Ощадбанк відкликав мільярдний позов до Укртелекома Ахметова

Все про економіку та фінанси

11 грудня Госпсуд м. Києва задовольнив заяву Ощадбанку про залишення про без розгляду його позову до “Укртелекома” в справі №910/8734/17 про стягнення 1,1 млрд грн.

Раніше Ощадбанк та “Укртелеком” в межах цієї ж справи подавали до суду клопотання про відкладення її розгляду через намір укласти мирову угоду.

Доповнення: після виходу цього повідомлення до редакції Finbalance надійшов лист від прес-служби Ощадбанку, в якому зазначається, що "зобов’язання Укртелекому перед Ощадбанком врегульовано" (цитата).

"Ощадбанк та Укртелеком за взаємною згодою врегулювали зобов’язання Укртелекому перед Ощадбанком.

Досягнуті домовленості передбачають поетапне та повне погашення заборгованості перед банком, забезпечення зобов‘язання заставою ліквідних активів, нарахування процентів на суму заборгованості.

Зважаючи на домовленості, судовий процес щодо стягнення заборгованості Укртелекому припинено", - йдеться в листі Ощадбанку.

У серпні Ощадбанк заявляв, що виконавча служба наклала арешт на майже 93% акцій “Укртелекому” за борги ТОВ "ЕСУ" (власник акцій “Укртелекома”, кінцевий бенефіціар - Рінат Ахметов) перед Ощадбанком.

Як писав Finbalance, 08.08.2019 Верховний Суд відмовився задовольнити заяву Ощадбанку про перегляд за нововиявленими обставинами судових рішень (у т.ч. касаційної інстанції) в справі №910/14130/17, якими держбанку було відмовлено в задоволенні позову до ТОВ “ЕСУ” про стягнення 1,1 млрд грн боргу шляхом звернення стягнення на 92,79% акцій “Укртелекома”, які належать ТОВ “ЕСУ” (кінцевий бенефіціар - Рінат Ахметов) та були передані в заставу для Ощадбанку.

У березні 2017 року ТОВ “ЕСУ” мало погасити облігації на 4,6 млрд грн, однак не зробило цього (тобто допустило дефолт). Найбільші держателі цих паперів - Ощадбанк та Укрексімбанк (як повідомлялося, в кожного з них у портфелі облігації на суму біля 2 млрд грн). Випуск цих паперів сприяв процесу приватизації "Укртелекома".

У 2015 році “Укртелеком” приєднався до переговорів ТОВ "ЕСУ" з Ощадбанком і Укрексімбанком щодо боргу його власника по облігаціям. Тоді «Укртелеком» взяв на себе зобов`язання викупити у них облігації ТОВ "ЕСУ" загалом на 2 млрд грн (по 1 млрд грн у кожного з держбанків) та сплатити відсотки (в строк не пізніше 15.03.2017). У заставу держбанкам були передані акції “Укртелекома”. Планувалося, що погашення боргів відбудеться за рахунок коштів від продажу 3G-оператора "Тримоб" для “МТС Україна”, але ця угода зірвалася (на фоні відсутності згоди Фонду держмайна на її проведення).

23.07.2019 Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Ощадбанку та скасував рішення судів нижчих інстанцій у справі №910/13249/17, якими було задоволено позов “Укртелекома” до Ощадбанку та розірвано згаданий договір купівлі-продажу цінних паперів №6026-ДД/2015 від 15.09.2015, укладений між позивачем та відповідачем.

"Укртелеком" публічно заявляв, що згаданий договір не може бути реально виконаним без істотної шкоди для діяльності компанії. "Тому і ми, і банк змушені будемо шукати варіанти взаємовигідного компромісу, щоб забезпечити виконання рішення таким чином, який не матиме негативного впливу на операційну діяльність компанії", - зауважили в “Укртелекомі”.

15.03.2018 Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу Ощадбанку та скасував рішення судів першої й апеляційної інстанції в частині надання для ТОВ “ЕСУ” річної відстрочки на сплату 850,7 млн грн боргу (за облігаціями).

02.05.2018 Верховний Суд у рамках іншого спору задовольнив касаційну скаргу Ощадбанку та скасував ще одну річну відстрочку на виконання судового рішення про стягнення з ТОВ «ЕСУ» на користь Ощадбанку ще 960 млн грн боргу.

23.10.2018 Верховний Суд відмовив Ощадбанку у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на ухвали судів нижчих інстанцій (в справі №910/8734/17), якими держбанку було відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення позову шляхом накладання арешту на кошти “Укртелекома” у банківських установах та накладання арешту на все рухоме та нерухоме майно цієї компанії-відповідача в межах розміру позовних вимог (1,1 млрд грн).

Як відомо, Фонд держмайна продав 92,79% акцій “Укртелекома” в 2011 році за 10,6 млрд грн. Фінансуванню відповідної операції сприяв у т.ч. випуск облігацій ТОВ “ЕСУ” на 4,6 млрд грн, більшість з яких (на 4 млрд грн) були викуплені Ощадбанком та Укрексімбанком. Наразі кінцевим бенефіціаром ТОВ “ЕСУ” є Рінат Ахметов. Водночас оточення Дмитра Фірташа в судах намагалося стягнути з Р. Ахметова 760 млн дол, недоплачених за куплений у 2013 році "Укртелеком", а також 60 млн дол нарахованих за кілька років відсотків.

Про спроби “Укрексімбанку” стягнути борги з ТОВ “ЕСУ” - тут.

Про “мирову” між Ахметовим та оточенням Фірташа щодо “Укртелекома” - тут.