НБУ повідомляє, що директор Департаменту відкритих ринків Національного банку Олексій Лупін під час круглого столу, який на днях провів "Фінклуб", зазначив: "Те, що зараз відбувається на валютному ринку, звичайно, неприємно, але не є катастрофою” (цитата).
О. Лупін розповів про чинники, які зараз зумовлюють поточну динаміку на валютному ринку.
"Ми почали минулий рік із курсом 28,30 грн/дол. США. Тобто зараз курс змінився не дуже відчутно порівняно з січнем минулого року. У заголовках пишуть, що гривня "рухнула", але це не так. Минулого року гривня переважно зміцнювалася, волатильність була дуже низькою і, мабуть, всі до цього звикли, тому січнева волатильність бентежить широкий загал", – наголосив директор Департаменту відкритих ринків НБУ.
За оцінками Нацбанку, основною причиною підвищеного попиту на валютному ринку сьогодні є саме психологічний чинник, пов`язаний з нагнітанням інформаційного середовища через геополітичне напруження. Другим та менш значущим чинником ослаблення гривні є сезонний сплеск попиту, пов’язаний зі зростанням у грудні минулого року бюджетних виплат.
У Нацбанку підкреслюють, що НБУ зі свого боку незмінно дотримується принципів гнучкого курсоутворення і згладжує надмірні коливання на ринку.
"Наявний обсяг валютних резервів дає змогу НБУ за потреби продовжувати активно діяти на валютному ринку в послідовний та передбачуваний спосіб для нівелювання тимчасових сплесків та заспокоєння учасників ринку", - йдеться в повідомленні НБУ.
Учора НБУ в офіційному повідомленні наголошував, що “сьогодні валютний ринок значно стійкіший до шоків, ніж під час попередніх криз, зокрема завдяки послідовній політиці Національного банку на валютному ринку, стабільнішою є й банківська система”.
Ще цитата з вчорашнього повідомлення Нацбанку:
“Якщо порівняти поточну ситуацію із шоком, зумовленим Covid-19 у березні 2020 року, коли тільки почали діяти карантинні обмеження, то побачимо низку відмінностей:
- з початку 2022 року НБУ для стабілізації ситуації продав із резервів $1 068 млн (чисте сальдо), тоді як за аналогічний період березня 2020 року – $2,2 млрд, тобто в цьому році – удвічі менше;
- у січні 2022 року населення купило валюти на суму $165 млн, тоді як у березні 2020 року – на $224 млн;
- курс гривні в 2022 році девальвував на 5,1%, тоді як за таку ж кількість днів у березні 2020 року – на 14%.
Національний банк України і надалі дотримуватиметься політики гнучкого курсоутворення та готовий застосувати у разі необхідності комплекс монетарних інструментів для стабілізації ситуації на валютному ринку та мінімізації психологічного чинника послаблення гривні".
Валютний ринок України: показники і подальші дії НБУ
"Загалом валютний ринок зараз є найліквіднішим ринком в Україні. Якщо розглядати міжбанківський сегмент, то протягом останніх трьох років він зростав десь на 10‒11% щороку. У 2019 році міжбанківський середньоденний обіг становив 380 млн дол. США, у 2020 році – 420 млн дол. США, у 2021 році – 470 млн дол. США. У листопаді 2021 року – січні 2022 року він перевищив 500 млн дол. США. Це позитивна динаміка, оскільки чим більший обіг на ринку, тим більша його ліквідність", – додав Олексій Лупін.
"Психологічно ми живемо з цими ризиками з 2014 року. Тому для нас якоюсь мірою така історія, на жаль, є звичною. Звичайно, нерезиденти реагують на геополітичне напруження і це зумовлює тиск на ринку. Водночас внутрішній ринок "проходить" це напруження значно спокійніше, ніж зовнішній", – підкреслив директор Департаменту відкритих ринків.
Олексій Лупін зауважив, що Національний банк не планує вводити додаткові обмеження на валютному ринку, а навпаки – зберігає плани з валютної лібералізації та продовжить крокувати в цьому напрямі, коли ситуація стабілізується.
"У розрізі лібералізації ми зараз дивимося на ринок деривативів. Ми бачимо дуже великий потенціал росту і тому зараз наші основні зусилля спрямовані на розвиток цього сегмента ринку – як банківського клієнтського сегмента, так і біржового (через центрального контрагента). Також я думаю, що в цьому році ми зможемо відкрити доступ банків до ОЗДП", – зазначив Олексій Лупін.