношення до державних грошей або регуляторів. Однак, каже Подоляк, бізнес-практики в Україні 2000-х і першої половини 2010-х років вимагали інструментів захисту власності від тодішньої влади.

"Захищати цей бізнес в умовах тодішньої влади Януковича (експрезидента, - ред.) та інших корумпованих діячів було цілком зрозумілою завданням", – пояснив він.

Подоляк також заявив, що при Зеленському стало можливим вручення підозр ексменеджерам Приватбанку і прийняття спецзаконодавства – банківського, антиофшорного, податкового.