ОГТСУ очікує дефіцит ліквідності в лютому-березні

Все про економіку та фінанси

ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) очікує виникнення дефіциту ліквідності у компанії в березні, а можливо, і в лютому цього року у зв`язку з неоплатами газу, що відбирається з магістральних газопроводів операторами газорозподільних систем (ГРС). Про це заявив гендиректор компанії Сергій Макогон у ток-шоу Energy Freedom by Energy Club "Перші підсумки роботи ОГТСУ на короткостроковому ринку природного газу на УЕБ", пише "Енергореформа".

За його словами, ще однією з причин очікуваного дефіциту ліквідності стало перерахування компанією за рішенням уряду понад 30 млрд грн як відшкодування НАК "Нафтогаз України". Крім того, загальна заборгованість облгазів перед ОГТСУ лише на кінець листопада минулого року становила 12,5 млрд грн.

"У нас існує дуже велика проблема, яку ми ще не вирішили. Цю проблему не вирішує біржа, тому що біржа – це інструмент. Ця проблема пов`язана з несплатами за газ операторів газорозподільних систем (ГРС, колишні облгази). Це газ, який щодня відбирається із системи, проте за який ми не отримуємо коштів ні від операторів ГРС, ні від постачальника "останньої надії", – зазначив Макогон.

За його словами, ціна газу на виробничо-технологічні потреби (ВТП), закладена у тарифах облгазів, на послуги з розподілу газу з початку 2022 року становить 7,42 грн/тис. куб. м, що значно нижче за існуючі ринкові ціни і призводить до накопичення відповідної заборгованості з боку операторів ГРС.

"Наші розрахунки показують, що якщо цю проблему не буде вирішено на державному рівні, то вже в березні, а може, і в лютому у нас можуть виникнути проблеми з ліквідністю, тому що газ у ГТС треба подавати, щоб споживачі були з газом, проте оператор фактично власним коштом цей газ купує", – підкреслив глава ОГТСУ.

Нагадаємо, НКРЕКП в грудні 2021 року виступила проти пропозиції Міністерства енергетики щодо покладання на ТОВ "Оператор ГТС України" спеціальних зобов`язань (ПСЗ) щодо постачання операторам газорозподільних систем (ГРС) природного газу на виробничо-технологічні витрати (ВТВ).

Так, Міненерго запропонувало ОГТСУ з 1 листопада 2021 року по 30 квітня 2022 року окремо враховувати обсяги відбору кожного оператора ГРС на ВТВ, які не були подані до ГТС, з подальшою компенсацією ними цих обсягів за ціною 7,42 грн/куб. м (з ПДВ). Обсяги ВТВ понад встановлені для них на 2022 рік середньодобові потреби повинні оплачуватися за маржинальною ціною продажу за відповідний місяць плюс 10%.

У листі НКРЕКП до міністерства регулятор наголосив: відповідно до закону про ринок природного газу ОГТСУ не є частиною вертикальної інтеграції в газовій сфері і не має права здійснювати діяльність з постачання газу, тоді як запропонований варіант є діяльністю з постачання/оптового продажу.

Відповідно до кодексу ГТС, не подані обсяги газу операторами ГРС є небалансами, вони мають оплачуватись відповідно до положень договору про транспортування.

Як зазначив регулятор, запропонована оплата ресурсу операторами ГРС оператору ГТС негативно позначиться на фінансовій діяльності останнього та на технічній стабільності системи.

Голова Асоціації газового ринку України (АГРУ) Денис Сенектутов зазначав, що з 1 листопада 2021 року всі ВТВ операторів ГРС відносяться платформою ОГТСУ до відборів газу з газотранспортної системи ПОН, ціна якого формується за формулою словацького реверсу +20 % та значно перевищує тарифну.

Водночас він наголосив, що у разі включення до тарифу ринкової ціни газу на ВТВ тарифи операторів ГРС збільшилися б орієнтовно у 2,5-3 рази.

При цьому глава АГРУ зазначив, що, згідно з постановою уряду від 30 грудня 2021 року №1433, зобов`язання щодо забезпечення операторів ГРС технологічним газом передбачено за ОГТСУ, проте механізм його реалізації досі відсутній.

"У будь-якому випадку треба щось робити: або забезпечити постачання за зафіксованою в тарифах ціною, або зробити тарифну ціну ринковою, щоб була можливість купувати. (…) Наразі затверджені розміри тарифів не вписуються в регуляторне середовище і призводять до багатомільярдних збитків", – наголосив він.