НБУ відсудив у Коломойського та Боголюбова нерухомість у Дніпрі

Все про економіку та фінанси

2 травня Центральний апеляційний госпсуд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ “Арлан” на рішення Госпсуду Дніпропетровської області від 13.02.2019 (в справі №904/2350/18), яким було задоволено позов НБУ до компанії-скаржника.

Повний текст судового рішення від 13.02.2019 - засекречений. Водночас згідно з судовими матеріалами, НБУ в своєму позові просив суд першої інстанції звернути стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором №36 від 29.05.2014, який був укладений між Нацбанком і ТОВ “Арлан” як забезпечення боргів Приватбанку по рефінансуванню (предмет іпотеки - частина будівлі за адресою м. Дніпро, вул. Чкалова, 27).

За даними держреєстру, кінцевими бенефіціарами ТОВ “Арлан” є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов.

Відповідно до звітності Приватбанку, на 01.04.2019 його борг перед НБУ по кредитам рефінансування становив 9,3 млрд грн (тоді як на початок 2017 року - тобто фактично відразу після націоналізації - 18 млрд грн).

18.04.2019 Окружний адмінсуд м. Києва на вимогу І. Коломойського визнав незаконною націоналізацію Приватбанку.

19.04.2019 цей же суд скасував рішення Нацбанку про затвердження "донаціоналізаційного" переліку інсайдерів Приватбанку.

20.04.2019 Печерський райсуд м. Києва задовольнив один з позовів І. Коломойського про розірвання договору особистої поруки за кредитами рефінансування Приватбанку, отриманими до входження держави в капітал фінустанови.

У 20-х числах квітня Госпсуд м. Києва відкрив провадження за кількома новими позовами І. Коломойського до НБУ та Приватбанку щодо визнання недійсними кредитних договорів (про рефінансування) та визнання недійсною поруки.

У 2018 році Національний банк подав чотири позови до українських судів та один позов до Cуду першої інстанції в Женеві у Швейцарії проти І. Коломойського задля погашення кредитів рефінансування Приватбанку. Обсяг вимог Нацбанку по цим позовам - теж 10 млрд грн (по 5 млрд грн в женевській та дніпропетровських справах). У грудні-2018 НБУ повідомляв про збільшення вимог у женевському спорі до 6,64 млрд грн.

19.03.2019 Верховний Суд задовольнив касаційні скарги НБУ та направив відповідні позови Нацбанку в Госпсуд Дніпропетровської області “для вирішення питання щодо відкриття провадження у справі”.

У лютому 2019 року перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова заявляла, що Нацбанк виграв уже 22 судових спори з майновими поручителями Приватбанку (“які пов’язані з екс-власниками”) за непогашеним рефінансуванням на суму 1,2 млрд грн. “За 17 рішеннями вже розпочато процедуру стягнення заставного майна. За іншими справами потрібно пройти всі судові інстанції”, - зауважила К. Рожкова.

Про судові рішення щодо стягнення з "приватівців" кримської нерухомості, яку в Криму захопили російські окупанти, - читайте тут.

Про недавні масові арешти активів “приватівців” на вимогу ГПУ, які перебувають в іпотеці/заставі НБУ, - тут.

Як писав Finbalance, раніше “приватівські” структури отримали низку судових рішень, які зобов’язували Приватбанк погасити борги перед НБУ по рефінансуванню. Крім того, вони домоглися в судовому порядку розірвання низки іпотечних договорів і договорів застави. Щоправда, на вимогу НБУ та Приватбанку суди апеляційної та касаційної інстанції переглянули значну частину відповідних рішень.

У червні 2018 року НБУ подав 143 позови до юросіб, які надавали майно в заставу для Нацбанку як забезпечення боргів Приватбанку по рефінансуванню. Обсяг вимог НБУ по цим позовам - 10 млрд грн.

