НБУ знову відклав публікацію результатів forensic audit Приватбанку

Все про економіку та фінанси

Згідно з Меморандумом з МВФ, до кінця вересня мав бути завершений forensic audit Приватбанку. Цей аудит проводить детективне агентство Kroll та компанія AlixPartners, послуги яких, за неофіційними даними ЗМІ, можуть коштувати державі сотні мільйонів гривень.

Наприкінці вересня НБУ офіційно заявив, що на прохання Kroll дедлайн для підготовки звіту перенесений на другу половину жовтня.

"Таке перенесення є технічним і пов`язане з великим обсягом даних, які необхідно обробити для підготовки висновків в forensic audit", - запевняли в Нацбанку.

При цьому НБУ уточнював, що звіт буде складатися з двох частин: публічної (яка й буде опублікована в другій половині жовтня) та непублічної (має бути завершена до кінця року).

Уже завершується перша декада листопада, а публічна частина звіту щодо forensic audit досі не оприлюднена.

Іван Угляниця – екс-глава департаменту інвестиційного банкінгу одного з найбільших банків в Азербайджані – PASHA Bank – у коментарі для Finbalance висловлював думку, що результати forensic audit Приватбанку «можуть бути більш неприємними не стільки попереднім власникам і менеджменту банку, скільки керівникам держави та НБУ»: «Наприклад, мова йде про разове переоформлення значної частини [кредитного] портфелю, або іншого аспекту діяльності та сфери відповідальності НБУ, зокрема, роботи куратора Приватбанку тощо».

Як звертав увагу Finbalance, в рамках кримінального провадження №52017000000000153 щодо операцій Приватбанку перед його націоналізацією (у т.ч. в контексті торішньої реструктуризації корпоративного портфелю) детективи НАБУ мають питання і до службових осіб НБУ, і «приватівців».

У липні заступниця глави правління НБУ Катерина Рожкова публічно визнала, що Нацбанк дав дозвіл «робити їм [Приватбанку] неузгоджену трансформацію під їх відповідальність, але в присутності аудиторів і команди НБУ».

На думку керівника аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital Олександра Паращія, недавня заява заступника глави НБУ Катерини Рожкової про безрезультативність переговорів Rothschild&Co з екс-власниками Приватбанку може бути свідченням у т.ч. того, що «колишні акціонери себе впевнено почувають». «Годі сподіватися, що у них немає інформації про хід forensic audit)», - зауважував О. Паращій.

Голова комісії із банківського аналізу Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран зауважував, що в Україні відсутнє визначення на законодавчому рівні «forensic audit», а «тому матеріали, які готують Kroll, призначені суто на «експорт» для кіпрських, британських і, можливо, прибалтійських судів». Зрештою фінансист зазначав, що «доволі дорогі послуги» Kroll та AlixPartners не гарантують Нацбанку виграних справ у судах за всіма епізодами.

Банківський юрист, екс-співробітник Департаменту реєстраційних питань і ліцензування НБУ Олександр Ярецький у коментарі для Finbalance був більш різким в оцінках.

«До цього такий аудит проводився ФГВФО ще в 2016 році стосовно двох банків - банку «Надра» та Дельта Банку, але його результати, на мою думку, позбавлені будь-якої практичної користі.

Уявіть собі, ви – держава. У вашому розпорядженні всі правоохоронні органи: СБУ, МВС, прокуратура, НАБУ, суди, будь-які вузькопрофільні фахівці, яких ви можете залучити у якості експертів, власні спеціалісти в КРУ, НБУ тощо. Ви можете проводити будь-які гласні та негласні оперативно-розшукові ті інші слідчі дії: вилучати необхідну документацію, здійснювати прослуховування, обшуки тощо.

За міжнародними та міждержавними угодами ви маєте можливість скористатись допомогою Інтерполу, правоохоронних та судових органів інших країн тощо, а ви замість всього цього наймаєте приватного детектива», - скептично констатував О. Ярецький.

Про програші НБУ в судових спорах з "приватівцями" читайте тут.

Про "напівінсайдерські" кредити в портфелі Приватбанку й практику "ісламського банкінгу по-українськи" читайте тут.

Про оскарження Коломойським націоналізації Приватбанку та затвердженого Нацбанком переліку інсайдерів - тут.

Заяву представника держави на переговорах з екс-власниками Приватбанку, що "поганий мир краще, ніж війна", див. тут.