"Оператор ГТС" заявляє про борги групи "імені" Фірташа на 8 млрд грн

Все про економіку та фінанси

“Оператор ГТС України” (ОГТСУ) констатує, що 29 травня закінчилася дія 90-денної відстрочки платежів згідно з постановою регулятора №235 від 17.02.2021 р. для Операторів ГРМ (обл-, та міськгазів) за утворені негативні небаланси в лютому 2021 року. Облгази мали розрахуватися з ОГТСУ за газ, що відібрали з магістральних газогонів для власних виробничо-технологічних витрат (ВТВ), за 12 днів лютого (від дати дії постанови) в розмірі 1,5 млрд грн. Але рівень розрахування склав менше 1,3%.

За оцінками ОГТСУ, ця динаміка викликає “обґрунтовані сумніви щодо погашення аналогічної заборгованості за березень, строк якої наступає у червні 2021 року, згідно з постановою.

“Наразі облгази мають сплатити ОГТСУ майже 10 млрд грн за газ для ВТВ. З них 5,1 млрд грн – це вже прострокована заборгованість, а 4,8 млрд грн – це нарахування з відстрочкою до сплати в червні”, - додає “Оператор ГТС”.

«ОГТСУ несе значні збитки через відбори газу облгазами. Ці збитки означають, що державний бюджет недоотримує кошти у вигляді дивідендів та податків, які далі трансформуються у пенсії, субсидії та інші соціально важливі програми. При цьому населення України справно сплачує тариф на розподіл облгазам обсягом приблизно 2 млрд грн щомісяця, але важелів контролю цільового використання цих коштів не має, – зазначив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон. – Як у черговий раз продемонструвала практика, будь-які відтермінування платежів, судові справи, перемовини та інші механізми не зупиняють практику безоплатних відборів газу з ГТС та зловживання облгазами. Єдиний дієвий інструмент – це розподільчі рахунки, коли кошти, які населення сплачує облгазам, розподіляються за цільовим призначенням. Закликаємо парламентарів терміново розглянути у законопроєкт №3800, який нещодавно підтримав Комітет ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг».

Згодом Сергій Макогон додав, що борг групи РГК (Регіональна газова компанія; її пов’язують з Дмитром Фірташем) - 8 млрд грн.

За оцінками експертів, РГК контролює близько 70% розподілу газу в Україні.

Нагадаємо, до 1 січня 2020 року українською газотранспортною системою управляє “Укртрансгаз” (входить у групу “Нафтогазу”). Ця компанію заявляла, що учасники ринку заборгували їй за негативні небаланси у 2016-2019 роках 43,6 млрд грн. При цьому держкомпанія подала 68 позовів на 45,4 млрд грн (з урахуванням штрафних санкцій).

Про відповідні судові спори “Укртрансгазу” зі структурами Фірташа - тут.