НБУ посилює монетарну політику: кредити рефінансування для банків здорожчають

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомив, що вніс зміни до операційного дизайну монетарної політики "у зв’язку з поступовим відновленням економіки та нормалізацією умов функціонування фінансової системи" (цитата).

Як зазначає Нацбанк, коригування операційного дизайну сприятиме посиленню монетарної трансмісії через процентний канал та розвитку міжбанківського кредитного ринку.

Так, із 23 липня відбудеться збільшення вартості кредитів рефінансування, що надаються на тендерах, зокрема:

- ставка за кредитами рефінансування на строк до 90 днів, що надаються шляхом проведення кількісного тендеру, дорівнюватиме "облікова ставка + 1 в. п." (раніше вона дорівнювала обліковій ставці);

- ставка за кредитами рефінансування на строк до 3 років, що надаються шляхом проведення процентного тендеру, буде не меншою, ніж "облікова ставка + 1 в. п." (раніше вона була не меншою за облікову ставку).

"Для зниження інфляції на горизонті монетарної політики Національний банк вже тричі підвищував облікову ставку в цьому році. Водночас для посилення впливу монетарної політики Правління центробанку вирішило додатково підвищити ставку за кредитами рефінансування на 1 в. п.", - зазначив голова Національного банку Кирило Шевченко.

З огляду на збереження високої ліквідності банківської системи – на 22 липня вона перевищує 200 млрд грн – розміщення депозитних сертифікатів строком до 14 днів визначено основною операцією НБУ з регулювання ліквідності. Як і раніше, під час проведення таких кількісних тендерів процентна ставка за депозитними сертифікатами встановлюватиметься на рівні облікової.

Довідково

У ІІІ кварталі 2021 року НБУ почав поступове згортання антикризових монетарних заходів, що були запроваджені у відповідь на коронакризу. Це було обумовлено поверненням економіки до стійкого зростання та збереженням значного профіциту ліквідності в банківській системі.

Зокрема, з 1 липня 2021 року було зменшено з 5 до 3 років граничні строки, на які надаються довгострокові кредити рефінансування та укладаються угоди за інструментом своп процентної ставки. Крім того, НБУ обмежив обсяги тендерів із довгострокового рефінансування 5 млрд грн, а також скоротив частоту проведення аукціонів своп процентної ставки з двох до одного разу на місяць. Строковість депозитних сертифікатів було збільшено до докризового рівня (14 днів).

НБУ планує й надалі поступово згортати антикризові монетарні заходи згідно з оголошеним графіком.

У разі, якщо не буде суттєвих шоків на фінансових ринках застосування довгострокового рефінансування та процентного свопу буде припинено з 1 жовтня 2021 року. Додатково у вересні 2021 року розглядатиметься доцільність зниження строковості за регулярними кредитами рефінансування.