Ощадбанк стане учасником ФГВФО, - законопроект Кабміну

Все про економіку та фінанси

Кабмін підготував законопроект про набуття Ощадбанком статусу учасника Фонду гарантування вкладів фізосіб (доповнено: цей документо зрештою був схвалений на засіданні уряду 14 квітня). 

Законопроектом пропонується скасувати чинну наразі 100-відсоткову держгарантію на вклади фізосіб в Ощадбанку та приєднати його до системи гарантування вкладів ФГВФО.

Цитата із документу:

"З дня набуття АТ "Ощадбанк" статусу учасника Фонду:

- якщо вклад, залучений АТ "Ощадбанк" до дня набуття ним статусу учасника Фонду, перевищує граничний розмір відшкодування коштів за вкладом [наразі це 200 тис грн, - Finbalance], частина такого вкладу, що перевищує граничний розмір відшкодування коштів за вкладом, гарантується державою;

- якщо за вкладом, залученим АТ "Ощадбанк" до дня набуття ним статусу учасника Фонд, Фонд відповідно до закону не відшкодовує кошти, такий вклад гарантується державою.

Гарантії, визначені в цьому пункті, діють до закінчення шестимісячного строку з дня набуття АТ "Ощадбанк" статусу учасника Фонду".

Також законопроектом пропонується встановити для Ощадбанку розмір початкового збору до ФГВФО на рівні 1% від регулятивного капіталу станом на дату набуття статусу учасника ФГВФО. Відповідний внесок Ощадбанк має сплатити протягом 90 календарних днів з дати набуття статусу учасника ФГВФО.

[Від Finbalance: чинним законом для решти учасників ринку встановлено, що банк - учасник ФГВФО протягом 30 календарних днів з дати видачі банківської ліцензії зобов`язаний сплатити до Фонду початковий збір у розмірі 1% свого статутного капіталу.

Статутний капітал Ощадбанку - 49,5 млрд грн. Разом з тим, за даними цього держбанку, на 01.04.2021 його регулятивний капітал був 15,9 млрд грн (а значить розмір початкового внеску у ФГВФО на вказану дату склав би 159 млн грн)].

У законопроекті визначено, що протягом трьох років з дня набуття статусу учасника ФГВФО Ощадбанк сплачує до Фонду регулярний збір лише з розрахунку базової річної ставки, визначеної статтею 22 закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"

[Від Finbalance: йдеться про 0,5% бази нарахування в національній валюті та 0,8% бази нарахування в іноземній валюті; учасник Фонду зобов’язаний здійснювати сплату регулярного збору до Фонду щоквартально до 15 числа місяця, наступного за кварталом, за який здійснюється сплата. За даними НБУ, на 01.03.2021 обсяг вкладів фізосіб в Ощадбанку становив 127,5 млрд грн, а загалом у банківській системі - 690,4 млрд грн].

Водночас документом передбачено, що розрахунок розміру регулярних зборів до ФГВФО у формі диференційованих зборів не застосовується до Ощадбанку.

[Від Finbalance: згідно з чинним законом, для інших банків цей розрахунок проводиться шляхом зважування базової річної ставки збору за ступенем ризику; розмір диференційованого збору має бути не менше розміру базової річної ставки].

Планується, що закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а ФГВФО має у тримісячний строк привести свої нормативно-правові акти у відповідність до цього закону.

Згідно з пояснювальною запискою, прийняття цього закону потрібне для залучення коштів ЄБРР в капітал Ощадбанку.

Приєднання Ощадбанку до системи гарантування вкладів ФГВФО передбачене в Меморандумі з МВФ.

Згідно з планами Кабміну, входження ЄБРР в капітал Ощадбанку має призвести "до мажоритарної або повної приватизації банку до кінця 2025 року" (цитата).

Ощадбанк за підсумками січня-лютого декларував прибуток 202,2 млн грн (тоді як за цей же період 2020 року - 1,085 млрд грн).

За підсумками грудня держбанк звітував про збиток 2 млрд грн, а за весь 2020 рік - про прибуток 2,8 млрд грн.

P.S.

14 квітня під час розгляду Кабміном законопроекту щодо приєднання Ощадбанку до системи ФГВФО заступник голови НБУ Дмитро Сологуб висловив думку, що документ потребує доопрацювання, аби врегулювати питання платоспроможності Фонду гарантування. Д. Сологуб зазначив, що таку ж позицію мають МВФ та ФГВФО, пише "Економічна правда".

Водночас міністр фінансів Сергій Марченко зазначив, що не вважає за потрібне об’єднувати ці питання, адже їх можливо розв’язати окремо. За словами очільника відомства, питання платоспроможності ФГВ та входження Ощадбанку до Фонду "стоять окремо у Меморандумі з МВФ".

"Ми вбачаємо за необхідне доопрацювати законопроєкт про платоспроможність ФГВФО разом з НБУ та Фондом гарантування, і в загальному порядку далі ці питання розглядати на майданчику Кабміну", – підсумував він.