НБУ відсудив Білоцерківську ТЕЦ у Жеваго

Все про економіку та фінанси

22.06.2021 Госпсуд Київської області задовольнив позов НБУ до ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" (у справі №911/3981/16) та в рахунок погашення заборгованості банку "Фінанси та кредит" по рефінансуванню на 1,5 млрд грн вирішив стягнути з відповідача на користь позивача єдиний майновий комплекс ТЕЦ за адресою Київська область, м. Біла Церква, вул. Петра Запорожця (нова назва - вул. Івана Кожедуба), 361, а також устаткування, обладнання, інвентар, транспортні засоби.

Суд вирішив, що майно має бути продано "на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження», за ціною, встановленою на рівні не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна на підставі оцінки суб`єкта оціночної діяльності на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій" (цитата).

“Білоцерківську ТЕЦ” пов’язують з Костянтином Жеваго (йому ж належав і збанкрутілий банк “Фінанси та кредит”).

За даними НБУ, на початок листопада 2019 року борг банку “Фінанси та кредит” по рефінансу становив 6,7 млрд грн.

У грудні-2019 НБУ заявляв, що К. Жеваго не встиг подати апеляцію на рішення Шевченківського райсуду м. Києва (й відповідно воно набрало законної сили), яким з бізнесмена як поручителя банку “Фінанси та кредит” було стягнуто 1,54 млрд грн заборгованості по рефінансу. Разом з тим, у прес-службі К. Жеваго повідомляли про скаргу, подану у Верховний Суд.

Як писав Finbalance, НБУ відсудив у компанії "Київмедпрепарат" низку об`єктів нерухомості за адресою м. Київ, вул. Саксаганського, 139, які були передані йому в іпотеку як забезпечення заборгованості банку "Фінанси та кредит" по рефінансуванню.

21.01.2020 Госпсуд Київської області в межах справи №911/2498/18 про банкрутство ще одного майнового поручителя банку "Фінанси та кредит" - ПрАТ “Росава” (управляє Білоцерківським шинним заводом) - визнав грошові вимоги НБУ на 5,7 млрд грн як забезпечені (про вимоги інших кредиторів до "Росави" - тут і тут).

14.04.2021 Госпсуд м. Києва в рамках справи №910/4961/18 про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” прийняв до свого провадження позов НБУ про звернення стягнення на предмет іпотеки боржника - будівлі готелю «Салют» загальною площею 12 255,4 кв. м (літ. А та літ. А-1), які розташована за адресою: м. Київ, вул. Івана Мазепи, 11-Б та належать на праві власності ПрАТ “Готель “Салют”. Це нерухоме майно теж було передане в іпотеку для НБУ як забезпечення боргів банку “Фінанси та кредит” по рефінансуванню.

03.06.2020 Госпсуд м. Києва в межах справи про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” визнав вимоги низки кредиторів, у т.ч. вимоги НБУ на 4,2 млрд грн як забезпечені заставою майна боржника.

У березні 2021 року НБУ повідомив, що відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції відкрив виконавче провадження щодо звернення стягнення на майно компанії «Київський суднобудівний-судноремонтний завод».

Як зауважував Нацбанк, завод є майновим поручителем за зобов’язаннями банку «Фінанси та Кредит» перед Національним банком на загальну суму 4,2 млрд грн.

"Цей завод, як і раніше сам банк «Фінанси та Кредит», пов’язаний з Костянтином Жеваго", - уточнював НБУ.

У 2009-2010 роках завод уклав з Нацбанком договори іпотеки та застави у забезпечення виконання зобов’язань за наданими банку кредитами рефінансування.

У 2017-2020 роках суди задовольнили позов НБУ про звернення стягнення на предмети іпотеки і застави в рахунок погашення боргу банку “Фінанси та кредит” за наданим кредитом рефінансуванню.

