НКРЕКП: облгази ініціюють різке підвищення тарифів на доставку газу

Все про економіку та фінанси

Оператори газорозподільних мереж (облгази) ініціюють зростання тарифів на розподіл природного газу на 2022 рік на 61-443%, однак обґрунтованість цих пропозицій ще не перевірялася регулятором і тарифи для них не затверджувались. Про це повідомляє Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), пише "БізнесЦензор".

"У проектах розрахунків, які публікуються операторами газорозподільчих мереж (облгазів) на своїх офіційних сайтах в жовтні цього року, пропонується зростання тарифів на розподіл природного газу на 2022 рік від 61% (ВАТ "Кіровоградгаз") до 443% (АТ "Луганськгаз"). Оператори пояснюють такі проекти розрахунків здебільшого різким зростанням ринкової ціни природного газу. Проте, НКРЕКП затверджує не бажані тарифи і не наміри окремих компаній, а виключно економічно обґрунтовані тарифи, які відповідають інтересам усіх учасників ринку природного газу", – наголошується у повідомленні.

НКРЕКП звертає увагу, що наміри окремих облгазів надзвичайно суттєво підвищити тарифи на розподіл природного газу не означають, що такі наміри можуть бути реалізовані, адже обґрунтованість наданих ними розрахунків має бути ретельно перевірена.

"Досвід минулих років свідчить, що тарифи на розподіл природного газу затверджуються у розмірах, які значно нижче, ніж попередньо розраховані операторами газорозподільчих мереж (облгазів). Немає підстав сумніватися, що так буде і в цьому році", – сказано у повідомленні.

В Нацкомісії нагадали, что згідно з чинним законодавством, тарифи на послуги розподілу природного газу на наступний рік затверджуються регулятором щорічно, як правило – у грудні попереднього року.

"Тож жодних рішень про затвердження таких тарифів на наступний рік не ухвалювалось. За оперативними узагальненими розрахунками, навіть гіпотетичне корегування тарифів на розподіл природного газу на 2022 рік в середньому по Україні не має перевищувати рамки інфляційних процесів", – додали у НКРЕКП.

Як повідомлялося, у грудні минулого року НКРЕКП підвищила тарифи на розподіл газу на 2021 рік для 20 з 22 облгазів, у підсумку тарифи деяких з них зросли майже вдвічі.

Тоді підвищення тарифів у Нацкомісії пояснили необхідністю компенсувати недоотриманий тарифний виторг облгазів за 2015-2019 роки, а також компенсувати витрати, пов`язані з різницею в цінах при закупівлі в попередніх роках природного газу, необхідного для забезпечення виробничо-технологічних потреб.