Ощадбанк залучить в ЄБРР субборг до 100 млн євро з опцією конвертації в акції

Все про економіку та фінанси

Ощадбанк за погодженням з Кабміном готується підписати з ЄБРР лист-мандат, який передбачає можливість залучення довгострокового кредиту у формі субординованого боргу обсягом до 100 млн євро в еквіваленті з опцією конвертації в прості акції Ощадбанку.

15.06.2021 Мінфін подав на розгляд уряду Стратегію розвитку Ощадбанку на 2021-2024 роки, яка містить попередню дорожню карту приватизації цього держбанку. Нею передбачено підписання з міжнародною фінансовою організацією (МФО) угоди про залучення боргового інструменту, який може бути конвертований в прості акції за відповідної домовленості між Кабміном і МФО.

Уряд вважає ЄБРР найбільш вірогідним "якірним" інвестором у капітал Ощадбанку.

У кінці червня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект№5542-1, який серед іншого визначає умови входження Ощадбанку в систему гарантування вкладів ФГВФО (та відповідно втрату офіційної 100-відсоткової держгарантії по вкладам фізосіб).

Приєднання Ощадбанку до системи ФГВФО є передумовою для залучення коштів ЄБРР у капітал цього держбанку. Це передбачено в т.ч. в Меморандумі про співпрацю між Україною та МВФ.

Нагадаємо, в січні Укргазбанк, IFC та Міністерство фінансів підписали угоду про залучення Укргазбанком в IFC 5-річного кредиту на 30 млн євро з можливістю конвертації позики в частку в акціонерному капіталі Укргазбанку в розмірі до 20%.

У кінці 2016 року між Кабміном, Ощадбанком і ЄБРР було підписано Меморандум порозуміння, який передбачає надання Ощадбанку підтримки з бору ЄБРР в розробці та впровадженні комплексної програми трансформації для підготовки Ощадбанку до часткової приватизації. При цьому ЄБРР висловив намір у подальшому інвестувати кошти в капітал Ощадбанку за умови досягнення держбанком ключових цілей процесу трансформації, визначених у Меморандумі.

У вересні 2020 року уряд оновив Засади стратегічного реформування державного банківського сектору, одним з пріоритетів якого є зменшення частки держави в банківській системі.

У листопаді 2020 року Кабмін схвалив Основні напрями діяльності Ощадбанку на 2020-2024 роки, реалізація яких має створити необхідні передумови для забезпечення вступу міжнародних фінансових організацій (МФО) до капіталу банку.

Згідно з планами Кабміну, входження МФО в капітал Ощадбанку має призвести до мажоритарної або повної приватизації банку до кінця 2025 року.

Стратегія розвитку Ощадбанку на 2021-2024 роки передбачає, що понад 80% кредитного портфелю Ощадбанку має бути сконцентровано на приватному секторі.

Статутний капітал Ощадбанку - 49,5 млрд грн. На 01.06.2021 його активи становили 258,3 млрд грн, у т.ч. ОВДП-портфель - 100,5 млрд грн, кредитний портфель юросіб - 58,2 млрд грн (резерви під знецінені позики - 22,1 млрд грн), кредитний портфель фізосіб - 10,5 млрд грн (резерви під знецінені позики - 3,4 млрд грн).

За даними Міністерства фінансів, за 2020 рік обсяг непрацюючих кредитів в портфелі Ощадбанку скоротився на 26,7%, або на 20,6 млрд грн. Банком було списано за рахунок сформованого резерву 31,7 млрд грн, у т.ч. 25 млрд грн заборгованості позичальників у Криму (йдеться, передусім, про борги "сонячних" проектів "імені" Клюєвих).