НБУ: Верховний Суд підтримав компанію Коломойського в спорі щодо рефінансування

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомив, що 22 січня Верховний Суд відхилив його касаційну скаргу на рішення судів попередніх інстанцій про відмову у зверненні стягнення на предмет іпотеки, пов’язаної з екс-власником Приватбанку Ігорем Коломойським компанії ТОВ "Гаджибей".

Як зауважує Нацбанк, вказана компанія у жовтні 2014 року надала для НБУ в заставу дві земельні ділянки в Одеській області як забезпечення за кредитом рефінансування, що надавався Приватбанку до націоналізації. Оскільки ТОВ "Гаджибей" не виконало взятих на себе зобов’язань майнового поручителя Приватбанку, НБУ з метою погашення заборгованості через звернення стягнення на заставне майно подав позов до Госсуду Одеської області.

26.10.2018 суд першої інстанції, а 22.10.2019 суд апеляційної інстанції відхилили позовні вимоги НБУ. Суди обґрунтували свою позицію тим, що НБУ повинен був здійснювати стягнення застави з ТОВ "Гаджибей" лише у випадку неможливості списання коштів з банківських рахунків Приватбанку.

НБУ констатує, що під час подання позову керувався нормами, зокрема закону "Про Національний банк України".

Цитата із заяви НБУ:

"Національний банк наділений правом як списувати кошти з рахунків банків-боржників, так і звертати стягнення на заставлене майно з фінансових та майнових поручителів. Таке право є переважним і безумовним щодо задоволення кредиторських вимог Національного банку за наданими кредитами рефінансування, за якими настав строк погашення.

Крім того, Верховний Суд неодноразово вказував, що право безспірного списання коштів з рахунків Приватбанку не є обов`язком НБУ, тому жодним чином не виключає та не може виключати визначене законом право на звернення стягнення на предмет іпотеки, зокрема в судовому порядку. Така правова позиція була чітко зазначеною у спорах з аналогічними правовідносинами (у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 у справах № 910/15475/17 та № 910/15408/17, а також у постанові від 26.09.2018 у справі № 910/16978/17)".

Пряма мова начальника управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Національного банку Віктора Григорчука:

"Ми не погоджуємося з рішенням Верховного Суду та переконані, що воно суперечить нормам чинного законодавства. Таке рішення створює ризик, коли екс-власники Приватбанку зможуть уникнути відповідальності за невиконання взятих на себе зобов’язань. Крім того, така позиція, коли суд своїм рішенням обмежує право кредитора на обрання будь-якого із передбачених законом способу задоволення кредиторських вимог, створює правову невизначеність та порушує права не тільки Національного банку, а й інших кредиторів, які намагаються стягнути заборгованість у передбачений законом спосіб".

НБУ зауважує, що заборгованість Приватбанку за кредитами рефінансування складає близько 7,6 млрд грн. Для погашення заборгованості Приватбанку у 2018 році Національний банк подав 148 позовів проти колишнього власника ПриватБанку Ігоря Коломойського (фінансового поручителя) та пов’язаних із ним 32 компаній - майнових поручителів. За цими позовами суди вже ухвалили 24 рішення на користь Національного банку про звернення стягнення на предмети іпотеки на загальну суму 1,36 млрд грн. 18 рішень набрали законної сили, за якими виконавчі документи були надіслані до органів Державної виконавчої служби для примусового виконання.