НБУ визнав банк "Аркада" неплатоспроможним

Все про економіку та фінанси

25 серпня правління НБУ прийняло рішення про віднесення банку "Аркада" до категорії неплатоспроможних "у зв’язку зі зменшенням нормативів капіталу менше ніж до однієї третини від мінімального встановленого рівня", йдеться в заяві регулятора.

Як констатує НБУ, проблеми в банку з капіталом відбулися через втрату основного активу – будівлі головного офісу та земельної ділянки за адресою вул. Ольгинська, 3 у Києві.

У 2019 році банк "Аркада" надав цю нерухомість як заставу за кредитом, залученим пов’язаною з банком компанією-забудовником. На момент укладання кредитного договору оціночна вартість будівлі становила понад 620 млн грн (майже 27% від усіх активів банку). Кредитор через несвоєчасне обслуговування боргу забудовником переоформив на себе право власності на цю будівлю.

Як зауважує Нацбанк, у зв’язку з цим банк "Аркада" відобразив списання з балансу зазначеного об’єкта нерухомості (арештований судом за клопотанням ФГВФО, - Finbalance).

У результаті капітал банку впав нижче нормативного рівня та став від’ємний, констатує НБУ.

"Національний банк, вивчивши матеріали про переоформлення права власності на об’єкт (договір застави, кредитний договір та додатки до нього), звернувся до Національної поліції України із заявою з приводу неправомірних дій посадових осіб банку та проханням зберегти зазначену нерухомість.

Національний банк України зобов’язаний прийняти рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, зважаючи на зменшення нормативів капіталу менше від мінімального встановленого рівня", - йдеться в заяві НБУ.

За інформацією регулятора, понад 90% вкладників банку "Аркада" (більше 5 000 осіб) отримають вклади в повному обсязі. Розмір їх вкладів не перевищує гарантовану Фондом гарантуваннясуму в 200 тис. грн. Клієнти із більшими обсягами вкладів отримають їх у межах суми, гарантованої Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Загалом Фонд забезпечить виплати гарантованої суми вкладникам в обсязі 285 млн грн. 

З приводу неврегульованих питань будівельних проектів банку "Аркада" НБУ зазначив таке:

"Виведення АТ АКБ "АРКАДА" з ринку не пов’язане із затримкою введення забудовниками в експлуатацію будинків ЖК "Еврика" та ЖК "Патріотика". Нагляд за діяльністю забудовників поза межами компетенції Національного банку. Тому Національний банк неодноразово звертався до відповідних компетентних органів щодо проблемних питань, пов’язаних з будівельними роботами та їхньою затримкою.

Упродовж останніх років Національний банк надсилав звернення Кабінету Міністрів України, Міністерству фінансів України, Міністерству внутрішніх справ України, Київському міському голові, Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності.

У грудні 2019 року Національний банк за результатами перевірки проведення банком операцій довірчого управління надіслав повідомлення до Служби безпеки України про факти, що можуть свідчити про організовану злочинну діяльність.

Національний банк України вкотре висловлює своє занепокоєння станом ведення будівельних робіт та про необхідність законодавчого врегулювання проблеми наявних довгобудів, які споруджуються за рахунок коштів фінансування будівництва".

Віднесення АТ АКБ "Аркада" до категорії неплатоспроможних затверджене рішенням правління НБУ від 25 серпня 2020 року №541-рш/БТ.

Найбільшим акціонером банку (станом на 1 червня 2020 року) є Костянтин Паливода з опосередкованою часткою 74,80%.

P.S.

Фонд гарантування вкладів заявив, що на підставі рішення НБУ про віднесення банку "Аркада" до категорії неплатоспроможних вводить тимчасову адміністрацію в банк "Аркада".

За попередніми даними ФГВФО, понад 90% вкладників АТ АКБ «АРКАДА», на яких поширюються гарантії Фонду, мають вклади у межах гарантованої суми (200 000 грн), тобто отримають свої вклади повністю, на загальну суму 188,5 млн грн.

"Для отримання коштів у межах гарантованої суми вкладникам не потрібно подавати до Фонду заяви чи будь-які додаткові документи, оскільки реєстри для виплат будуть сформовані на основі електронної бази даних про вкладників АТ АКБ «Аркада». Інформація про час та порядок виплат за вищезазначеними договорами буде повідомлена додатково на сайті Фонду, на веб-сайті АТ АКБ «АРКАДА» — https://arkada.ua/, у відділеннях банку та у соціальних мережах.

Під час дії тимчасової адміністрації буде розроблено план врегулювання і визначено найбільш ефективний спосіб виведення АТ АКБ «Аркада» з ринку. Конкурс на залучення інвестора буде оголошено найближчим часом на вебсайті Фонду", - зауважили у ФГВФО.