НБУ визнав Платинум Банк неплатоспроможним

Все про економіку та фінанси

НБУ в офіційній заяві повідомив, що 10 січня ухвалив рішення №14-рш/БТ "Про віднесення ПАТ "Платинум Банк" до категорії неплатоспроможних".

"За результатами діагностичного обстеження ПАТ "Платинум Банк", проведеного у першій половині 2016 року, у червні 2016 року затверджено необхідний обсяг докапіталізації. Відповідно до діагностичного обстеження усі банки другої двадцятки за розміром активів, які потребували докапіталізації, повинні були забезпечити позитивне значення регулятивного капіталу станом на 01 січня 2017 року.

ПАТ "Платинум Банк" подало до Національного банку план реструктуризації, який передбачав виконання низки заходів з метою докапіталізації банку. Протягом 2016 року керівництво та власники істотної участі банку вживали заходи для виконання вимог з докапіталізації. Зокрема, шляхом погашення кредитів позичальників - пов’язаних осіб, надання безповоротної фінансової допомоги від акціонера, збільшення обсягу забезпечення за кредитами.

Однак, станом на 01 січня 2017 року банк не досяг позитивного значення капіталу. Ураховуючи вищенаведене, Правління Національного банку України прийняло рішення про віднесення ПАТ "Платинум Банк" до категорії неплатоспроможних.

Національний банк наголошує, що 97% (197 тисяч осіб) усіх вкладників ПАТ "Платинум Банк" отримають свої вклади в повному обсязі, оскільки їх розмір не перевищує гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичних осіб суму 200 тис. грн. Клієнти з більшими обсягами вкладів отримають їх у межах суми, гарантованої Фондом. Фонд забезпечить виплати гарантованої суми вкладів в обсязі близько 4.8 млрд. грн.

Станом на 10 січня 2017 року фізичними особами - власниками істотної участі у ПАТ "Платинум Банк" є Борис Кауфман та Григорій Гуртовий незалежно від формального володіння з огляду на здійснення значного впливу на управління та діяльність банку. Національний банк визнав Григорія Гуртового та Бориса Кауфмана власниками істотної участі на основі аналізу операцій банку. Крім того, Борис Кауфман підтвердив здійснення значного впливу на управління банком у письмовій заяві, поданій до Національного банку.

Структура власності банку визнана Національним банком непрозорою у червні 2016 року. У серпні 2016 року Борис Кауфман подав до Національного банку пакет документів для погодження набуття істотної участі у банку в розмірі більше 75% через підконтрольні йому компанії. На сьогодні Національний банк не погоджував Борису Кауфману придбання акцій банку з огляду на неподання окремих документів, зокрема, через відсутність дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію. За інформацією Національного банку, Антимонопольний комітет у грудні 2016 року повернув без розгляду пакет документів щодо набуття Борисом Кауфманом контролю у ПАТ "Платинум Банк"
, - йдеться в заяві Нацбанку.

Водночас Фонд гарантування повідомив, що 11 січня ухвалив рішення про введення тимчасової адміністрації в Платинум Банк на підставі рішення НБУ про визнання цієї фінустанови неплатоспроможною. Тимчасова адміністрація запроваджена на один місяць - з 11 січня 2017 року до 10 лютого 2017 року включно. Тимчасовим адміністратором призначено Юрія Ірклієнка.

Нагадаємо, Юрій Ірклієнко був тимчасовим адміністратором у банку «Михайлівський», коли Фонд гарантування визнав, зокрема, нікчемним договір з продажу цим банком прав вимоги за роздрібними кредитами для компанії «Плеяда» майже на 700 млн грн, яка в свою чергу переступила відповідний портфель «Фагору». Зараз з цього приводу тривають судові спори.

У липні-серпні 2016 року Ю. Ірклієнко працював ліквідатором «Михайлівського», на початку вересня його замінив Олександр Волков.

Про фігурування Платинум Банку в історії з банком "Михайлівський", публічні «перепалки» їх бенефіціарів, супровідні кримінальні провадження й обшуки читайте тут

Довідково

Наприкінці грудня Мінфін випустив держоблігації для підтримки Фонду гарантування на 8 млрд грн.

Як писав Finbalance, на кінець ІІІ кварталу обсяг вкладів фізосіб у Платинум Банку становив майже 6 млрд грн.

За підсумками трьох кварталів 2016 року обсяг гривневих вкладів населення в «Платинум Банку» зріс на 1,2 млрд грн, або на 36,7%; валютних – скоротився на 12,6 млн дол, або 17,7%. 

У БПП назвали запізнілим рішення НБУ про визнання Платинум Банку неплатоспроможним.

Заступником глави НБУ є Катерина Рожкова, яка до переходу в Нацбанк у 2015 році була в.о. глави правління Платинум Банку.

Про кримінальне провадження поліції щодо розтрати службовими особами Платинум Банку 1,1 млрд грн у період, коли в його правління входила К. Рожкова, див. тут.

Про депозитні спори Платинум Банку та МТС див. тут.