НБУ збільшив свій портфель військових облігацій на 20 млрд грн - до 60 млрд грн

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, на 21 квітня він є власником ОВДП на 370,1 млрд грн, що на 20 млрд грн більше, ніж було на 20 квітня, пише "НВ".

Нагадаємо, 8 березня НБУ викупив військові облігації на 20 млрд грн, а 13 квітня - ще на таку ж суму.

Таким чином, з початку війни НБУ викупив ОВДП на 60 млрд грн.

НБУ наголошував, що підтримка бюджету є необхідним кроком з огляду на потребу забезпечення належної відсічі широкомасштабній збройній агресії росії проти України. Водночас центробанк підкреслював, що фінансуватиме лише критичні видатки уряду в обмежених обсягах та в прозорий спосіб:

"Такий підхід дасть змогу мінімізувати ризики розбалансування інфляційних очікувань, високої інфляції та порушення макрофінансової стабільності. Крім того, це сприятиме швидшому поверненню функціонування економіки й фінансових ринків до ринкових засад, а також не створюватиме загрозу процесу євроінтеграції України та співпраці з міжнародними фінансовими донорами.

Підтримка з боку Національного банку, як і раніше, не є основним джерелом фінансування видатків уряду. Попри військові дії, українські підприємства поступово відновлюють свою діяльність та продовжують сплачувати податки, а громадяни – перераховують значні суми на підтримку армії. Україна також отримує важливу фінансову, військову та гуманітарну підтримку від міжнародних партнерів.

У міру нормалізації функціонування економіки та фінансової системи України Національний банк у мінімально достатні строки відновить традиційний формат інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом і забороною фінансування державного бюджету".

Як повідомлялося, для надання можливості НБУ щодо викупу ОВДП Верховна Рада внесла відповідні зміни до законодавства: тимчасово (на період дії воєнного стану) було зупинено дію статті 54 Закону України про "Національний банк України", яка забороняє надання НБУ кредитів державі.

Купівля Національним банком військових ОВДП здійснюється шляхом укладання договору між НБУ та Міністерством фінансів і не включається до результатів аукціонів з продажу цих цінних паперів, які проводяться щотижнево.

Міністерство фінансів та НБУ зазначали, що "для збереження фінансової стабільності емісійне фінансування державного бюджету Національним банком має бути і надалі мінімізовано". "Для досягнення цього потрібно продовжувати докладати зусиль для залучення офіційного фінансування від міжнародних партнерів на пільгових умовах, а також дотримуватися максимально можливої економії бюджетних ресурсів і міжнародних резервів в умовах воєнного стану. Збільшення бюджетних видатків має відбуватися насамперед на пріоритетні напрями – забезпечення обороноздатності країни та соціального захисту населення, водночас надання податкових пільг має носити виключний, а не всеохоплюючий характер", - йшлося в офіційному повідомленні Ради з фінансової стабільності (в яку входять у т.ч. глава НБУ Кирило Шевченко і міністр фінансів Сергій Марченко).