НБУ відсудив у фармкомпанії Жеваго ще два об`єкти нерухомості в центрі Києва

Все про економіку та фінанси

25.05.2021 Госпсуд м. Києва задовольнив позов НБУ до АТ "Київмедпрепарат" (у справі №910/21577/16) та в рахунок погашення боргу банку "Фінанси та кредит" по рефінансуванню вирішив звернути стягнення на предмети іпотеки, що належать відповідачу (як майновому поручителю банку-боржника), - два об`єкти нерухомості (площею 1501 кв м і 1127 кв м) за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, 139.

"Встановити спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом продажу на прилюдних торгах із визначенням вартості майна у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження» на рівні, не нижчому за звичайні ціни на такий вид майна на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності або незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій", - йдеться в судовому рішенні.

"Київмедпрепарат", як і компанія "Галичфарм", входять у фармкорпорацію "Артеріум", яку пов`язують з Костянтином Жеваго (йому ж належав і збанкрутілий банк "Фінанси та кредит").

Як писав Finbalance, восени 2020 року НБУ виграв кілька судових спорів з “Київмедпрепаратом” про стягнення низки об’єктів нерухомості в центральній частині Києва (теж за адресою вул. Саксаганського, 139).

19.11.2020 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу АТ “Київмедпрепарат” (пов’язане з Костянтином Жеваго) та залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій (у справі №910/21578/16), якими було задоволено позов НБУ та в рахунок погашення боргу банку “Фінанси та кредит” по рефінансуванню звернуто стягнення на предмет іпотеки - корпус №20 (літера О) загальною площею 10 182 кв. м. за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 139.

06.10.2020 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу АТ “Київмедпрепарат” та залишив без змін рішення судів нижчих інстанцій у справі №910/20709/16, якими було задоволено позов НБУ та в рахунок часткового погашення боргу банку “Фінанси та кредит” по рефінансуванню було звернено стягнення на кілька об’єктів нерухомості, які належать “Київмедпрепарату” і знаходяться за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, 139, у т.ч.

- корпус №7 (літера Ш) загальною площею 783,50 кв.м.;
- корпус №9 (літера В) загальною площею 1 146,50 кв.м.;
- корпус №11 (літера Т) загальною площею 1 383,40 кв.м.;
- корпус №17 (літера Ю) загальною площею 1 184,20 кв.м.

29.10.2020 Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити заяву АТ “Київмедпрепарат” про забезпечення позову в справі №910/16678/20 та зобов’язання Державної виконавчої служби і держпідприємства “СЕТАМ” зупинити реалізацію згаданого арештованого нерухомого майна - корпус №7 (літера Ш), корпус №9 (літера В), корпус №11 (літера Т), корпус №17 (літера Ю).

Державне бюро розслідувань здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №42018000000002320 щодо можливого зловживання службовими особами банку “Фінанси та кредит” та розтрати коштів фінустанови за попередньою змовою з посадовими особами ПАТ «Київмедпрепарат» і ПАТ «Галичфарм» у період з 19.09.2007 по 15.11.2012 шляхом видачі банком кредитів для пов’язаних з ним двох згаданих фармкомпаній.

26.04.2021 планувався аукціон Фонду гарантування з продажу пулу активів банку “Фінанси та кредит” на 1,15 млрд грн (частина з активів - у заставі НБУ). До цього пулу входять у т.ч. борги “Галичфарм”. Однак зрештою відповідний лот був знятий з продажу, а торги - скасовані на підставі рішення виконавчої дирекції ФГВФО від 22.04.2021.

Госпсуд Львівської області розглядає позов ліквідатора банку “Фінанси та кредит” до ПАТ “Галичфарм” про стягнення 1,15 млрд грн заборгованості за кредитними договорами (справа №914/2191/18). Як випливало із судових матеріалів, забезпеченням за одним з кредитів - будівлі та споруди майнових комплексів у Львові за адресами вул. Опришківська, 6/8 площею 31921,3 кв.м.; вул. Балкова, 1 площею 872,7 кв.м.; вул. Заклинських, 5 площею 1770,6 кв.м.; вул. Опришківська, 6/8, площею 2268,1 кв.м. Узгоджена сторонами вартість предмету іпотеки становила 412,6 млн грн.

