Офіційно: НБУ відніс банк "Михайлівський" до категорії неплатоспроможних

Все про економіку та фінанси

23 травня правління НБУ віднесло банк "Михайлівський" до категорії неплатоспроможних, йдеться в офіційній заяві НБУ.

Наводимо повністю текст повідомлення Нацбанку:

"ПАТ "Банк Михайлівський" був визнаний проблемним 23 грудня 2015 року через ризикову діяльність. З того моменту Національний банк вів роботу з акціонером та менеджментом банку для врегулювання ситуації.

"20 травня 2016 року голова правління ПАТ "Банк Михайлівський" Ігор Дорошенко повідомив, що залишив посаду. Цього ж дня банк заявив, що з технічних причин в ньому не працює система "операційний день банку". Система не працювала увесь день, що унеможливлювало доступ куратора до операційних даних. Система запрацювала лише пізно ввечері 20 травня. Куратор, отримавши доступ, побачив велику кількість операцій з переведення вкладів фізичних осіб з фінансової компанії, пов`язаної з банком, на баланс банку. Це збільшило навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) з 1,6 млрд. грн. до 2,6 млрд. грн.", - заявила заступник голови Національного банку Катерина Рожкова.

При виявленні таких операцій, що відбуваються у проблемному банку, Національний банк згідно з Законом України "Про банки та банківську діяльність" зобов`язаний прийняти рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

Протягом понеділка, 23 травня 2016 року, ПАТ "Банк Михайлівський" чинив спротив кураторові Національного банку у доступі до інформації, що підтвердила би такі операції. Через необхідність отримати ґрунтовні докази для визнання банку неплатоспроможним, рішення було прийняте лише ввечері. Незважаючи на прийняття відповідного рішення в кінці дня понеділка, Національний банк повідомив Фонд гарантування вкладів про ситуацію, що склалася, ще в п’ятницю, 20 травня. Працівники ФГВФО прибули в банк в понеділок зранку для здійснення додаткового контролю.

Протягом цього часу кореспондентський рахунок банку був заблокований, що унеможливлювало виведення коштів за межі ПАТ "Михайлівський". Водночас куратор отримав інформацію про низку операцій внутрішнього взаємозаліку. На даний момент ця інформація перевіряється. За результатами перевірки Національний банк планує звернутись до правоохоронних органів з приводу доведення банку до банкрутства. Додаткове навантаження на Фонд гарантування вкладів в обсязі 1 млрд. грн., що з’явилось 20 травня 2016 року, буде оскаржуватись.

Станом на 23 травня 2016 року 100% акцій банку належить ТОВ "Екосіпан", 92,5% якого належить Віктору Поліщуку, 3,9% - Ігорю Дорошенку та 3% - Віктору Єрасову. Національний банк не отримував пакет документів для приєднання ПАТ "Банк Михайлівський" до іншої установи", - констатували в НБУ.

Довідково:

Як писав Finbalance, на фоні неофіційних даних (чуток) про "спонукання" процесу об’єднання банку «Михайлівський» та «Платинум Банку» (який, скажімо так, сам перебуває "не в оптимальній кондиції") в п’ятницю 20 травня «Платинум Банку» повідомив, що Ігор Дорошенко - який 18 травня був звільнений з посади глави правління банку «Михайлівський» за його заявою - призначений головним виконавчим директором холдингу PT Platinum Public Limited – компанії-власниці 100% акцій «Платинум Банку».

За даними НБУ, основний кінцевий бенефіціар банку "Михайлівський" - Віктор Поліщук - співвласник "Ельдорадо", бізнес-центру "Гуллівер"; його дружина - нібито племінниця дружини російського прем`єра Медведєва; він вважався близьким до "Сім`ї".

За неофіційними даними, вплив на "Платинум Банк" мають одеські бізнесмени Борис Кауфман та Олександр Грановський, які, як вважається, також були "не чужими" для "Сім`ї". В офіційному переліку власників "Платинум Банку" цих осіб немає.

 P.S.

