Небаланси: "Юнайтед Енерджі" з орбіти Коломойського відсудило в "Укренерго" 118 млн грн

Все про економіку та фінанси

09.11.2021 Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов ТОВ "Юнайтед Енерджі" до "Укренерго" (в справі №910/9032/21) та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 118,4 млн грн заборгованості за договором про врегулювання небалансів електроенергії №1196-01024 від 18.07.2019 (у період з 04.12.2020 по 06.05.2021).

У держреєстрі бенефіціаром ТОВ "Юнайтед Енерджі" вказаний Андрій Короткевич-Лещенко. Разом з тим, компанію пов`язують з Ігорем Коломойським.

Нагадаємо, із 01.07.2019 ринок електроенергії в Україні перейшов на нові правила гри. Одним з нововведень стало започаткування т.зв. балансуючого ринку та ринку небалансів, покликаних стабілізувати ситуацію та дисциплінувати постачальників і споживачів (промислові компанії та юрособи) в питаннях прогнозування енерговитрат на виробничі потреби. У випадку надмірного витрачання ресурсів та в разі виникнення їхнього надлишку доведеться платити.

Балансуючий ринок (БР) та ринок небалансів (РН) — не одне і те ж. На першому відбувається пряма взаємодія між генеруючими компаніями (виробниками електроенергії) та оператором системи передачі ("Укренерго"). Постачальники, що працюють з кінцевим споживачем, тут відсутні. Їхній основний фронт робіт — на ринку небалансів. Якраз там, де продаються надлишки і купується електроенергія у випадку її надмірного використання.

Є ще одне поняття, необхідне для розуміння схеми роботи по-новому: ринок "на добу наперед". З назви зрозуміло, що тут купується і продається електроенергія на наступну добу. Кінцевий споживач в цій системі працює з постачальником, якого обирає сам, і не має прямого доступу до РН.

Небаланс електричної енергії – це різниця між прогнозними та фактичними обсягами споживання електричної енергії.

Енергопостачальник несе фінансову відповідальність за виникнення небалансу і зобов’язаний формувати погодинні графіки купленої/проданої і спожитої електроенергії. Уникнути небалансів електричної енергії можливе лише за умови точного розрахунку планових обсягів споживання. Вартість небалансів розраховує «Укренерго» (Оператор системи передачі).

Постачальники електричної енергії працюють на ринку небалансів, де мають можливість продавати надлишки і купувати обсяги електричної енергії, яких не вистачає. У разі докупівлі електроенергії, ціна буде значно вищою за планову ціну електричної енергії, оскільки складається з найвищої ціни балансуючого ринку (БР) і ринку «на добу наперед» (РДН), що склалася на момент подачі заявки на докупівлю, та множиться на регламентований регулятором (НКРЕКП) коефіцієнт 1,05. Продати надлишок електроенергії постачальники можуть за значно нижчою ціною, орієнтуючись на найнижчу ціну БР і РДН, помножену на коефіцієнт 0,95.

Балансування на ринку небалансів здійснюється за загальним обсягом купівлі/продажу, а не за кожним споживачем, що дозволяє електропостачальникам з великою кількістю споживачів компенсувати небаланси один одного без особливих втрат.

Розрізняють два види небалансу:

- позитивний небаланс – якщо обсяги спожитої електричної енергії споживачем є меншими, ніж замовлені у постачальника (у такому випадку Оператор системи передачі викупить у постачальника неспожиту електричну енергію, але значно дешевше, аніж ціна закупівлі; таким чином, споживач заплатить за електричну енергію, котру не спожив);

- негативний небаланс – якщо обсяги спожитої електричної енергії споживачем є більшими, ніж замовлені у постачальника (у цьому випадку постачальник зобов’язаний купити електричну енергію, яку було спожито понад замовлені обсяги, причому ціна буде значно вищою, ніж ціна закупівлі; такі затрати постачальник буде перекладати на споживача, що допустив небаланс).

Довідково

"Укренерго" за три квартали 2021 року звітувало про збиток 2,74 млрд грн (за цей же період минулого року був збиток 28,55 млрд грн).

Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) збільшився до 51,33 млрд грн (з 40,84 млрд грн за 9 місяців-2020).

Нагадаємо, за перше півріччя "Укренерго" декларувало прибуток 306,7 млн грн. При цьому за І квартал був прибуток 3,73 млрд грн, а за ІІ квартал - збиток 3,42 млрд грн.

Таким чином, збиток "Укренерго" за ІІІ квартал - 3 млрд грн.

Збиток "Укренерго" за 2020 рік - 27,5 млрд грн (за 2019 рік був прибуток 1,86 млрд грн). Чистий дохід держкомпанії у 2020 році склав 58,25 млрд грн (за 2019 рік - 26,33 млрд грн).

Фінплан "Укренерго" на 2021 рік, затверджений Мінфіном, передбачав отримання цією держкомпанією прибутку на 171,4 млн грн, доходи - 79,8 млрд грн.

Фінплан "Укренерго" на 2022 рік, затверджений Міненерго, передбачає отримання цією держкомпанією прибутку 541,8 млн грн, доходи - 86,9 млрд грн.