НБУ відправив Діамантбанк на ліквідацію, угода з Тігіпком таки підписана

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомив, що за пропозицією Фонду гарантування вкладів 22 червня ухвалив рішення №394-рш про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Діамантбанку. 

Фонд гарантування вкладів оголосив, що 23 червня було підписано договір про передачу частини активів та зобов’язань неплатоспроможного Діамантбанку на користь приймаючого банку – «Таскомбанку»:

«За умовами угоди АТ «Таскомбанк» набув усіх прав та обов’язків боржника перед вкладниками (фізичними особами, у тому числі фізичними особами-підприємцями) неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк» щодо повернення грошових коштів та сплати відсотків за договорами банківського рахунку/вкладу (у тому числі за іменними ощадними сертифікатами), у межах 200 тисяч гривень. Загальна сума переданих зобов’язань склала близько 1,1 млрд грн. При цьому сам ПАТ «Діамантбанк» буде ліквідовуватись. Вкладники, залишок коштів на рахунках яких перевищує гарантовану суму відшкодування 200 тисяч гривень, мають подавати кредиторські вимоги до ПАТ «Діамантбанк» за стандартною процедурою.

Підписання згадуваного договору означає, що усі вкладники неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк», які не отримали гарантовану суму відшкодування під час виплат за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, надалі мають звертатися до АТ «Таскомбанк».

Звертаємо увагу, що угода з приймаючим банком відновлює дію договорів, укладених між ПАТ «Діамантбанк» та вкладниками зі збереженням умов договорів – вид вкладу, валюта, відсоткова ставка, строк повернення тощо. Якщо строк повернення депозиту не настав, то достроково зняти кошти з вкладу можливо лише за умови, що така «опція» передбачена депозитним договором. Також нагадаємо, що відповідно до чинного законодавства, протягом тимчасової адміністрації відсотки за вкладами не нараховувались.

Перевірити наявність інформації про свої рахунки вкладники ПАТ «Діамантбанк» зможуть, звернувшись до установ АТ «Таскомбанк».

Зобов’язання перед вкладниками у частині, що перевищують 200 тис грн, а також перед іншими кредиторами банку будуть відшкодовуватись Фондом у процесі ліквідації неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк» у загальному порядку відповідно до черговості, передбаченої законом. Відповідно до рішення правління НБУ від 22 червня 2017 року № 394-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Діамантбанк» виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 23 червня 2017 року №2663, «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Діамантбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку».

Надання фінансової допомоги з боку Фонду гарантування приймаючому банку не передбачено. Під час тимчасової адміністрації вкладникам ПАТ «Діамантбанк» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, було виплачено 111,4 млн грн. При цьому загальна гарантована сума відшкодування вкладникам складає 1 239,8 млн грн.

За умовами підписаного договору, на користь приймаючого банку АТ «Таскомбанк» також передано частину активів неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк». Зокрема, мова йде про частину кредитного портфелю (переважно – кредити юридичних осіб), частину нерухомості разом із основними засобами, що у них знаходяться, та дебіторську заборгованість одного клієнта перед банком».

Як пише "Економічна правда", балансова вартість активів, які Діамантбанку передає Таскомбанку, виглядає дуже привабливо — 3,14 млрд грн. Водночас ринкова вартість, яку визначав незалежний оцінювач на замовлення Фонду гарантування, становила лише 1,08 млрд грн.

Найцікавіші активи - це нерухомість та корпоративні кредити.

У першому випадку йдеться в т.ч. про чотири об`єкти на Контактовій площі. Зокрема, одна з них — це центральний офіс самого Діамантабанку за адресою Контрактова площа, 10А. Інші так само знаходяться поряд. Їх загальна оціночна вартість сягає 240 млн грн.

Ще один привабливий актив — 30 квартир в ЖК Crystal Park, який будувала девелоперська компанія Жванії та Мартиненка St Sophia Homes. Приблизна вартість квартир — 80 млн гривень.

Інший потенційний "бонус" для Тігіпка — корпоративний кредитний портфель. Так, його балансова вартість сягає 2,65 млрд грн, і за словами співрозмовника в НБУ, з них 2,1 млрд грн — це борги бізнес-групи Жванії та Мартиненка.

"Левова частка — це борги управляючої компанії девелоперських проектів St Sophia Homes. Але вона ніколи кредити не брала насправді, для цього використовувалися одноразові проектні компанії. Інші кредити — це ще десятки підконтрольних групі компаній", — пояснює банкір.

Отже, портфель, який за балансом коштував 2,65 млрд грн, за умовами угоди, коштував Тігіпку фактично 735 млн грн. Думки щодо справедливості цієї оцінки дещо різняться.

Співрозмовник в Фонді гарантування вкладів запевняють, що у розпорядженні державної установи залишається близько 1,3 млрд грн.

З цих 1,3 млрд грн більш ніж 400 млн грн - це високоліквідні активи, тобто фактично готівка та кошти на рахунках. Активів до реалізації у розпорядженні Фонду в рамках ліквідації лишається приблизно на 900 млн.

Головне питання – чи вистачить цих коштів для повернення вкладів бізнесу та тим клієнтам, які тримали в банку більше 200 тис. грн. З ними буде уже розраховуватися Фонд. Отже, скільки на це може йому знадобитися коштів?

Так, з активів у 1,3 млрд грн, що лишаються Фонду, 150 млн грн буде списано на користь самого Фонду за відшкодування вкладів до 200 тисяч, які були здійснені державною установою до угоди.

Тобто, близько 1,15 млрд, якщо вірити оцінкам представника Фонду, залишається на задоволення вимог кредиторів 4-ї та можливо 5-ї черги. Спершу розпочнуть виплачувати кошти фізособам, чиї вклади перевищували 200 тисяч гривень. Таких у фонді було близько 700 млн.

Так, якщо Фонду вдасться реалізувати активи за ринковою вартістю, то Фонд повністю зможе покрити 4-ту чергу ( вкладники фізособи з сумами більше 200 тис) та перейти до виплат юрособам, вклади яких у банку становили близько 2,4 млрд грн.

Але враховуючи практику реалізації активів, зазвичай активи купують нижче ринкової вартості. Також варто пам`ятати, що є витрати на ліквідацію. Таким чином, шанси отримати кошти у значної кількості юросіб в дійсності невеликі.