ОГТСУ: транзит газу до Європи через Україну в 2021 році впав на 25%

Все про економіку та фінанси

В 2021 році "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) здійснив до Європи транзит 41,6 млрд кубометрів природного газу — це на 25% менше порівняно з 2020 роком, пише Liga.net з посиланням на дані ОГТСУ.

Середньодобовий обсяг транзиту енергоресурсу минулого року був 114 млн куб. м газу на добу, а в окремі періоди знижувався до 67 млн.

Всього в 2021 році було заброньовано 44,4 млрд куб. м транзитних потужностей на точках виходу з Росії (40 млрд. куб. м, згідно з умовами чинного транзитного контракту, 4,4 млрд. куб. м, були заброньовані на місячних і добових аукціонах).

Попри значне зростання цін на європейських газових ринках через дефіцит природного газу та скорочення запасів у європейських ПСГ, можливості українського транзитного маршруту – більш ніж достатні для подолання газової кризи в ЄС – не були задіяні.

"Навпаки, у період найбільшого зростання цін на газ у жовтні-грудні на газових ринках Європи та на початку осінньо-зимового періоду середньомісячний транзит газу з Росії до країн ЄС був на 17% нижчим, ніж у січні-серпні", – повідомили в ОГТСУ.

Також у 2021 році обсяги транспортування газу з Європи до України становили майже 2,6 млрд куб. м – це вшестеро менше, проти 2020 року. Експорт газу, включно з реекспортом, становив 2,6 млрд куб. м природного газу.

Крім того, за даними німецького газотранспортного оператора Gascade, реверсне постачання з Німеччини до Польщі газопроводом Ямал-Європа знизилося понад уп`ятеро. Напередодні транзит газу коливався в діапазоні 885-955 000 кубометрів на годину, а з початком нової газової доби показники знизилися понад уп`ятеро. Реверсне постачання до Польщі через Мальнов, крайню західну точку магістралі в Німеччині, склало з 9:00 до 10:00 майже 155 000 кубометрів.