При цьому ПАТ “Київмедпрепарат” передавало в іпотеку для банку по кредитним зобов’язанням (на 344 млн грн) нерухомість за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, 139 (а саме корпус №26, буква З).

У липні-2020 Фонду гарантування не вдалося продати на аукціоні права вимоги банку “Фінанси та кредит” за десятьма кредитними договорами, що укладені з юрособами. Йшлося в т.ч. про заборгованість "Київмедпрепарату" та "Галичфарм".

Як зазначалося, в забезпеченні за кредитами – єдиний майновий комплекс - нерухоме майно, рухоме майно, основні засоби підприємства, що знаходиться у м. Львів; об’єкти нерухомості та основні засоби, що розташовані у м. Київ; земельні ділянки, які знаходяться у Київській області; товари в обігу; акції інших компаній та майнові права за договорами поставки.

Стартова ціна пулу була 1,65 млрд грн. У ході торгів вона знижувалася до 1,15 млрд грн, але покупців не знайшлося.

Контекст

За даними НБУ, на початок листопада 2019 року борг банку “Фінанси та кредит” по рефінансу становив 6,7 млрд грн.

У грудні-2019 НБУ заявляв, що К. Жеваго не встиг подати апеляцію на рішення Шевченківського райсуду м. Києва (й відповідно воно набрало законної сили), яким з бізнесмена як поручителя банку “Фінанси та кредит” було стягнуто 1,54 млрд грн заборгованості по рефінансу. Разом з тим, у прес-службі К. Жеваго повідомляли про скаргу, подану у Верховний Суд.

Як писав Finbalance, 21.01.2020 Госпсуд Київської області в межах справи №911/2498/18 про банкрутство ПрАТ “Росава” визнав грошові вимоги НБУ на 5,7 млрд грн (як забезпечені), вимоги ліквідатора банку “Фінанси та кредит” на 2,65 млрд грн (як забезпечені), вимоги Офісу великих платників податків на 1,27 млрд грн (шоста черга задоволення).

Крім того, суд задовольнив заяву ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" про заміну кредитора - банку «Фінанси та кредит» в межах вимог у сумі 2,65 млрд грн.

ПрАТ "Росава" управляє Білоцерківським шинним заводом. Як і "АвтоКрАЗ", пов`язане з Костянтином Жеваго.

Про втрату оточенням Жеваго права оренди заводу "Росава" - тут.

14.04.2021 Госпсуд м. Києва в рамках справи №910/4961/18 про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” прийняв до свого провадження позов НБУ про звернення стягнення на предмет іпотеки боржника - будівлі готелю «Салют» загальною площею 12 255,4 кв. м (літ. А та літ. А-1), які розташована за адресою: м. Київ, вул. Івана Мазепи, 11-Б та належать на праві власності ПрАТ “Готель “Салют”.

Це нерухоме майно було передане в іпотеку для НБУ як забезпечення боргів банку “Фінанси та кредит” по рефінансуванню.

Як писав Finbalance, 03.06.2020 Госпсуд м. Києва в межах справи  про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” визнав вимоги низки кредиторів, у т.ч. вимоги НБУ на 4,2 млрд грн як забезпечені заставою майна боржника.

Крім того, суд визнав вимоги ТОВ “Фінансова Оферта” (правонаступник прав вимоги банку “Фінанси та кредит”) на 1,2 млрд грн, з яких 1,04 млрд грн віднесені до четвертої черги, а на 154,1 млн грн - до шостої черги, а також вимоги ПрАТ «Росава» (ініціатор процедури банкрутства ПрАТ “Готель “Салют”) на 14,4 млн грн, які включені в четверту чергу.

У березні 2021 року НБУ повідомив, що відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції відкрив виконавче провадження щодо звернення стягнення на майно компанії «Київський суднобудівний-судноремонтний завод».

Як зауважував Нацбанк, завод є майновим поручителем за зобов’язаннями банку «Фінанси та Кредит» перед Національним банком на загальну суму 4,2 млрд грн.

"Цей завод, як і раніше сам банк «Фінанси та Кредит», пов’язаний з Костянтином Жеваго", - констатував НБУ.

У 2009-2010 роках завод уклав з Нацбанком договори іпотеки та застави у забезпечення виконання зобов’язань за наданими банку кредитами рефінансування.

