Ощадбанк не зміг забрати в ліквідатора Дельта Банку дефолтні облігації Ахметова

Все про економіку та фінанси

04 червня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов Ощадбанку до ліквідатора Дельта Банку в справі №910/16608/16 про звернення стягнення на облігації ТОВ “ЕСУ” (договірною сумою 161 млн грн) як предмет застави за договором застави цінних паперів №1/ЦП від 26.02.2015 (був укладений сторонами як забезпечення за договором коррахунку).

ТОВ “ЕСУ” - власник 92,8% акцій “Укртелекома”, кінцевий бенефіціар - Рінат Ахметов. ТОВ "ЕСУ" мало погасити свої облігації в березні 2017 року, однак так і не зробило цього (про намагання Ощадбанку та Укрексімбанку стягнути відповідні мільярдні борги з цієї компанії, а також "Укртелекома" - тут).

Суд серед іншого звернув увагу на пов’язану справу - №910/14617/16, в рамках якої суди першої та апеляційної інстанції задовольнили позов ліквідатора Дельта Банку та визнали недійсним договір застави цінних паперів №1/ЦП від 26.02.2015.

“Позивач просить звернути стягнення на предмет застави за недійсним договором застави, який в силу ст. 216 ЦК України не створює юридичних наслідків та не надає позивачу права такого звернення, а відтак, судом не встановлено наявності порушеного права позивача”, - йдеться в рішенні Госпсуду м. Києва від 04.06.2018.

Як писав Finbalance, Ощадбанк заявляв про грошові вимоги до Дельта Банку на 3,9 млрд грн, а ФГВФО визнав 3,28 млрд грн та включив їх у 7-му чергу.

Фонд гарантування публічно звинувачував Ощадбанк в сумнівних операціях щодо виведення активів з Дельта Банку на 2 млрд грн (через укладання договорів застави активів як забезпечення по зобов’язанням по договору коррахунку).

16 травня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу Ощадбанку та лишив без змін постанову Київського апеляційного госпсуду від 13.12.2017 (у справі №910/10916/16), якою було визнано недійсним іпотечний договір №1871 від 29.12.2014, укладений між Дельта Банком та Ощадбанком як забезпечення боргових зобов’язань Дельта Банку перед Ощадбанком по договору коррахунку. Предметом іпотеки були 11 земельних ділянок в Київській та Волинській областях погодженою сторонами вартістю 117,7 млн грн.

Верховний Суд, як і Київський апеляційний госпсуд, вказав, що іпотечний договір був укладений Дельта Банком без погодження з куратором НБУ, яке мало б бути (з огляду на встановлені тоді регулятором обмеження через проблемний статус банку).

18 квітня Верховний Суд також відмовився задовольнити касаційну скаргу Ощадбанку та лишив без змін постанову Київського апеляційного госпсуду від 19.10.2017 (в справі №910/10917/16), якою було визнано недійсним договір застави майнових прав №293 від 25.02.2015, згідно з яким Дельта Банк передав у заставу Ощадбанку майнові права за низкою кредитів, виданих, зокрема, для ПАТ "Херсонський суднобудівний завод"; ТОВ "Іллічівський зерновий порт"; ТОВ "Танк Транс". Погоджена сторонами вартість предмету застави – 459,5 млн грн.

І в цьому випадку причиною визнання договору застави недійсним була відсутність згоди куратора НБУ на укладання Дельта Банком такої угоди з Ощадбанком.

10 квітня Верховний Суд відмовився задовольнити заяву Ощадбанку про перегляд постанови Вищого госпсуду від 14.11.2017 (в справі №910/10919/16), якою залишено без змін рішення Госпсуду м. Києва від 22.11.2016 та визнано недійсним договір застави майнових прав за кредитами №294 від 25.02.2015 (на 1,3 млрд грн), укладений між Дельта Банком та Ощадбанком.

30 січня Верховний Суд відкрив провадження в справі №826/24298/15 - за заявою Ощадбанку щодо перегляду ухвали Вищого адмінсуду від 11.10.2017, якою було частково задоволено касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку та закрито розгляд цього спору, при тому, що судами першої та апеляційної інстанції було скасовано рішення Фонду гарантування про визнання нікчемними згаданих вище кількох договорів застави та іпотеки, які були укладені Дельта Банком та Ощадбанком у грудні-2014 та лютому-2015.

Нагадаємо, 11.10.2017 Верховний Суд скасував рішення Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ в справі №757/22651/15-ц за позовом Ощадбанку до Микола Лагуна та лишив в силі рішення перших двох інстанцій, згідно з якими з М. Лагуна як з поручителя по зобов’язанням Дельта Банку по договорам про коррахунки має бути стягнуто 111,8 млн дол, 12,45 млн євро та 948 млн грн заборгованості.

Контекст

За даними Фонду гарантування вкладів, на 01.04.2018 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 8 млрд грн. Про судові вимоги НБУ до М. Лагуна - тут.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

ФГВФО визнав нікчемними правочини з продажу/відступлення прав вимоги за кредитам на 1,4 млрд грн; з погашення кредитів з порушенням чинного законодавства - 5,8 млрд грн; з незаконним перекредитуванням – 34 млн грн. Також нікчемними визнані правочини обтяження активів «Дельта Банку» заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства: ДІУ – 3,9 млрд грн; Ощадбанк – 2,04 млрд грн; банк “Авант” – 0,6 млрд грн; 5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн.

За оцінками Фонду, орієнтовна сума втрат кредиторів внаслідок доведення до банкрутства «Дельта Банку» за попередніми оцінками складе щонайменше 24,5 млрд грн. ФГВФО уточнював, що його незадоволені вимоги як кредитора третьої черги сягають 14,9 млрд грн.

Про спори Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тут, з Ощадбанком - тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз "Фокстрот" - тут, Cargill - тут і тут, з Укргазвидобуванням - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут. Про спір НБУ з Укргазбанком за активи Дельта Банку - тут

Коментарі М. Лагуна - туттуттут і тут.

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ - тутПро розслідування ГПУ та поліції щодо М. Лагуна і працівників НБУ туттуттуттуттутПро розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тут. 

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут. Про кримінальне провадження щодо екс-першого глави ради директорів банку Віталія Масюри - тут.

Про взаємні претензії М. Лагуна та влади Білорусі - тут.

Про продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про намагання ФГВФО продати іллічівські активи Дельта Банку на 4,5 млрд грн - тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора Дельта Банку з позичальниками читайте тут і тут.

Про втрату Нацбанком права вимоги за кредитом, який  Дельта Банк видав для "Укрспирта" див. тут.

Про дріблення депозитів у Дельта Банку див. тут.

Про конфлікт М. Лагуна та КУА "Практика" (вкладник Кредитпромбанку) - тут.