Новий податок на землю: Мінфін очікує 10,3 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Міністерство фінансів очікує, що запровадження мінімального податкового зобов`язання для власників та користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення з 1 гектара такої землі забезпечить щорічні надходження в бюджети на 10,3 млрд грн та стане інструментом боротьби з "тіньовою" орендою.

Нагадаємо, мінімальне податкове зобов`язання з 1 га сільгоспземель передбачене в урядовому законопроекті №5600 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень".

Як писав "БізнесЦензор", законопроект пропонує прописати в Податковому кодексі поняття мінімального податкового зобов`язання - це мінімальна величина податкового зобов`язання зі сплати податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.

Воно визначається за формулою: МПЗ = НГО × S × К× М / 12,

де: МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання; НГО – нормативна грошова оцінка 1 га земельної ділянки; S – площа земельної ділянки, га; М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків; К – коефіцієнт, який становить 0,045.

МПЗ розраховується для всіх земельних ділянок, які належать, або перебувають в оренді платника податків. Щороку він зобов`язаний додавати до декларації додаток про розрахунок мінімального податкового зобов`язання на кожну ділянку та загального мінімального податкового зобов`язання – сума МЗП для всіх ділянок.

Загальне МПЗ не визначається, якщо загальний розмір земельних ділянок, що належать фізичній особі на праві власності або користування та не передані офіційно в оренду/емфітевзис не перевищує розміру 2 га, або 0,5 га, якщо за ці зміни проголосує Рада.

Для власників, орендарів, користувачів (в тому числі на умовах емфітевзису) сільськогосподарських земельних ділянок, не переданих в оренду (емфітевзис) або інше користування на підставі договорів, загальне мінімальне податкове зобов’язання визначається Державною податковою службою.

Податкове повідомлення-рішення про сплату річного податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, збільшене на суму позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та сумою сплачених податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь платнику податку надсилається до 1 липня року, наступного за звітним. Сплатити потрібно протягом 60 днів.

МПЗ перераховується до місцевих бюджетів за місцем знаходження земельних ділянок.