Серед відповідачів - “Дніпроазот”, ПАТ“Нікопольський завод феросплавів”, АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат”, АТ “Покровський гірничо-збагачувальний комбінат”, ПрАТ “Товкачівський ГЗК”, ТОВ "Агротермінал Логістік" (власник зернового терміналу "Бориваж"), ТОВ “Скорзонера” (власник землі та інфраструктурних об’єктів на курорті “Буковель”), ТОВ “Поділ Нерухомість” (власник офісу медіахолдингу “1+1”), ПрАТ “Ерлан” (власник виробника напоїв “Біола”), ТОВ “Приватофис” (власник багатьох об’єктів нерухомості в різних регіонах), ТОВ “Гаджибей” (власник багатьох земельних ділянок на Одещині), ПрАТ “Готель “Жовтневий” (власник однойменного готелю в м. Дніпро), ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон", ТОВ "Акватера", ТОВ “Арлан”, ПрАТ “Аеробуд”, ТОВ “Еверест Істейт”, ТОВ “Перспектива Інвестмент”, ПАТ "УКРНДІІНЖПРОЕКТ", ТОВ “Укрінтерінвест”, ПАТ “Дніпрометалсервіс”, Тровелко Холдінгз Лімітед, Пеннілейн Комерсіо Інтернасіонал ЛДА тощо.

Про спори держави та "приватівців" довкола курорту "Буковель" і зернового терміналу "Бориваж" - тут і тут.

Як писав Finbalance, 22.03.2019 Верховний Суд відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Приватбанку на рішення Госпсуду м. Києва від 18.12.2018 та постанову Північного апеляційного госпсуду від 06.03.2019 (в справі №910/22722/17), якими було задоволено позов ТОВ “Акватера” (кінцеві бенеціари - Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов) до Приватбанку та вирішено стягнути з відповідача на користь позивача 24,9 млн грн, які ТОВ "Акватера" сплатило для НБУ в рахунок погашення боргу Приватбанку по рефінансуванню.

При цьому Верховний Суд задовольнив клопотання Приватбанку та зупинив виконання рішень судів попередніх інстанцій до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.

05.03.2019 Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу Приватбанку та скасував рішення судів нижчих інстанцій у справі №910/23070/17, якими було задоволено позов ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” (пов’язують з “приватівцями”) та вирішено стягнути з Приватбанку 8,15 млн грн, які позивач як заставодавець сплатив для НБУ в рамках погашення частини боргу Приватбанку по рефінансуванню. Верховний Суд відправив цю справу на новий розгляд у суд першої інстанції (Госпсуд м. Києва).

Про рішення Верховного Суду щодо прав вимоги до Приватбанку компанії, яка погасила його борг перед НБУ на 100 тис грн за кредитом рефінансування, в іпотеці по якому зерновий термінал "Бориваж" див. тут.

Про "схлопування" судом взаємних прав вимоги Приватбанку та "приватівців" - тут.

Після націоналізації Приватбанку НБУ публічно стверджував, що понад 95% корпоративного кредитного портфелю фінустанови - це інсайдерські позики. Ігор Коломойський цю інформацію спростовував (див. тут і тут).

У грудні 2017 року Високий Суд Лондона заморозив всі активи І. Коломойського та Г. Боголюбова в рамках позову Приватбанку на 2,5 млрд дол.

У листопаді 2018 року Суд Лондона відмовився розглядати цю справу (на думку суду, цей спір не підпадає під його юрисдикцію). Приватбанк подав апеляцію на це рішення та очікує рішення апеляційного суду в 2019 році.

Юристи Приватбанку та юристи “приватівців” висловлювали різні думки з приводу того, чи зберігає/втрачає силу арешт активів І. Коломойського та Г. Боголюбова після відмови Суду Лондона розглядати вказану справу (див. туттуттут).

Після того, як суд першої інстанції визнав незаконною націоналізацію Приватбанку, І. Коломойський публічно заявив, що уряд має вибір - або повернути банк колишнім акціонерам, а виплатити компенсацію на 2 млрд дол.

Екс-глава НБУ Валерія Гонтарева констатувала, що в разі скасування націоналізації Приватбанку "буде реституція (поновлення порушених майнових прав, приведення їх до стану, що існував на момент вчинення дії, якою заподіяно шкоди – ред.), і держава забере влиті в банк 155 мільярдів гривень, після чого банк буде негайно визнаний неплатоспроможним і буде ліквідований" (цитата).