НБУ відхилив пропозиції Кабміну, які мають інфляційні та курсові ризики

Все про економіку та фінанси

Новий заступник глави Нацбанку Сергій Ніколайчук під час брифінгу в присутності глави НБУ Кирила Шевченка таким чином прокоментував публічні заклики першого віце-прем’єра - міністра економіки Олексія Любченка пом’якшити монетарну політику:

“Національний банк має чіткий мандат і незалежність для його забезпечення. Звичайно, НБУ підтримує економічну політику уряду, але тільки якщо це не суперечить забезпеченню цінової та фінансової стабільності.

Ми постійно знаходимося в діалозі з колегами з Міністерства фінансів, з Міністерства економіки, з інших міністерств. І власне, обговорювали наші прогнози, наші дії на грошовому ринку, і в банківському регулюванні, щоб, з одного боку, досягати наших цілей, а з іншого боку, допомагати економіці відновлюватися після коронакризи.

Ми маємо чіткий намір знизити інфляцію до 5%, і сьогоднішнє рішення [про підвищення облікової ставки до 8%] чітко про це свідчить. На нашу думку, лише низька та стабільна інфляція є основною передумовою, необхідною умовою, щоб економіка отримала довгий і дешевий борговий ресурс для інвестиційних проектів.

Також наші дії щодо регулювання банківської системи теж націлені на те, щоб банківська система активніше відновлювала кредитування. Ми бачимо багато позитивних сигналів упродовж останніх місяців, однак ми не хотіли б, щоб цей процес став некерованим і призвів до тих ризиків, реалізація яких достатньо боляче відбивалася на Україні під час попередніх фінансово-економічних криз”.

Контекст

Перший віце-прем`єр - міністр економіки Олексій Любченко виступив за пом`якшення монетарної політики, експансивну фіскальну політику з акцентом на підтримку інфраструктурних проектів та здешевлення кредитування пріоритетних галузей.

"Ключові заходи блоку (розвитку внутрішнього ринку та інфраструктури): експансивна фіскальна політика з акцентом на підтримку інфраструктурних проектів та здешевлення кредитування пріоритетних галузей. У держфінансів повинен зберігатися первинний дефіцит до появи стійких темпів економічного розвитку на рівні 4-5% ВВП; м`яка монетарна політика з акцентом на застосування інструментів цільового рефінансування банківських позик", - написав О.Любченко в статті на Lb.ua, констатує "Інтерфакс-Україна".

На думку першого віце-прем`єра, облікова ставка повинна зберігатися нижче нейтральної до появи зростання економіки на рівні 4-5%.

"Для формування стартового потенціалу внутрішнього ринку необхідна стимулююча фіскальна і монетарна політика", - зазначив О. Любченко.