НБУ: зростання ВВП України в 2021 році може виявитися дещо нижчим, ніж 3,1%

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Сергій Ніколайчук повідомив бліц-інтерв`ю для Forbes Ukraine, що з огляду на дані Держстату про сповільнення зростання ВВП у ІІІ кварталі до 2,4% у річному вимірі, погіршений Нацбанком у жовтні прогноз щодо можливого зростання української економіки в 2021 році на 3,1% наразі виглядає оптимістично.

Разом з тим, він не виключає, що результати ІІІ кварталу можуть частково компенсуватися у IV кварталы, зокрема завдяки очікуваному рекордному врожаю кукурудзи, збір якого через погодні умови змістився саме на IV квартал. Додатково у кінці року та у першому кварталі 2022-го можна очікувати імпульс для економіки за рахунок активізації державних видатків.

"Якщо говорити про весь рік, то тепер наша погіршена жовтнева оцінка зростання ВВП у 3,1% виглядає оптимістичною. Вірогідно зростання буде дещо нижчим. Наступного року все буде залежати від того, наскільки Україна зможе подолати пандемічні виклики та покращити рівень вакцинації. Загалом поки я не бачу суттєвих змін порівняно з умовами, за яких ми готували прогноз зростання наступного року на 3,8%", – зазначив Сергій Ніколайчук.

У 2021 році значно підвищилися ціни на світових сировинних ринках. За оцінками НБУ, у 2022 році відбудеться їхня корекція.

"Ціни на газ та на нафту зараз знаходяться близько до пікових значень. Якщо зараз вартість тисячі кубометрів газу складає близько 800–900 дол. США, то у першому кварталі ми очікуємо зниження до 600–700 дол. США, а після завершення холодного періоду – до 300–400 дол. США", – додав заступник голови НБУ.

Щодо можливого впливу на інфляцію внаслідок виплат 1000 гривень С. Ніколайчук зазначив таке:

"Тисяча гривень – не та сума, яка могла б суттєво стимулювати споживчий попит. До того ж, галузі, на які, як передбачає уряд, будуть виділені ці кошти, страждають від недозавантаження. Навряд чи додатковий попит призведе до суттєвого підвищення цін. Навіть якщо ціни в галузі культури та спорту зростуть на 5–10%, це незначним чином позначиться на загальному показнику інфляції, оскільки частка цих послуг у споживчому кошику є незначною.

За нашими оцінками, вплив на економіку програми обсягом у 6 млрд грн на горизонті у 12 місяців може скласти 0,1-0,2% ВВП. Однак, якщо проєкт призведе до додаткової вакцинації навіть 10% населення, його можна буде вважати дуже ефективним, адже від відсутності локдаунів економіка виграє значно більше, ніж від безпосереднього фіскального стимулу з боку держави", – зауважив С. Ніколайчук.