ОГТСУ звітує про 20,4 млрд грн прибутку за 2020 рік, депозити в держбанках - на 23 млрд грн

Все про економіку та фінанси

ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) за підсумками 2020 року звітує про прибуток 20,35 млрд грн (за 2019 рік був збиток 2,5 млн грн).

Чистий дохід від реалізації продукції - 57,57 млрд грн (за 2019 рік - 1,65 млрд грн), у т.ч. від діяльності на міжнародних ринках – 47,5 млрд грн (83%), а на внутрішньому ринку – 10,1 млрд грн (17%).

На кінець 2020 року активи компанії становили 149,03 млрд грн (на кінець 2019 року - 4,52 млрд грн), у т.ч. основні засоби - 105,5 млрд грн (на кінець 2019 року - 1,09 млрд грн).

Поточні зобов`язання за товари, роботи, послуги - 5 млрд грн, а розрахунками з бюджетом - 2,3 млрд грн.

ТОВ "ОГТСУ" було створене в лютому 2019 року для виконання міжнародних зобов`язань України щодо відокремлення від групи "Нафтогаз" діяльності з транспортування газу.

Спершу власником ТОВ "ОГТСУ" був "Укртрансгаз", потім ним стало АТ "Магістральні газопроводи України" (МГУ), яке контролюється Міністерством фінансів.

До 1 січня 2020 року “Укртрансгаз” управляв українською газотранспортною системою, однак після завершення анбандлінгу цю функцію виконує “Оператор ГТС”.

30 грудня 2019 року було укладено договір між ОГТСУ і "Нафтогазом" на транспортування газу для забезпечення транзиту газу з Росії територією України. ОГТСУ почав надавати послуги за цим договором з 1 січня 2020 року.

Транзитна угода з "Газпромом" передбачає бронювання потужностей в українській ГТС в обсязі 65 млрд куб м у 2020 році та по 40 млрд кубів у 2021-2024 рр. Торік транзит склав 55,8 млрд кубів, але "Газпром" був вимушений повністю розрахуватися за весь обсяг замовлених потужностей, оскільки в контракті передбачена умова "качай або плати".

У 2020 році на "Нафтогаз" припадало близько 77% чистого доходу ОГТСУ від реалізації послуг.

100% статутного капіталу ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ) було передано для АТ "Магістральні газопроводи України" (МГУ) за договором купівлі-продажу. Як зазначено в договорі, "Укртрансгаз" має право на початковий фіксований платіж у розмірі 3,87 млрд грн і регулярні перемінні платежі протягом 15 років (починаючи з 2021 року) на основі динамічної ціи, розрахованої відповідно до формули, узгодженої сторонами. На момент продажу ТОВ "ОГТСУ" справедлива вартість змінної компенсації до отримання була визначена в розмірі 81,3 млрд грн.

1 січня 2020 року ОГТСУ купив газ в "Укртрансгазу", необхідний для функціонування газотранспортної системи, на 912 млн кубів вартістю 5,43 млрд грн з ПДВ з умовою розстрочення платежу на 2 роки під 14% річних. Ця заборгованість була погашена в 2020 році.

У 2020 році ОГТСУ надав безвідсоткову поворотну допомогу для МГУ на 35,2 млрд грн. На кінець 2020 року ця заборгованість не була погашена і становила 45% від загального залишку іншої дебіторської заборгованості.

На кінець 2020 року до поточних фінансових інвестицій ОГТСУ були включені депозити з терміном від 3 до 12 місяців на 23,13 млрд грн, які були розміщені в Укргазбанку (45% суми), Укрексімбанку (44%), Ощадбанку (11%).

Доходи за відсотками, пов`язані з цими депозитами, за 2020 рік склали 1,27 млрд грн.

ОГТСУ зазначає, що "наразі майже не заробляє на внутрішньому споживачеві: вартість транспортування у кінцевій ціні на газ складає лише 23 копійки/куб. м (без ПДВ) або близько 3%" (цитата).

Операційні витрати компанії в 2020 році склали 34,6 млрд грн, з них майже третина – це закупівля газу для виробничо-технічних витрат та балансування.

За підсумками 2020 року "Оператор ГТС України" перерахував до держбюджету 14,9 млрд грн податків.

ОГТСУ заявив, що в березні 2021 року учасники ринку несанкціоновано відібрали 754 млн куб. м газу з системи магістральних газогонів, з них 89%, або 674 млн куб. м, – відбори операторів ГРМ (обл- та міськгазів). Приріст заборгованості перед ОГТСУ та нових нарахувань до сплати склав 4,8 млрд грн.

