Ощадбанк розформував резерви у І кварталі на 414 млн грн, тому задекларував прибуток

Все про економіку та фінанси

Ощадбанк у І кварталі розформував резерви під активи, за якими нараховуються проценти (кредитний портфель), на 413,6 млн грн, тоді як у січні-березні 2020 року він сформував резерви на 165,8 млн грн.

Прибуток цього держбанку за І квартал впав до 252,4 млн грн, тоді як у січні-березні 2020 року він становив 2,63 млрд грн.

Як зауважував Ощадбанк, суттєвий негативний вплив на його фінрезультат у І кварталі-2021 мав “торговий результат від операцій з фінансовими інструментами, що відображаються за справедливою вартістю, а саме переоцінка цінних паперів у портфелі банку, пов’язана з коливанням курсу національної валюти та безризикових процентних ставок у гривні та доларах США” (цитата).

За підсумками грудня 2020 року Ощадбанк звітував про збиток 2 млрд грн, а за весь 2020 рік - про прибуток 2,8 млрд грн (виплатить у держбюджет дивіденди на 833 млн грн).

При цьому держбанк інформував, що його торговельний дохід за 2020 рік на суму 3,7 млрд грн виник від переоцінки облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) у капіталі банку.

Як зазначав Ощадбанк, причиною його негативного фінрезультату в грудні-2020 були “негативні прогнози щодо діяльності окремих секторів економіки, що викликані застосуванням адаптивних та повних карантинних обмежень в рамках боротьби з коронавірусною пандемією, а також сповільненням ділової активності” (цитата).

“Беручи до уваги ці очікування, банк був змушений сформувати додаткові резерви відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерської звітності МСФЗ 9. Коригування в грудні не пов’язане з операційною діяльністю Ощадбанку; він продовжує стабільно працювати та виконувати всі свої зобов’язання перед клієнтами та партнерами", - констатували в Ощадбанку.

Як повідомляв Finbalance, Ощадбанк у січні-березні списав з балансу непрацюючі кредити юросіб на 459,2 млн грн.

За 2020 рік цей держбанк списав непрацюючі кредити за рахунок сформованого резерву на 31,7 млрд грн, у т.ч. 25 млрд грн заборгованості кримських позичальників (йдеться, передусім, про борги “сонячних” проектів “імені” Клюєвих).

На 01.01.2021 непрацюючі кредити юросіб в Ощадбанку становили 51,3 млрд грн (52,6% відповідного кредитного портфелю), а покриття цих NPL кредитним ризиком згідно з постановою НБУ №351 (обсяг резерву згідно МСФЗ + покриття за рахунок капіталу) було на рівні 85,8%.

У 2020 році Ощадбанк реструктуризував проблемну заборгованість на 23,8 млрд грн, з них 16,3 млрд грн - відповідно до ЗУ «Про фінансову реструктуризацію». Йдеться, зокрема, про реструктуризацію боргів ТОВ "Три О" (власник ТРЦ "Гулівер"), ТОВ "Клуб сиру" (з групи "Континіум"), ТОВ "БК "Міськбудінвест".

За інформацією Ощадбанку, в І кварталі обсяг проблемної заборгованості, розрахований за методологією НБУ, зменшився на 2 в.п. – з 51% до 49%, або на 0,8 млрд грн. Показник згідно з міжнародними стандартами звітності (NPL 90+) за квартал зменшився теж на 2 в.п. – з 25% до 23%, або на 0,6 млрд грн.

В Ощадбанку зазначали, що в 2020 році рівень непрацюючих кредитів (NPL 90+) у його портфелі зменшився з 49% до 24%.

Серед боржників Ощадбанку - у т.ч. група "Креатив", Lauffer Group, Укрлендфармінг, ЕСУ/Укртелеком, АвтоКрАЗ, Дельта Банк (і М. Лагун), група "Континіум" тощо.

В Ощадбанку не виключали потребу в докапіталізації на суму 1-4 млрд грн (залежно в т.ч. від макроекономічної ситуації, регулятивних вимог НБУ тощо).