Обсяг гривневих вкладів корпсектору в банках за квітень збільшився на 7,1%

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, обсяг гривневих коштів корпоративного сектору в банківській системі за квітень збільшився на 7,1% (тоді як з початку року зменшився на 7,6%) до 514,8 млрд грн.

Обсяг валютних коштів корпсектору в квітні збільшився на 1,4% (тоді як з початку року зменшився на 10,1%) до 6,98 млрд дол.

Обсяг гривневих вкладів населення в квітні зріс на 2,4% (за чотири місяці - на 12,9%) - до 516,3 млрд грн.

Обсяг валютних вкладів населення в квітні зменшився на 1,1% (за чотири місяці - на 10%) - до 8,7 млрд дол.

Контекст

НБУ повідомляв, що зобов`язання платоспроможних банків за I квартал незначно зменшилися здебільшого через відплив коштів суб’єктів господарювання. Водночас кошти фізосіб помітно зросли. Загалом депозити клієнтів і надалі залишаються головним джерелом фондування банків (84% зобов`язань). Частка коштів НБУ в структурі зобов’язань зросла за квартал на 1.8 в. п. до 7.1%, чому сприяв вищий попит на інструменти підтримки ліквідності банків в умовах воєнного стану.

Обсяги гривневих коштів фізичних осіб за квартал збільшилися на 10.8% (+24.6% р/р). Найсуттєвішим за квартал став приріст у Приватбанку, що забезпечив половину номінального приросту гривневих коштів. Зауважимо, що зростали лише кошти на вимогу (одразу на чверть за квартал), тоді як строкові кошти зменшилися на 7.5%. Половину нових строкових депозитів клієнти відкривали на строк до трьох місяців, хоча до початку війни вони становили лише третину. Обсяг вкладів фізичних осіб в іноземній валюті зменшився за квартал на 8.6% (у доларовому еквіваленті).

Кошти суб’єктів господарювання в національній валюті за I квартал знизилися на 13.1% внаслідок відпливу коштів з усіх груп банків, хоча в річному вимірі зросли на 12.4% р/р. Найсуттєвіші відпливи гривневих коштів бізнесу спостерігалися у перші два тижні війни. Відтоді відбулася зміна тенденції і депозити повільно зростали. Обсяг валютних коштів бізнесу за квартал зменшився на 10.6% в доларовому еквіваленті.

Рівень доларизації коштів клієнтів за квартал залишився практично незмінним. У бізнес-сегменті він зріс через знецінення гривні. Водночас у роздрібному – знизився внаслідок значного накопичення гривневих коштів фізосіб за одночасного зменшення валютних.

З огляду на високий рівень ліквідності в банківській системі, ставки за гривневими депозитами знизилися до історичних мінімумів.