НБУ: валютні резерви дають змогу за потреби продовжувати активно діяти на ринку

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомляє, що директор Департаменту відкритих ринків Національного банку Олексій Лупін під час круглого столу, який на днях провів "Фінклуб", зазначив: "Те, що зараз відбувається на валютному ринку, звичайно, неприємно, але не є катастрофою” (цитата).

О. Лупін розповів про чинники, які зараз зумовлюють поточну динаміку на валютному ринку.

"Ми почали минулий рік із курсом 28,30 грн/дол. США. Тобто зараз курс змінився не дуже відчутно порівняно з січнем минулого року. У заголовках пишуть, що гривня "рухнула", але це не так. Минулого року гривня переважно зміцнювалася, волатильність була дуже низькою і, мабуть, всі до цього звикли, тому січнева волатильність бентежить широкий загал", – наголосив директор Департаменту відкритих ринків НБУ.

За оцінками Нацбанку, основною причиною підвищеного попиту на валютному ринку сьогодні є саме психологічний чинник, пов`язаний з нагнітанням інформаційного середовища через геополітичне напруження. Другим та менш значущим чинником ослаблення гривні є сезонний сплеск попиту, пов’язаний зі зростанням у грудні минулого року бюджетних виплат.

У Нацбанку підкреслюють, що НБУ зі свого боку незмінно дотримується принципів гнучкого курсоутворення і згладжує надмірні коливання на ринку.

"Наявний обсяг валютних резервів дає змогу НБУ за потреби продовжувати активно діяти на валютному ринку в послідовний та передбачуваний спосіб для нівелювання тимчасових сплесків та заспокоєння учасників ринку", - йдеться в повідомленні НБУ.

Учора НБУ в офіційному повідомленні наголошував, що “сьогодні валютний ринок значно стійкіший до шоків, ніж під час попередніх криз, зокрема завдяки послідовній політиці Національного банку на валютному ринку, стабільнішою є й банківська система”.

Ще цитата з вчорашнього повідомлення Нацбанку:

“Якщо порівняти поточну ситуацію із шоком, зумовленим Covid-19 у березні 2020 року, коли тільки почали діяти карантинні обмеження, то побачимо низку відмінностей:

- з початку 2022 року НБУ для стабілізації ситуації продав із резервів $1 068 млн (чисте сальдо), тоді як за аналогічний період березня 2020 року – $2,2 млрд, тобто в цьому році – удвічі менше;

- у січні 2022 року населення купило валюти на суму $165 млн, тоді як у березні 2020 року – на $224 млн;

- курс гривні в 2022 році девальвував на 5,1%, тоді як за таку ж кількість днів у березні 2020 року – на 14%.

Національний банк України і надалі дотримуватиметься політики гнучкого курсоутворення та готовий застосувати у разі необхідності комплекс монетарних інструментів для стабілізації ситуації на валютному ринку та мінімізації психологічного чинника послаблення гривні".

Валютний ринок України: показники і подальші дії НБУ

"Загалом валютний ринок зараз є найліквіднішим ринком в Україні. Якщо розглядати міжбанківський сегмент, то протягом останніх трьох років він зростав десь на 10‒11% щороку. У 2019 році міжбанківський середньоденний обіг становив 380 млн дол. США, у 2020 році – 420 млн дол. США, у 2021 році – 470 млн дол. США. У листопаді 2021 року – січні 2022 року він перевищив 500 млн дол. США. Це позитивна динаміка, оскільки чим більший обіг на ринку, тим більша його ліквідність", – додав Олексій Лупін.

"Психологічно ми живемо з цими ризиками з 2014 року. Тому для нас якоюсь мірою така історія, на жаль, є звичною. Звичайно, нерезиденти реагують на геополітичне напруження і це зумовлює тиск на ринку. Водночас внутрішній ринок "проходить" це напруження значно спокійніше, ніж зовнішній", – підкреслив директор Департаменту відкритих ринків.

Олексій Лупін зауважив, що Національний банк не планує вводити додаткові обмеження на валютному ринку, а навпаки – зберігає плани з валютної лібералізації та продовжить крокувати в цьому напрямі, коли ситуація стабілізується.

"У розрізі лібералізації ми зараз дивимося на ринок деривативів. Ми бачимо дуже великий потенціал росту і тому зараз наші основні зусилля спрямовані на розвиток цього сегмента ринку – як банківського клієнтського сегмента, так і біржового (через центрального контрагента). Також я думаю, що в цьому році ми зможемо відкрити доступ банків до ОЗДП", – зазначив Олексій Лупін.