Йдеться про нежитлові будівлі загальною площею 43 440,9 м2 та рухоме майно, які є власністю ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод" і знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 8. Заставна вартість нерухомого майна складає 354,5 млн грн (відповідно до договорів застави).

Також у межах відкритої з 2016 року процедури банкрутства підприємства, НБУ заявив про свої кредиторські вимоги, які визнані судом повністю.

"Однак наразі непоодинокими є випадки спроб заводу та інших осіб унеможливити стягнення заставного майна та заборонити його реалізацію, відповідно і погашення заборгованості перед НБУ. Національний банк, як забезпечений кредитор має переважне, позачергове право на задоволення своїх вимог за рахунок цього майна, мораторій за Кодексом з процедур банкрутства вже сплив, а ухвалене рішення суду про звернення стягнення на майно набрало сили та є обов’язковим", - йшлося в заяві НБУ.

«Ми не виключаємо, що наші опоненти будуть вдаватися до оскарження дій державної виконавчої служби та намагатися через справу про банкрутство, інші судові процеси перешкодити реалізації майна, як і вдаватись до інших дій аби заборонити, зупинити реалізацію майна. Проте закон на нашому боці. Ми переконані у силі нашої юридичної позиції та у тому, що вимоги заставного кредитора безсумнівно повинні задовольнятись за рахунок застави з огляду на підтверджені судами законність наших кредиторських вимог і вимог про звернення стягнення на майно», – зазначав начальник відділу правової та судової роботи з проблемними активами Юридичного департаменту НБУ Сергій Бойко.

У грудні 2020 року Офіс генпрокурора повідомив, що на підставі ухвали Печерського райсуду м. Києва в управління для АРМА передано арештовані корпоративні права, грошові кошти та 26 об’єктів нерухомості у провадженні щодо розтрати грошових коштів банку "Фінанси та кредит" на суму понад 2,5 млрд грн.

До переданих активів увійшли оздоровчі комплекси, готелі, житлові та комерційні приміщення, розташовані у центральних частинах Києва, Харкова, Полтави та Кривого Рогу загальною площею понад 22 тис м кв.

За словами генпрокурора Ірини Венедіктової, це майно належало кінцевому бенефіціарному власнику банку “Фінанси та кредит” - тобто Костянтину Жеваго.

Як зазначалося, слідство встановило, що офшорна компанія, пов’язана із кінцевим бенефіціарним власником банку [Костянтином Жеваго, - ред.], у період 2007-2014 років відкрила кредитні лінії в іноземних банках. Згодом між банком "Фінанси та кредит" і іноземними банками укладено договори застави на суму понад 113 млн дол США. Цими договорами український банк поручався за офшорну компанію власними коштами, розміщеними на кореспондентських рахунках в іноземних банках-кредиторах.

У 2015 році через невиконання зобов’язань офшорною компанією, за кредитними договорами іноземні банки стягнули з рахунків українського банку близько 113 млн. доларів США, що на той час еквівалентно 2,5 млрд грн. Такі дії вплинули на ліквідність банку, що, зрештою, позначилося на його платоспроможності та сприяло початку процедури ліквідації фінустанови, зауважували правоохоронці.

Як писав Finbalance, у травні 2021 року відбувся аукціон ФГВФО з продажу пулу активів банку "Фінанси та кредит" і Дельта Банку на 10,6 млрд грн, у який входять борги пов`язаної з К. Жеваго групи “АвтоКрАЗ” (частина активів - у заставі НБУ).

У забезпеченні за позиками - кілька цілісних майнових комплексів площею 511,4 тис кв м у Полтавській області, у т.ч. завод із виробництва великовантажних автомобілів, завод із виробництва гальмівної апаратури для автотранспортних засобів тощо.

Переможець аукціону - ТОВ “Фінансова компанія “Фінтакт”, його пропозиція - 269,1 млн грн (тобто дисконт - 97,5%).

У цієї компанії як мінімум раніше простежувався зв`язок з оточенням К. Жеваго.