НБУ відніс банк "Аркада" до проблемних, суд арештував офіс банку на вимогу ФГВФО

Все про економіку та фінанси

Правління НБУ своїм рішенням №514-рш/БТ від 6 серпня віднесло банк “Аркада” до категорії проблемних. Крім того, регулятор запровадив особливий режим контролю за діяльністю банку “Аркада” та призначив куратора. Таку інформацію наводить Фонд гарантування вкладів, свідчить ухвала Печерського райсуду м. Києва від 19 серпня (в справі №757/35423/20-ц).

Цією судовою ухвалою на вимогу Фонду гарантування в рамках забезпечення позову було накладено арешт на головний офіс банку “Аркада” (площею 14,1 тис кв м), який знаходиться в центрі Києва (за адресою вул. Ольгинська, 3-А), та земельну ділянку під ним (площею 0,53 га).

Також суд заборонив власнику цих об’єктів нерухомості вчиняти будь-які дії, спрямовані на відчуження майна, перехід права власності, надання в забезпечення тощо, а також заборонив держреєстраторам вчиняти відповідні реєстраційні дії.

Наразі в держреєстрі речових прав на нерухоме майно власником будівлі банку “Аркада” та земельної ділянки під ним вказаний Олег Нелін (право власності зареєстроване в липні 2020 року після зняття арешту, який накладався в рамках кримінального провадження №12020100000000254 щодо можливих зловживань посадовців банку "Аркада" та заволодіння коштами довірителів фонду фінансування будівництва).

Також у держреєстрі зазначається, що Олег Нелін передав вказане нерухоме майно в іпотеку для Тараса Бурдейного. Цих двох осіб пов’язують з Миколою Злочевським - екс-міністром екології часів Януковича, власником газовидобувної компанії Burisma (наразі М. Злочевський - у розшуку).

За даними НБУ, на 01.06.2020 власником 74,8% акцій банку “Аркада” був Костянтин Паливода.

У судових матеріалах зауважується, що за даними ФГВФО, у вересні 2019 року банк “Аркада” передав в іпотеку (для О. Неліна) свій офіс та земельну ділянку під ним як забезпечення боргових зобов’язань ТОВ “Будеволюція” (особа, пов’язана з банком “Аркада”; забудовник ЖК «Патріотика» та «Патріотика на Озерах») за договором позики на 260 млн грн (як зазначається, ринкова вартість офісу - 554,8 млн грн, земельної ділянки - 65,6 млн грн).

За оцінками ФГВФО, “АТ «АКБ «Аркада» безоплатно позбавився свого майна на суму понад 600 млн грн, маючи проблеми з ліквідністю, що ставить під загрозу інтереси вкладників та вказані дії спрямовані на порушення їхніх конституційних прав” (цитата).

Як констатується, Фонд гарантування має намір звернутися до суду з позовом до банку “Аркада”, ТОВ “Будеволюція” та згаданих вище фізосіб про визнання недійсними відповідного договору позики та іпотечного договору.

Нещодавно банк "Аркада" заявляв, що новий власник його офісу “не має метою володіти будівлею” й “висловлює готовність добровільно, за взаємною згодою сторін, провести реституцію та відновити становище, яке існувало до проведення стягнення на предмет іпотеки, за умови погашення забудовником заборгованості за договором позики”. “Наразі сторонами погоджуються юридичні формальності щодо оформлення відповідних документів”, - йшлося в повідомленні банку “Аркада”.

За даними НБУ, на 01.08.2020 банк “Аркада” порушував норматив коефіцієнта покриття ліквідністю за всіма валютами (LCRвв): він має бути не менше 100%, а по факту становив 60,23%.

Збиток банку “Аркада” за перше півріччя - 9,75 млн грн. Обсяг активів на 01.07.2020 - 1,89 млрд грн. Обсяг вкладів фізосіб - 402,6 млн грн, юросіб - 308,8 млн грн.

04.03.2020 Окружний адмінсуд м. Києва відмовився задовольнити позов банку “Аркада” до НБУ (в справі №640/14186/19) про скасування рішення правління Нацбанку №92-рш/БТ від 31.01.2019, яким до 01.01.2021 зупинено операції банку “Аркада” із залучення коштів від фізосіб (у т.ч. шляхом розміщення депозитних сертифікатів).

Згідно з судовими матеріалами, своє рішення НБУ мотивував тим, що в банку “Аркада” “немає ефективної системи управління ризиками, яка в подальшому забезпечуватиме виявлення, ідентифікацію та належну оцінку, моніторинг і контроль за всіма видами ризиків на всіх організаційних рівнях, про що свідчать визначені АТ АКБ «Аркада» нереалістичні припущення показників бізнес-моделі, а прогнозні показники (з урахуванням експертного коригування): дані балансу банку, звіту про прибутки та збитки підтверджують неспроможність до генерації доходів АТ АКБ «Аркада» в 2019-2020 роках, що несе загрозу своєчасному виконанню банком зобов`язань перед вкладниками, зупинення операцій із залучення у вклади коштів фізичних осіб (крім залучення вкладів від пов`язаних із банком осіб) є адекватним рівню загрози інтересам вкладників чи інших кредиторів АТ АКБ «Аркада»” (цитата).

За оцінками НБУ, зупинення операцій із залучення коштів від фізосіб (крім залучення вкладів від пов`язаних із банком осіб), “сприятиме своєчасному виконанню банком зобов`язань перед вкладниками та підтримці належного фінансового стану АТ АКБ «Аркада»” (цитата).

У травні 2020 року під НБУ, Офісом президента, КМДА відбулися мітинги інвесторів житлових проектів банку “Аркада”.

За інформацією банку “Аркада”, він зупинив будівництво трьох житлових масивів у Києві (“Патріотика”, “Еврика”, “Патріотика на озерах”), у спорудження квартир в яких вклали кошти понад 12 тисяч громадян (йдеться про майже 40 багатоповерхових житлових будинків).

Банк “Аркада” звинувачував КМДА та НБУ в проблемах з будівництвом.

Правоохоронці розслідують кримінальні провадження №42019000000000775 і №12020100000000254 щодо можливих зловживань при реалізації будівельних проектів банку “Аркада”.

P.S.

25 серпня правління НБУ прийняло рішення про віднесення банку "Аркада" до категорії неплатоспроможних "у зв’язку зі зменшенням нормативів капіталу менше ніж до однієї третини від мінімального встановленого рівня", йдеться в заяві регулятора.

Як констатує НБУ, проблеми в банку з капіталом відбулися через втрату основного активу – будівлі головного офісу та земельної ділянки за адресою вул. Ольгинська, 3 у Києві.