НБУ: екс-власники "Привату" досі не надали пропозицій по реструктуризації боргів

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю порталу "Мінфін" заявила, що хоча екс-власники Приватбанку мають до 1 липня реструктуризувати як мінімум 75% кредитів у банку кредитів (на решту 25% можлива реструктуризаційна відстрочка до кінця року), проте наразі ні в НБУ, ні в керівництва Приватбанку немає інформації про будь-які пропозиції з цього приводу.

За словами К. Рожкової, якщо реструктуризація не відбудеться, то є «стандартна процедура». «Якщо кредити держбанку не гасять, починається претензійна робота. Із залученням правоохоронних органів», - зауважила заступник глави НБУ.

Щодо виведення з Приватбанку активів на 16 млрд грн в ніч перед націоналізацією, про що заявляла В. Гонтарева, К. Рожкова зауважила таке:

«Ми називаємо це «операції в ніч з п`ятниці на понеділок»… Треба розуміти, що ці гроші не виводилися за один день. Це цілий процес. 16 млрд перебували на балансі банку давно, велика частина з них (12 млрд) вважалася грошима на коррахунках в латвійській доньці та на кіпрському філії. Там вони були записані як покриття за акредитивами, випущеним деякими відомими міжнародними компаніями на користь клієнтів, пов`язаних зі справжніми власниками Привату. Тобто, якщо компанія не виконує умови по акредитиву, ці гроші повинні бути списані на користь компаній, які випустили акредитив. Якщо ж умови акредитива виконані, - гроші повертаються Привату.

Так ось, закінчувалися ці акредитиви в січні-лютому 2017 року. Але в ніч перед націоналізацією сам банк ініціював дострокове списання грошового покриття зі своїх коррахунків на користь компаній, що випустили акредитиви. Таким чином, гроші з коррахунків бухгалтерськими проводками, без реального руху, були трансформовані в дебіторську заборгованість. Тобто грошей цей момент вони не виводили, це було зроблено давно. Просто гроші з однієї, більш високоліквідної статті балансу, перемістили на іншу. Після цього всі 12 млрд відразу звалилися в резерви».

Також К. Рожкова розповіла, як екс-власники Приватбанку ховали інсайдерські кредити на балансі банку, а ще - про спроби в "донаціоналізаційний" період домовитися про врегулювання цієї проблеми:  

"Діагностику Привату ми закінчили влітку 2015 року. Обсяг кредитів пов`язаним особам там був величезний. Банку ми про це сказали відразу, і зажадали відобразити ці операції в звітності. Але Приват - креативний банк. Він дуже часто тасував позичальників - всі ці підозрілі юркомпанії. А ви можете собі уявити їх кількість. Виходило так, що ми тільки виявляли одних, як банк формально гасив старі кредити і видавав нові вже на інші компанії. І нам доводилося все це заново перевіряти.

Цифри там звучали дійсно жахливі. І ми їм сказали, що розуміємо, як вони переставили старі кредити на такі ж компанії-пустишки, тому витрачати час на перевірки не будемо. І запропонували банку скласти план погашення таких кредитів і відобразити їх у звітності.

у нас було тоді два варіанти: застосувати до банку жорсткі санкції, притому що він і так працював в умовах обмежень по залученню депозитів, або не застосовувати заходів (куди вже його було штрафувати з такою дірою в капіталі і хронічною збитковістю?), але постійно тримати його в строгих рамках за планом докапіталізації і погашення пов`язаних кредитів. У підсумку, план з погашення вони підписали, але так і не виконали його.

Приват, як і всі банки на 1 квітня 2016 року мав досягти нуля щодо адекватності капіталу. І заради нього ми навіть неодноразово зсовували дедлайни, це правда. Проблема полягала в тому, що для цього замість незабезпечених кредитів на суму 31 млрд гривень, Коломойський мав поставити на баланс банку активи.

Спочатку ми обговорювали перелік цих активів, оцінку. Власник, зрозуміло, намагався її завищити, ми з цим не погоджувалися. Плюс процес постановки на баланс - так просто цього не зробиш. В процесі передачі активів виникають податкові питання (ПДВ), крім того - великі витрати з оформлення. До того ж потрібно було все оформити нотаріально, без участі судів. Про все це доводилося окремо думати. При тому, що у нас горіли терміни. Замість першого квітня реально ми впоралися з цими 31 млрд десь ближче до кінця серпня.

Ми говорили: давайте банк замість компаній-пустишок прокредитує за рахунок погашення старих кредитів реальний бізнес. По-перше, банку вже не треба буде стільки резервів, по-друге - знизиться потреба в капіталі. І не треба ось цих страшних цифр, і банк продовжить працювати. Ось ми і обговорювали, на які компанії можна це все перевести, під які застави і т.д. Але тривало це все недовго: десь в середині вересня почали, а вже в листопаді всякі контакти припинилися і пропозицій від банку ми так і не дочекалися".

Контекст

У кінці лютого міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що процес внесення екс-акціонерами Приватбанку заставного майна під отримані в банку кредити «не відповідає нашим очікуванням і наданим зобов`язанням».

Щоправда, глава правління Приватбанку Олександр Шлапак казав, що структури екс-власників банку платять відсотки по кредитам.

Натомість екс-акціонер Приватбанку Ігор Коломойський заявляв, що на момент націоналізації Приватбанку всі корпоративні кредити були реструктуризовані на вимогу НБУ. «31 млрд грн застав записали на баланс, а на суму 124 млрд грн реструктурували портфель. НБУ вибрав компанії, які його влаштовують, і кредити були переведені на ці фірми», - зазначав екс-співвласник банку.

О. Шлапак зазначав, що кредитний портфель колишніх акціонерів Приватбанку буде реструктуризовано на 10 років з поквартальною виплатою.

У березні глава НБУ Валерія Гонтарева зазначала, що в рамках перевірки, яка триватиме до кінця першого півріччя, буде оцінюватися здатність позичальників Приватбанку розрахуватися з ним у найближчі 5-10 років. "Якщо цього не відбувається, то тоді (було) доведення банку до банкрутства. Це - питання наших всіх правоохоронних органів і банк буде подавати позови", - сказала В. Гонтарева.

Нагадаємо, портфель валютних кредитів бізнесу в Приватбанку перед націоналізацією майже повністю було конвертовано в гривню. На 01 січня 2017 року обсяг непокритих резервами валютних кредитів юрособам у портфелі банку впав до 132 млн дол (з 2,08 млрд дол на 01.10.2016), а гривневих – до 31,4 млрд грн (зі 101,9 млрд грн на 01.10.2016). На 01 січня в кредитному портфелі Приватбанку були незарезервовані лише 19,2% кредитів юрособам та 59,3% кредитів фізособам (що стало можливим після вливань уряду в капітал у вигляді ОВДП на 107 млрд грн у кінці грудня-2016; згодом - на початку 2017 року - ще на 9,8 млрд грн).

На днях агентство S&P вказало на низький показник капіталізації Приватбанку та "схильність до ризиків".

В. Гонтарева заявляла про потребу Приватбанку в докапіталізації ще більш ніж на 30 млрд грн.

Нещодавно керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу, член наглядової ради Приватбанку Франсіс Маліж повідомив, що Приватбанк найняв радників для проведення переговорів із колишніми акціонерами щодо реструктуризації їхніх кредитів.

Про кримінальні провадження щодо кредитів екс-власників Приватбанку та рефінансування НБУ читайте тут.

Про намагання компаній екс-власників Приватбанку відсудити кошти, списані державою під час націоналізації, див. тут.