Нідерланди і Данія відмовилися платити за газ у рублях

Все про економіку та фінанси

Газовий трейдер із Нідерландів Gasterra відмовився виконувати вимоги «Газпрому» щодо оплати за газ у російських рублях. Як повідомляється на сайті компанії, у відповідь на це рішення «Газпром» оголосив про припинення постачання з 31 травня 2022 року, констатує "Радіо Свобода".

У компанії заявили, що вимога платити за газ в рублях «загрожує порушенням санкцій ЄС.., а відкриття рахунків у Москві за російським законодавством та контроль над ними з боку російського режиму становлять занадто великий ризик».

За повідомленням, припинення поставок означає, що до 1 жовтня 2022 року, дати закінчення дії контракту, близько 2 мільярдів кубометрів газу не буде поставлено. Компанія це передбачила, закупивши газ у інших постачальників.

Також данська енергетична компанія Orsted заявила про відмову від оплати російського газу в рублях і через це допускає найближчим часом припинення поставок.

«Крайній термін оплати – 31 травня, і Orsted продовжить платити в євро. Тому є ризик, що «Газпром експорт» припинить постачання газу Orsted. На думку Orsted, це буде порушенням контракту», – йдеться в оприлюдненому компанією релізі.

Російський газовий монополіст «Газпром» підтвердив припинення постачання газу до Нідерландів через відмову Амстердама платити рублями.

«Газпром» пояснив, що до вечора 30 травня не отримав платіж за постачання газу відповідно до схеми оплати газу в рублях від нідерландської компанії GasTerra B.V.

Для компенсації поставок Нідерланди екстрено будують в порту Емсхавен на півночі країни термінал скрапленого природного газу. Очікується, що вже восени він дозволить приймати до 8 млрд кубометрів газу на рік. Перший такий термінал у Нідерландах розпочав роботу в порту Роттердама у 2011 році. Поставки газу трубопроводом з Росії до Нідерландів становили торік понад 11 мільярдів кубометрів.

Президент Росії Володимир Путін заявив у березні, що «недружні» іноземні покупці повинні будуть платити «Газпрому» в рублях, а не в доларах і євро. Таке рішення Кремль ухвалив на тлі західних санкцій через повномасштабне вторгнення в Україну.

Єврокомісія попередила країни Євросоюзу, що оплата газу рублями, як цього вимагає Росія, буде порушенням санкцій.