НКРЕКП підтримала підвищення тарифу "Укренерго" на передачу електроенергії на 20%

Все про економіку та фінанси

Нацкомісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), схвалила проєкт постанови про тариф "Укренерго" на передачу електроенергії у 2022 році на рівні 352,38 грн/МВт-год (без ПДВ), що на 19,88% вище за тариф на 2021 рік (293,93 грн/МВт-год). Відповідне рішення регулятор ухвалив під час засідання 10 листопада, пише "Енергореформа".

Спочатку НКРЕКП планувала схвалити проєкт рішення щодо тарифу на рівні 327,49 грн/МВт-год (без ПДВ). Водночас комісія відкоригувала у бік збільшення закладені у тарифі витрати системного оператора "Укренерго" на технологічні втрати у зв`язку зі зростанням ціни на електроенергію.

"У першому проєкті було враховано вартість закупівлі електроенергії на втрати за результатами трьох місяців (серпень-жовтень), але ми бачимо, що ціна зростає, і для того, щоб забезпечити оператору можливість виконувати свої функції та не допустити певних касових розривів через зростання ціни електроенергії, вартість втрат розрахована за ціною електроенергії, що склалася у жовтні – близько 2,8 тис. грн/МВт-год", – пояснив причину перерахунку тарифу член комісії Руслан Кайдаш.

Голова комісії Валерій Тарасюк наголосив: "Сьогодні тільки схвалення проєкту. Це початок регуляторної процедури. Ми показали на практиці, що рішення дуже сильно можуть відрізнятися від схваленого до ухваленого. У тому числі може змінитися регуляторне поле. Тож запрошуємо всіх до обговорення".

Тарасюк також зазначив, що, незважаючи на пропозиції від профільних об`єднань та народних депутатів, комісія не враховуватиме у тарифі 20% обсягу оплати виробленої ВДЕ електроенергії. Він зазначив, що оплата цієї частини "зеленої" електроенергії передбачена законодавством із бюджету.

Тариф на диспетчеризацію, за яким також розглядалося питання, схвалено на рівні 62,22 грн/МВт-год, наразі він становить 39,41 грн/МВт-год.

Раніше повідомлялося, що згідно з обґрунтуванням до проєкту, в тариф системного оператора, зокрема, включається виплата відсотків у розмірі 1,68 млрд грн за облігаціями на $825 млн, випущеними НЕК в листопаді під держгарантії для розрахунків з промисловою ВДЕ-генерацією за 2020 і 2021 рік.

Крім того, в нього пропонується включити виплату відсотків на 2022 рік за кредитними договорами НЕК з АТ "Ощадбанк", АБ "Укргазбанк" і АТ "Укрексімбанк" у розмірі 1,15 млрд грн (у тому числі плату за держгарантії 793 тис. грн), а також тіло кредиту в розмірі 5,13 млрд грн. Відповідні договори на суму 10,25 млрд грн для погашення боргів перед ДП "гарантований покупець" ("ГарПок") з подальшим розрахунком з виробниками "зеленої" електроенергії були укладені "Укренерго" в кінці 2020 року.  

Водночас регулятор пропонує встановити суму витрат "Укренерго" на виконання спецзобов`язань щодо підтримки розвитку ВДЕ-генерації (як промислової, так і приватних домогосподарств) у розмірі 22,067 млрд грн (у 2021 році – 26,5 млрд грн). Ці витрати становлять більшу частину тарифу на передачу.

У своїх розрахунках НКРЕКП виходила з прогнозованого обсягу виробництва електроенергії промисловими станціями в 14,316 млн МВт-год, купівлю цієї електроенергії за середньозваженим зеленим тарифом у 3,78 тис. грн/МВт-год та її продаж за ціною 1,8 тис. грн/МВт -Ч.

Для домашньої генерації ці показники такі: обсяг виробництва 1,245 млн МВт-год, "зелений" тариф 5,49 тис. грн/МВт-год та прогнозна ціна продажу постачальниками універсальних послуг на ринку – 2,17 тис. грн/МВт-год.

Водночас регулятор не став включати до тарифу на 2022 рік 20% оплати "зеленої" електроенергії, що становить 10,8 млрд грн, посилаючись на закон про альтернативні джерела енергії, що передбачають ці виплати з бюджету. Водночас ні в бюджеті на 2021 рік, ні в його проекті на 2022 рік таких виплат не враховано.

Обмеження прогнозних обсягів відпустки електроенергії протягом 2022 року для промислових СЕС прогнозуються на рівні 400 млн кВт-год, ВЕС – 200 млн кВт-год.