НБУ збільшив валютні резерви в 2021 році на $1,8 млрд - до $30,94 млрд

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, на 1 січня 2022 року його валютні резерви становили 30,94 млрд дол. У 2021 році вони зросли на 1,8 млрд дол, або на 6%.

"Міжнародні резерви збільшилися завдяки отриманню Україною зовнішнього фінансування та купівлі валюти Національним банком на валютному ринку", - констатує НБУ.

Так, у серпні 2021 року Україна отримала 1 928,2 млн спеціальних прав запозичень (СПЗ) у межах загального розподілу від МВФ, а у листопаді – другий транш від МВФ за програмою stand-by обсягом 500 млн СПЗ. Упродовж року також вдалося отримати інше пов’язане офіційне фінансування, зокрема від Єврокомісії обсягом близько 600 млн євро.

Загалом із зовнішніх та внутрішніх джерел у 2021 році Україна отримала 11,2 млрд дол, що майже компенсувало платежі з обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті (11,5 млрд дол).

"Упродовж більшої частини року пропозиція валюти на ринку переважала над попитом насамперед завдяки сприятливій світовій кон’юнктурі для основних товарів українського експорту. Національний банк діяв відповідно до Стратегії валютних інтервенцій і викуповував сформований надлишок валюти для поповнення міжнародних резервів, не перешкоджаючи ринковому тренду. За підсумками року чиста купівля валюти Національним банком перевищила 2,4 млрд дол", - інформує НБУ.

У грудні 2021 року міжнародні резерви України зросли на 342,5 млн дол. США, або на 1,1%. Збільшення їх обсягу насамперед зумовлювалося валютними надходженнями на користь уряду.

Загалом динаміку резервів упродовж грудня визначали такі чинники:

1. Операції з управління державним боргом.

Валютні надходження на користь уряду становили 1 365,6 млн дол. США, зокрема 858,3 млн дол. США – від розміщення внутрішніх держоблігацій (ОВДП) та 105 млн дол. США – від Світового банку. На обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті було спрямовано 847,7 млн дол. США, у тому числі 588,2 млн дол. США – на обслуговування та погашення ОВДП.

2. Операції Національного банку на міжбанківському валютному ринку.

Для згладжування надмірних коливань, Національний банк викупив на валютному ринку 84 млн дол. США та продав 236,5 млн дол. США впродовж минулого місяця. Отже, обсяги чистого продажу валюти центральним банком на валютному ринку в грудні становили 152,5 млн дол. США;

3. Переоцінка фінансових інструментів. У минулому місяці їх вартість зменшилася на 22,9 млн дол. США.

"Поточний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 4,1 місяця майбутнього імпорту, що є достатнім для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду й Національного банку", - резюмує НБУ.