НБУ вважає перспективним кредитування населення і МСБ: аргументи регулятора

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Сергій Ніколайчук під час форуму "2022 – час кредитувати" розповів про сегменти кредитного ринку, які мають найвищий потенціал для розширення:

"Дуже перспективним є сегмент малого та середнього бізнесу. Ми це бачимо як за зростанням кредитного портфелю МСБ упродовж минулого року, так і загалом за потенціалом цього сегмента. На мою думку, та фіскалізація, що зараз відбувається в країні через розширення застосування РРО, теж дуже сильно сприятиме виходу бізнесу на прозоріші рейки діяльності, що необхідно для розширення кредитування.

Крім того, як на мене, залишається досить перспективним сегмент споживчого кредитування. Вважаємо, що його обсяги можуть зрости до 10% ВВП з менш ніж 5% ВВП сьогодні. Також завдяки майбутнім законодавчим змінам щодо первинного ринку житлової нерухомості та спільним зусиллям різних гілок влади великий потенціал є у іпотечного кредитування".

За словами директора Департаменту стратегії та розвитку НБУ Арсена Макарчука, головні перешкоди, які сьогодні стримують кредитування, лежать переважно не в площині банківського регулювання:

“Це, зокрема, нестача платоспроможних позичальників, недостатній захист кредиторів, невирішена проблема позичальників із валютною іпотекою, неврегульованість та непрозорість ринку новобудов тощо. Лише скоординовані дії парламенту, уряду, Національного банку та усіх учасників фінансової системи можуть дати потужний поштовх для пожвавлення кредитування та економічного зростання в нашій країні".

Як писав Finbalance, глава НБУ Кирило Шевченко під час форуму "2022 – час кредитувати" розповів, що в 2021 році банки активно нарощували кредитування бізнесу й населення:

"За оперативними даними, річний приріст чистих гривневих кредитних портфелів у корпоративному сегменті становив 40,5% (+93,6 млрд грн), темпи приросту споживчих кредитів пришвидшилися до 37% (+53,5 млрд грн) і перевищили докризовий рівень. Іпотечні кредити на кінець листопада 2021 року зросли на 60% у річному обчисленні (+5 млрд грн).

Серед ініціатив, які сприятимуть відновленню кредитування, ми бачимо низку важливих напрямів для подальшої роботи.

По-перше, врегулювання проблемних кредитів. Станом на 01.12.2021 частка NPL знизилася до 30,7% порівняно з 48,4% на початку 2020 року та 41% на початку 2021 року. У Стратегії Національного банку України до 2025 року ми ставимо за мету, щоб на кінець 2024 року цей показник не перевищував 10%.

По-друге, захист прав кредиторів. НБУ виступає за швидке, справедливе та збалансоване вирішення фінансових спорів. У цьому зацікавлені кредитори, боржники та фінансова система країни. Тому у 2021 році ми розпочали дискусію в професійному середовищі щодо можливості створення спеціалізованої судової установи – фінансового суду.

По-третє, розвиток інструментів підтримки фінансування, насамперед сталого фінансування та іпотечного кредитування. Завдяки співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) наприкінці листопада 2021 року ми презентували Політику НБУ щодо розвитку сталого фінансування до 2025 року. Документ упроваджує екологічні, соціальні та управлінські критерії в усі аспекти діяльності фінансових установ (так звані ESG-фактори – environmental, social and governance).

По четверте, State Data – доступ банків до інформації з державних реєстрів. Це підвищить здатність банків до перевірки достовірності інформації, наданої клієнтом про свій фінансовий стан і платоспроможність, дасть змогу знизити операційні витрати банків, а також cost of risk за кредитними операціями".