НБУ виключив банк Порошенка з переліку фінустанов, яким потрібно пройти стрес-тест

Все про економіку та фінанси

Колишній корпоративний секретар Приватбанку Вікторія Страхова звернула увагу, що “Міжнародний інвестиційний банк” (основний акціонер - Петро Порошенко) не увійшов у нацбанківський перелік ТОП-25 банків, які будуть проходити стрес-тест.

“У матмоделі “МІБ” мав потрапляти, якщо, звичайно, у нього активи - не лише ОВДП, а це не так. Активи МІБ в два рази більші, ніж в “А-Банку”, а величина коштів “фізиків” - більша, ніж у “Банку інвестицій і заощаджень”. Розумію, чому Сіті та ІНГ виключили, а ось МІБ - точно ні”, - констатує фінансист.

Контекст

Як писав Finbalance, НБУ в офіційній заяві вказував, що для стрес-тесту він відбирав банки, “які є найбільшими за середнім значенням двох показників: зважених на ризик активів та депозитів фізичних осіб” (цитата).

Згідно зі статистикою НБУ, на 01.01.2018 МІБ займав 23-е місце серед платоспроможних банків за обсягом чистих активів і 25-е місце - за обсягом депозитного портфелю фізосіб (див. нижче таблицю на основі звітності НБУ).

Із ТОП-25 банків за обсягом активів у нацбанківський “стрес-тестовий” перелік не увійшли МІБ, Сітібанк та ІНГ Банк.

З огляду на озвучені Нацбанком критерії, невключення у "стрес-тестовий" список Сітібанку та ІНГ Банку питань не викликає, оскільки в них невеликі депозитні портфелі фізосіб: на 01.01.2018 в Сітібанку - 6,4 млн грн (77-е місце в банківській системі), а в ІНГ Банку - 21,6 млн грн (73-е місце).

При цьому НБУ включив у стрес-тестовий список "Банк інвестицій і заощаджень", який займає 29-е місце за обсягом активів і 28-е місце за обсягом депозитів населення.

Також у відповідному переліку є Ідея Банку, який на 01.01.2018 хоч і був 23-им на ринку за розміром депозитного портфелю фізосіб, але лише 31-им за обсягом активів. Подібна ситуація з А-Банком: на 01.01.2018 він був 19-им за обсягом депозитів населення та 27-им за обсягом активів.

Як повідомляв НБУ, стрес-тест пройдуть такі 25 банків: Приватбанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Райффайзен Банк Аваль, Альфа-Банк, Укргазбанк, ПУМБ, Укрсиббанк, Сбербанк, Укрсоцбанк, ОТП Банк, Південний, Креді Агріколь, Промінвестбанк, Таскомбанк, Прокредит Банк, Кредобанк, ВТБ Банк, Кредит Дніпро, Мегабанк, Восток, А-Банк, Ідея Банк, Універсал Банк, Банк інвестицій та заощаджень.

P.S.

Сьогодні Президент Петро Порошенко, представляючи новопризначеного главу НБУ Якова Смолія, зазначив наступне:

"Ці чотири роки, майже чотири роки, можливо, вперше в нашій історії, Нацбанк був по-справжньому незалежним. Ніхто з політиків - ні парламент, ні уряд, ні президент - жодного разу "вказівним перстом" не віддавав команди видавати рефінансування, прибирати банк чи залишати, встановлювати ставку тощо”.

У свою чергу Яків Смолій під час виступу в парламенті зауважив таке:

“Національний банк має і надалі залишатися незалежним від політичних течій. Політична незалежність дозволить Національному банку ефективно виконувати свій мандат – забезпечувати цінову та фінансову стабільність”.

І ще одна сьогоднішня цитата Я. Смолія:

“Я хочу підкреслити - я не політик, а трудоголік, технократ. Я завжди був чесний, самовідданий і добросовісний. Я хочу сказати, що збережу всі ці якості на весь період, наскільки хватить сил і здоров`я для того, щоб працювати в Національному банку. Дякую за довіру”.

P.P.S.

Прес-служба НБУ надіслала такий коментар до редакції Finbalance з приводу інформації про невключення “Міжнародного інвестиційного банку” до переліку 25 банків, які будуть проходити стрес-тест:

“Перелік 25 банків, що підлягають стрес-тестуванню у 2018 році, було затверджено Постановою Правління НБУ №141 від 22 грудня 2017 року. Критеріями для відбору банків слугували два показники станом на 1 грудня 2017 року – активи, зважені на ризик (Risk-weighted assets, RWA), та обсяги депозитів фізичних осіб. Ці показники було обрано з метою уникнути стрест-тестування банків, переважну частину активів яких складають безризикові активи, в тому числі державні цінні папери, а також задля того щоб оцінити стійкість до потенційної кризи тих банків, які мають найбільше депозитів населення.

Банки було проранжовано за кожним з двох показників, та визначено середній ранг, за яким було сформовано перелік 25 банків, що підлягають стрес-тестуванню у 2018 році. Використання середнього значення двох показників дає такий же перелік 25 банків. Міжнародний Інвестиційний банк не увійшов до цього переліку.

Зауважимо, що Міжнародний інвестиційний банк у 2018 році не проходитиме лише третій етап оцінки стійкості – стрес-тестування. Банк, так само як і інші банки, зобов’язаний здійснити перший, та, другий етапи оцінки стійкості, тобто оцінку якості активів та визначення потреби у капіталі”.