У 2017-2020 роках суди задовольнили позов НБУ про звернення стягнення на предмети іпотеки і застави в рахунок погашення боргу банку “Фінанси та кредит” за наданим кредитом рефінансуванню.

Йдеться про нежитлові будівлі загальною площею 43 440,9 м2 та рухоме майно, які є власністю ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" і знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 8. Заставна вартість нерухомого майна складає 354,5 млн грн (відповідно до договорів застави).

Також у межах відкритої з 2016 року процедури банкрутства підприємства, НБУ заявив про свої кредиторські вимоги, які визнані судом повністю.

"Однак наразі непоодинокими є випадки спроб заводу та інших осіб унеможливити стягнення заставного майна та заборонити його реалізацію, відповідно і погашення заборгованості перед НБУ. Національний банк, як забезпечений кредитор має переважне, позачергове право на задоволення своїх вимог за рахунок цього майна, мораторій за Кодексом з процедур банкрутства вже сплив, а ухвалене рішення суду про звернення стягнення на майно набрало сили та є обов’язковим", - йшлося в заяві НБУ.

«Ми не виключаємо, що наші опоненти будуть вдаватися до оскарження дій державної виконавчої служби та намагатися через справу про банкрутство, інші судові процеси перешкодити реалізації майна, як і вдаватись до інших дій аби заборонити, зупинити реалізацію майна. Проте закон на нашому боці. Ми переконані у силі нашої юридичної позиції та у тому, що вимоги заставного кредитора безсумнівно повинні задовольнятись за рахунок застави з огляду на підтверджені судами законність наших кредиторських вимог і вимог про звернення стягнення на майно», – зазначав начальник відділу правової та судової роботи з проблемними активами Юридичного департаменту НБУ Сергій Бойко.

У грудні 2020 року Офіс генпрокурора повідомив, що на підставі ухвали Печерського райсуду м. Києва в управління для АРМА передано арештовані корпоративні права, грошові кошти та 26 об’єктів нерухомості у провадженні щодо розтрати грошових коштів банку "Фінанси та кредит" на суму понад 2,5 млрд грн.

До переданих активів увійшли оздоровчі комплекси, готелі, житлові та комерційні приміщення, розташовані у центральних частинах Києва, Харкова, Полтави та Кривого Рогу загальною площею понад 22 тис м кв.

За словами генпрокурора Ірини Венедіктової, це майно належало кінцевому бенефіціарному власнику банку “Фінанси та кредит” - тобто Костянтину Жеваго.

Як зазначалося, слідство встановило, що офшорна компанія, пов’язана із кінцевим бенефіціарним власником банку [Костянтином Жеваго, - ред.], у період 2007-2014 років відкрила кредитні лінії в іноземних банках. Згодом між банком "Фінанси та кредит" і іноземними банками укладено договори застави на суму понад 113 млн дол США. Цими договорами український банк поручався за офшорну компанію власними коштами, розміщеними на кореспондентських рахунках в іноземних банках-кредиторах.

У 2015 році через невиконання зобов’язань офшорною компанією, за кредитними договорами іноземні банки стягнули з рахунків українського банку близько 113 млн. доларів США, що на той час еквівалентно 2,5 млрд грн. Такі дії вплинули на ліквідність банку, що, зрештою, позначилося на його платоспроможності та сприяло початку процедури ліквідації фінустанови, зауважували правоохоронці.

Як писав Finbalance, у травні 2021 року відбувся аукціон ФГВФО з продажу пулу активів банку "Фінанси та кредит" і Дельта Банку на 10,6 млрд грн, у який входять борги пов`язаної з К. Жеваго групи “АвтоКрАЗ” (частина активів - у заставі НБУ).

У забезпеченні за позиками - кілька цілісних майнових комплексів площею 511,4 тис кв м у Полтавській області, у т.ч. завод із виробництва великовантажних автомобілів, завод із виробництва гальмівної апаратури для автотранспортних засобів тощо.

Переможець аукціону - ТОВ “Фінансова компанія “Фінтакт”, його пропозиція - 269,1 млн грн (тобто дисконт - 97,5%).

У цієї компанії як мінімум раніше простежувався зв`язок з оточенням К. Жеваго.