На сайті банку «Михайлівський» опубліковане повідомлення, що «19 травня 2016 року відбулися зміни у структурі власності ТОВ "Екосіпан", якому належить 100% акцій ПАТ «Банк Михайлівський».

«Власник істотної участі Віктор Поліщук продав належну йому частку в статутному капіталі ТОВ "Екосіпан" у розмірі 92,501% на користь групи інвесторів – фізичних осіб. Внаслідок такого придбання жодний з інвесторів не отримав істотної участі в ПАТ "Банк Михайлівський ". Відповідно до норм чинного законодавства був проінформований НБУ.

Також повідомляємо, що інвестори ведуть переговори щодо залучення європейського капіталу до Банку. Так, ТОВ «Екосіпан» уклав з Європейським інвестиційним фондом договір про конфіденційність. Фонд отримає вичерпну фінансову та іншу інформацію про Банк, на підставі якої буде проведено повноцінний Due Diligence Банку. За результатами цієї процедури Фонд визначиться з умовами фінансової пропозиції щодо придбання участі у банку через набуття частки в статутному капіталі ТОВ «Екосіпан», - йдеться в повідомленні.

Звернемо увагу, що в офіційному повідомленні НБУ щодо визнання банку «Михайлівський» неплатоспроможним, констатувалося, що «станом на 23 травня 2016 року 100% акцій банку належить ТОВ "Екосіпан", 92,5% якого належить Віктору Поліщуку, 3,9% - Ігорю Дорошенку та 3% - Віктору Єрасову».

Довідка Finbalance:

На поточний момент у держреєстрі юросіб та фізосіб-підприємців серед засновників ТОВ «Екосіпан» значаться 11 осіб:
- ДОРОШЕНКО ІГОР ВІКТОРОВИЧ (внесок до статутного фонду - 45,27 млн грн);
- ЄРАСОВ ВІКТОР ВОЛОДИМИРОВИЧ (40,09 млн грн);
- ШАСТУН ВАСИЛЬ ФЕДОРОВИЧ (26,63 млн грн);
- БАКУМЕНКО ВОЛОДИМИР АНАТОЛІЙОВИЧ (49,19 млн грн);
- БОГУЦЬКИЙ СЕРГІЙ ВАСИЛЬОВИЧ (49,19 млн грн);
- ДЕНИСОВ ОЛЕКСАНДР КИРИЛОВИЧ (49,19 млн грн);
- ЗАКАЛЮЖНИЙ ВОЛОДИМИР МИКОЛАЙОВИЧ (49,19 млн грн);
- КОВІНСЬКА ВІТАЛІНА АНАТОЛІЇВНА (45,67 млн грн);
- РЕДЬКО ВІТАЛІЙ МИКОЛАЙОВИЧ (49,64 млн грн);
- ТИМЧЕНКО ТЕТЯНА ІВАНІВНА (49,187 млн грн);
- ЧАБАН ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ (49,19 млн грн).

Тобто частка жодної з неведених осіб не перевищує 10% (максимум - 9,88%).

Водночас за даними держреєстру станом на 18.05.2016 перелік засновників ТОВ «Екосіпан» був таким:

- ПОЛІЩУК ВІКТОР СТЕПАНОВИЧ (внесок до статутного фонду - 464,75 млн грн);
- ДОРОШЕНКО ІГОР ВІКТОРОВИЧ (19,59 млн грн);
- ЄРАСОВ ВІКТОР ВОЛОДИМИРОВИЧ (15,07 млн грн);
- ШАСТУН ВАСИЛЬ ФЕДОРОВИЧ (3,01 млн грн).

Матеріал Finbalance про офіційні показники банку "Михайлівський" (у т.ч. специфіку кредитування бізнесу) за І квартал 2016 року та за 2015 рік див. тут. Про дивні судові дискусії банку з НБУ - тут.

Неофіційну інформацію газети "Дзеркало тижня" про реструктуризацію Ощадбанком мільярдних боргів компаній, нібито пов`язаних з Віктором Поліщуком див. тут.

Про судовий спір ліквідатора банку "Фінанси та кредит" на 1,4 млрд грн з компаніями, які пов`язують у т.ч. з В. Поліщуком, читайте тут.