НБУ встановив вимоги до іноземних перестраховиків

Все про економіку та фінанси

НБУ інформує, що визначив вимоги до іноземних перестраховиків, з якими страховим компаніям можна укладати договори перестрахування, а саме іноземний перестраховик повинен відповідати рейтингу фінансової надійності на достатньому рівні або ж одночасно двом умовам: мати досвід безперервної роботи понад 3 роки та працювати в країні з державним наглядом на ринку страхування.

Крім того, новими правилами українським страховикам заборонено:

- укладати договори перестрахування з іноземними перестраховиками, зареєстрованими в державах, що визнані країнами-агресорами;

- співпрацювати з перестраховиками в тих юрисдикціях, які не виконують належним чином міжнародні рекомендації у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму.

Усі ці зміни передбачені постановою правління НБУ від 20 жовтня 2021 року №107 "Про затвердження Положення про перестрахування у страховика (перестраховика) нерезидента".

Документ набрав чинності 22 жовтня 2021 року. З цієї дати страховики зобов’язані дотримуватись його вимог.

Коментар НБУ:

"Чому ухвалено Постанову №107?

Варто пояснити, чому сьогодні Національний банк опікується цим питанням, а не Кабінет Міністрів України, як це було раніше.

1 липня 2021 року ухвалено Закон України №1601-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою. Відповідно до нього Національний банк отримав повноваження визначати порядок та вимоги перестрахування в іноземних перестраховиках. Раніше це було компетенцією Кабінету Міністрів України.

Тож ухвалення Постанови №107 є плановим кроком для виконання Закону №1601.

Постанова КМУ від 4 лютого 2004 року №124 "Про затвердження Порядку та вимог щодо здійснення перестрахування у страховика (перестраховика) нерезидента" підлягає визнанню такою, що втратила чинність. Щодо цього Національний банк веде відповідні комунікації з Міністерством фінансів України.

Крім того, Законом № 1601 також виключено норму статті 12 Закону України “Про страхування” щодо обов’язку страховиків здійснювати реєстрацію договорів перестрахування.

Отже, страховики більше не зобов’язані реєструвати договори перестрахування з іноземними перестраховиками та повідомляти Національний банк упродовж 10 календарних днів про їх укладення.

Також інформуємо, що Національний банк наразі розробляє проєкт постанови Правління Національного банку, яким буде скасовано розпорядження Нацкомфінпослуг від 15 вересня 2015 року № 2201 "Про затвердження Порядку реєстрації договорів перестрахування та надання страховиками (цедентами, перестрахувальниками) інформації про укладені договори перестрахування зі страховиками (перестраховиками) нерезидентами".