НБУ: зростання базових галузей економіки прискорилося у квітні до 18,3% у річному вимірі

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, в квітні зростання ІВБГ (індекс виробництва базових галузей) пришвидшилося до 18.3% р/р.

Як зауважує Національний банк, вагомою причиною був ефект бази порівняння – торік у цей період діяв жорсткий локдаун як в Україні, так і в більшості країн світу, що негативно позначилося на внутрішньому та зовнішньому попиті. Утім, і без урахування бази порівняння економічна активність продовжувала відновлюватися.

"Це було зумовлено менш жорсткими, ніж торік, карантинними обмеженнями, їх запровадженням лише в окремих областях (карантин "червоних зон") і пристосуванням населення та бізнесу до роботи в таких умовах. Додатковим чинником була сприятлива зовнішня кон’юнктура. Зростання роздрібної торгівлі стрімко прискорилося до 34.3% р/р, суттєво збільшився пасажирообіг. Пришвидшилося також зростання промислового виробництва (до 13.0% р/р). Переробна промисловість зросла в результаті відновлення галузей, спрямованих як на задоволення споживчого попиту (текстиль, виробництво меблів тощо), так й інвестиційного попиту (машинобудування), а також нарощення експорту продукції металургії та хімії. Відповідно поліпшилася і ситуація у галузях – ланках виробничого процесу: високий попит на вугілля та руди зумовив відновлення зростання добувної промисловості. У результаті збільшення бюджетних витрат на дорожнє господарство та попиту населення на житло відновилося зростання в будівництві (на 12.9% р/р). Пожвавлення промисловості та будівництва сприяло зростанню вантажообігу та оптової торгівлі. Зберігся спад у сільському господарстві (на 4.6% р/р), зокрема на тлі подальшого збільшення виробничих витрат у тваринництві", - констатує НБУ.

Споживча інфляція у квітні 2021 року дещо сповільнилася до 8.4% р/р (з 8.5% р/р у березні), проте залишилася за верхньою межею цільового діапазону 5% ± 1 в. п.

"Основним чинником сповільнення стало менш швидке зростання цін на сирі продукти. Так, поглибили падіння ціни на овочі борщового набору внаслідок збереження значних торішніх запасів, а цитрусові подешевшали через зниження зовнішніх цін. Водночас фундаментальний ціновий тиск посилювався під впливом сталого споживчого попиту і зростання виробничих витрат, що зумовило пришвидшення базової інфляції – до 6.3% р/р (з 5.9% р/р у березні). Також прискорено зростали ціни на паливо у зв’язку зі збереженням високого попиту з боку населення та підвищенням світових цін на нафту.

Прискорилося подорожчання промислової продукції (до 27.8% р/р у квітні) унаслідок зростання цін на залізну руду та енергоресурси під впливом відповідних тенденцій на світових товарних ринках", - зауважує Нацбанк.

Попит та пропозиція робочої сили почали стрімко зростати після травневих свят та пом’якшення карантинних обмежень. Зростання номінальних та реальних зарплат суттєво пришвидшилося (відповідно до 29.8% р/р та 19.7% р/р), передусім унаслідок низької бази порівняння, доплат медикам та відновленню економічної активності.

Державний бюджет у квітні виконано з дефіцитом (3.7 млрд грн) унаслідок відчутного сповільнення зростання доходів (до 1.4% р/р). Це пов’язано з меншими обсягами перерахувань НБУ прибутку до розподілу за попередній рік (24.4 млрд грн, є складовою неподаткових надходжень). Натомість податкові надходження зросли через відновлення економічної активності та низьку базу порівняння. Зростання видатків дещо прискорилося (до 13.5% р/р). Надалі зростало фінансування оборони та дорожнього господарства, надолужувалися витрати на гуманітарну сферу, зокрема освіту. Ключовими напрямами залишалися видатки на охорону здоров’я та соціальний захист.

Місцеві бюджети в квітні зведено з додатним сальдо (1.9 млрд грн), однак зведений бюджет залишився дефіцитним.

У травні 2021 року глобальна економіка стабільно відновлювалася завдяки прогресу вакцинації, попри нові штами вірусу в окремих країнах Азії, зокрема Індії. Це на тлі стрімкого зростання цін на вуглець через посилення регулювання його викидів у ЄС та скорочення запасів призвело до зростання цін на природний газ. Натомість ціни на нафту стабілізувалися близько 68 дол./бар. – нарощування виробництва США та Росією компенсувало менші обсяги видобутку країнами ОПЕК та повністю задовольнило поволі зростаючий попит. Подорожчання сталі та залізної руди пришвидшилося в умовах суттєвого їх дефіциту на ринку, незважаючи на збільшення виробництва. Однак наприкінці місяця ціни на ці товари дещо скоригувалися через посилення контролю за їх формуванням у Китаї. Поліпшення погодних умов у Північній Америці, Європі та Чорноморському регіоні, а також очікувані рекордні врожаї наступного маркетингового року призвели до зниження цін на зернові. Водночас погіршення другого врожаю у Бразилії внаслідок посухи і стійкий попит, насамперед з боку виробників продукції тваринництва та біоетанолу, підтримали ціни на кукурудзу. Динаміка світових фондових індексів дещо погіршилася через неоднозначність сигналів ФРС щодо можливого коригування обсягів купівлі активів. В умовах послаблення долара США до провідних валют це зумовило зміцнення більшості валют країн ЕМ другий місяць поспіль.

"На валютному ринку в травні пропозиція переважала попит, що пояснюється сприятливою зовнішньою ціновою кон’юнктурою та сплатою квартальних податків. За місяць обмінний курс гривні до долара ревальвував на 0.9%. НБУ на валютний ринок не виходив", - резюмує Національний банк.