Як зазначається, всього з початку 2021 року відбори газу облгазами для власних виробничо-технологічних витрат (ВТВ) зросли в 20 разів. Сукупна заборгованість перед ОГТСУ та нарахування до сплати – 9,9 млрд грн (з яких 3,5 млрд грн – це вже протерміновані борги).

Як констатується, найбільшими боржниками компанії залишаються "Донецькоблгаз" (724 млн грн) і "Тернопільміськгаз" (435 млн грн). З початку 2020 року вони заборгували 1 159 млн грн, а нові нарахування до сплати, які мають бути погашені протягом травня і червня 2021 року відповідно до Постанови НКРЕКП №235 від 17.02.2021, склали ще 212 млн грн. Наразі НКРЕКП анулювало ліцензію з розподілу газу Донецькоблгазу. А перевірка правоохоронних органів виявила документи та обладнання, що свідчать про зловживання Донецькоблгазу, які призвели до збитків держави.

Найбільшу динаміку зростання негативних небалансів у 1 кварталі 2021 року продемонстрували "Київоблгаз" (306 млн грн боргів і 856 млн грн нарахувань до сплати), "Львівгаз" (216 та 621 млн грн), "Харківгаз" (124 та 437 млн грн), "Дніпропетровськгаз" (121 та 408 млн грн).

“Дієвий механізм, що може вирішити проблему, – це впровадження розподільчих рахунків: коли кошти, які населення сплачує в тарифі за газ для ВТВ, будуть автоматично розподілятися за цільовим призначенням. Також для запобігання зловживанням на ринку необхідні більш жорсткі інструменти контролю за діяльністю Операторів ГРМ, які порушують законодавство, у тому числі впровадження тимчасових адміністрацій та позбавлення ліцензії”, - зауважує ОГТСУ.

«За останні місяці ситуація з несанкціонованими відборами газу вийшла з під контролю і продемонструвала необхідність законодавчих змін. Ми закликаємо всі гілки влади до їх прийняття та впровадження розподільчих рахунків (законопроєкт 3800). Це дозволить зупинити зловживання на ринку газу та стимулюватиме облгази самостійно врегульовувати свої небаланси згідно з законодавством, а не перекладати відповідальність та борги на Оператора ГТС України, – зазначає гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон. – Як продемонструвала ситуація з Донецькоблгазом, необхідні більш жорсткі заходи контролю діяльності ОГРМ. Перш за все, це дозволить убезпечити споживачів, а також запобігатиме збиткам держави. Наступним кроком повинно стати впровадження механізму тимчасових адміністрацій для облгазів, що системно порушують законодавство, за аналогією з тимчасовими адміністраціями в банківському секторі. Облгази – це місцева природна монополія, що надає соціально важливу послугу з розподілу газу, тому у НКРЕКП має бути можливість швидко втручатись у разі настання критичних ситуацій, яка, наприклад, наразі склалася з Донецькоблгазом та Тернопільміськгазом, з метою гарантування безперебійного постачання газу населенню».

ОГТСУ звертає увагу, що проблема несплати за небаланси, утворені через несанкціонований відбір газу операторами ГРМ, залишається невирішеною з 2015 року. Це призвело до накопичення заборгованості у попереднього оператора ГТС (АТ «Укртрансгаз») у розмірі більше 44 млрд грн.

“Наразі існує ще один ризик збільшення несанкціонованих відборів. У травні закінчується термін дії постанови Кабінету міністрів України № 867 від 19.10.2018 про покладання спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу. У випадку відміни ПСО без одночасного фіксування джерела постачання природного газу за очікуваною ціною, забезпечення природним газом виробників теплової енергії може опинитися під загрозою. Особливо тих, у яких наразі накопилась значна заборгованість за поставлений природний газ. Це може призвести до припинення газопостачання або, у разі, якщо ОГРМ продовжать газопостачання споживачеві без наявності діючого постачальника, до несанкціонованого відбору природного газу виробниками теплової енергії. Щоб не допустити накопичення відборів в мережах облгазів, а й відповідно до збільшення негативних небалансів ГТС, необхідно завчасно розробити механізми та спланувати, де і як підприємства, які виробляють теплоенергію, будуть брати газ для виробництва тепла. Інакше з критичної ситуація з відборами може стати патовою”, - резюмує ОГТСУ.