"Оператор ГТС" заявляє про борг облгазів на 10 млрд грн

Все про економіку та фінанси

"Оператор ГТС України" (ОГТСУ) в 2020 році отримав прибуток 20,4 млрд грн, заявив глава компанії Сергій Макогон в інтерв`ю "Економічній правді".

За його словами, 80% доходів компанії - від транзиту, а в 2021 році очікується 1,4 млрд дол доходів від транзиту 40 млрд кубів російського газу.

Як повідомлялося, виручка ОГТСУ за 2020 рік становила 62,7 млрд грн. Транзитна угода з "Газпромом" передбачає бронювання потужностей в українській ГТС в обсязі 65 млрд куб м у 2020 році та по 40 млрд кубів у 2021-2024 рр. Торік транзит склав 55,8 млрд кубів, але "Газпром" був вимушений повністю розрахуватися за весь обсяг замовлених потужностей, оскільки в контракті передбачена умова "качай або плати".

Разом з тим, С. Макогон каже, що огляду на наявність в українській ГТС незадіяних/надлишкових потужностей для транзиту (100 млрд кубів), "потрібно оптимізувати систему, виводити з експлуатації зайві компресорні станції", "тому що утримання системи закладається в тариф", а "без транзиту тариф доведеться збільшити в чотири рази, якщо вчасно не провести оптимізацію" (цитати).

При цьому він поскаржився, що "облгази вимивають наші гроші" (як відомо, 70% розподілу газу в Україні контролює група, пов`язана з Дмитром Фірташем, - ред.).

"Їх борг перед ОГТСУ [на 16 квітня] становить 9,94 млрд грн, вони не сплатили 1,1 млрд кубів газу. На кінець 2020 року їхня заборгованість була 1,23 млрд грн. Тобто за І квартал 2021 року ці фірми наростили її на 8,7 млрд грн. Це штучний процес. У них завжди був такий аргумент: вони не повністю розраховуються через недостатній тариф, який їм встановлює НКРЕ. Але в 2020 році їх тариф піднімався двічі - обидва рази на 30%", - констатує глава ОГТСУ.

Він зазначив, що наразі немає законодавчого механізму впливу на боржників: "Так, до них приїжджає НКРЕКП, виписують їм штрафи, ми подаємо на них в суд, але це все так довго. Ми давно запропонували і досі наполягаємо на впровадженні т.зв. розподільчих рахунків".

За його словами, цей інструмент передбачає обов`язкові відрахування частини отриманих коштів на погашення боргів: "Ми не бігаємо потім за цими грошима по судах, а отримуємо нашу частину грошей, як тільки вони надходять на рахунок облгазу від населення".

Глава ОГТСУ каже, що цей механізм підтримує Міненерго "і всі інші", але "він не може пройти комітет Верховної Ради з ПЕК". "Не знаю чому. Хоча останнім часом комітет почав демонструвати активність в цьому питанні", - додав С. Макогон.

Як приклад боржника він назвав "Донецькоблгаз", "кінцевим бенефіціаром якого, як кажуть, є пан Курченко" (цитата).

"Ця компанія почала створювати перед нами по 250 млн грн боргів на місяць. Вона абсолютно перестала з нами розраховуватися, зараз її загальний борг - майже 900 млн

Це питання було піднято вже на рівні прем`єр-міністра. Борг різко зріс за останні п`ять місяців. Ми не можемо вимкнути подачу газу на мережі облгазу, тому що там є кінцеві споживачі (домогосподарства, ТКЕ і промисловість). Це заборонено законом", - зауважив С. Макогон.

Згідно з угодою купівлі-продажу ГТС від 2019 року, між Укртрансгазом (входить до групи "Нафтогаз") і "Магістральними газопроводами України" (МГУ, володіє ОГТСУ) весь прибуток ОГТСУ за винятком податків буде перераховуватися "Укртрансгазу" в найближчі 15 років.

С. Макогон каже, що наразі в статутах ОГТСУ і МГУ "немає чіткого розмежування між відповідальністю однієї і другої компаній".

"Спочатку статут МГУ писався як статут оператора, з усіма повноваженнями, але вийшло так, що оператором стала наша компанія, отримала сертифікацію. Відповідно, зараз перетинаються завдання і повноваження двох компаній, і тому виникають якісь непорозуміння.

Хочу відзначити, що "Оператор ГТС" пройшов попередню сертифікацію, але залишилося тільки одна умова, яку ще не виконано: прийняття нового статуту ТОВ "Оператор ГТС України".

Потрібно просто чітко прописати, хто за що відповідає, хто оператор ГТС, а хто представляє інтереси Міністерства фінансів і управляє корпоративними правами. Інакше будуть безвідповідальність і корупція", - резюмував С. Макогон.