Ощадбанк програє війну з Фондом гарантування за мільярдні активи Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

13 грудня Київський апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ліквідатора Дельта Банку (у справі №910/10916/16) та визнав недійсним іпотечний договір від 29.12.2014, який був укладений між Дельта Банком та Ощадбанком як забезпечення боргових зобов’язань Дельта Банку перед Ощадбанком по договору коррахунку.

Згідно з судовими матеріалами, предметом іпотеки були 11 земельних ділянок в Київській та Волинській областях погодженою сторонами вартістю 117,7 млн грн.

У своєму рішенні Київський апеляційний госпсуд вказав, що іпотечний договір був укладений без погодження з куратором НБУ, яке мало б бути.

Нагадаємо, Фонд гарантування публічно звинувачував Ощадбанк в сумнівних операціях, що привели до фактичного виведення з Дельта Банку активів на 2 млрд грн. При цьому Ощадбанк заявляв про грошові вимоги до Дельта Банку на 3,9 млрд грн, а Фонд гарантування визнав 3,28 млрд грн та включив їх у 7-му чергу задоволення.

Наразі Ощадбанк програє Фонду гарантування в судовій боротьбі за активи Дельта Банку.

Справа №910/14617/16. У листопаді Госпсуд м. Києва задовольнив позов ліквідатора Дельта Банку та визнав недійсним договір застави цінних паперів №1/ЦП від 26.02.2015, який цей банк уклав з Ощадбанком як забезпечення зобов’язань Дельта Банку перед Ощадбанком по договору коррахунку. Предметом застави були облігації ТОВ «ЕСУ» (власник «Укртелекома», кінцевий бенефіціар – Рінат Ахметов) договірною вартістю 160,9 млн грн (як, до речі, мали були погашені ще в березні, однак це так і не відбулося).

Справа №910/10919/16. У листопаді Вищий госпсуд задовольнив касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку, скасував постанову Київського апеляційного госпсуду від 21.06.2017 та лишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 22.11.2016, яким було задоволено позов ліквідатора Дельта Банку та визнано недійсним договір застави майнових прав за кредитами №294 від 25.02.2015 (на 1,3 млрд грн).

Справа №910/10917/16. У жовтні Київський апеляційний госпсуд визнав недійсним договір застави майнових прав від 25.02.2015, згідно з яким Дельта Банк передав у заставу Ощадбанку майнові права за низкою кредитів, виданих, зокрема, для ПАТ "Херсонський суднобудівний завод"; ТОВ "Іллічівський зерновий порт"; ТОВ "Танк Транс". Погоджена сторонами вартість предмету застави – 459,5 млн грн.

Справа №826/24298/15. У жовтні Вищий адмінсуд на вимогу ліквідатора Дельта Банку закрив провадження в справі, в рамках якої постановою Окружного адмінсуду м. Києва від 26.01.2016 й ухвалою Київського апеляційного адмінсуду від 26.05.2016 на вимогу Ощадбанку було скасовано рішення Фонду гарантування про визнання нікчемними кількох угод Дельта Банку з Ощадбанком, які були укладені в грудні-2014 та лютому-2015 і відповідно до яких Дельта Банк передав Ощадбанку в заставу активи на 2 млрд грн по зобов’язанням за коррахунками.

Нікчемними були визнані

- іпотечний договір №1871 від 29.12.2014 (предмет застави – земельні ділянки в Київській та Волинській області; узгоджена сторонами вартість – 117,7 млн грн);
- договори застави майнових прав за кредитами (договірна вартість предметів застави – 1,76 млрд грн) №293 та №294 від 25.02.2015;
- договір застави цінних паперів № 1/ЦП від 26.02.2015 (договірна вартість предмета застави – облігацій ТОВ «ЕСУ» - 160,9 млн грн).

Нагадаємо, в жовтні Верховний Суд скасував рішення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в справі №757/22651/15-ц за позовом Ощадбанку до Микола Лагуна та лишив в силі рішення перших двох інстанцій, згідно з якими з М. Лагуна як з поручителя по зобов’язанням Дельта Банку по договорам про коррахунки було стягнуто 111,8 млн дол, 12,45 млн євро та 948 млн грн заборгованості.

Контекст

За даними Фонду гарантування, на 01.12.2017 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,63 млрд грн (96,8% запланованих виплат). Це відбулося, передусім, за рахунок емісійних коштів: банк повертав кошти вкладникам-фізособам за рахунок позики, залученої у Фонду гарантування, який в свою чергу брав ці кошти в кредит або в НБУ, або Мінфіну (у вигляді держоблігацій, які згодом монетизовував Нацбанк).

За даними ФГВФО, ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від балансової вартості, зазначеної «на папері» станом на 01.01.2017 (94,27 млрд грн).

Коли Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

У квітні НБУ заявляв, що борг Дельта Банку перед ним по кредитам рефінансування становить 8 млрд грн (ці вимоги забезпечені заставними активами, у т.ч. кредитним портфелем Дельта Банку).

У листопаді у Фонді гарантування констатували, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тут, з Укрексімбанком - тут, з ДІУ - тутз Cargill - тут і тут, з "Фокстрот" - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут. Про спір НБУ з Укргазбанком через активи Дельта Банку див. тут

Про боргові вимоги Укрексімбанку до сестри М. Лагуна - тутПро конфлікт М. Лагуна та КУА "Практика" (вкладник Кредитпромбанку) - тут.

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ читайте тутПро розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна і працівників НБУ читайте туттуттуттут, тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна див. тут. Про розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тут.

Про кримінальне провадження щодо екс-першого заступника глави ради директорів Дельта Банку Віталія Масюри див. тут і тут.  Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут.

Про сумнівний продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора Дельта Банку з позичальниками читайте тут і тут.

Про втрату Нацбанком права вимоги за кредитом, який  Дельта Банк видав для "Укрспирта" див. тут.

Про дріблення депозитів у Дельта Банку див. тут.

Коментарі М. Лагуна див. туттуттут і тут.