НБУ: валютні інтервенції в травні відповідають тенденціям квітня, є рівновага

Все про економіку та фінанси

Скорочення зовнішнього офіційного фінансування та певне зростання імпорту призвели до того, що ситуація у квітні з платіжним балансом дещо погіршилася порівняно з березнем, повідомив заступник голови Національного банку України Сергій Ніколайчук в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Ситуація у квітні з платіжним балансом справді дещо погіршилася. Якщо в березні наше сальдо інтервенцій із продажу валюти на ринку становило $1,7 млрд, то вже у квітні цей показник збільшився до $2,2 млрд", – сказав заступник глави НБУ.

Ніколайчук уточнив, що якщо в березні валютні надходження на користь уряду становили $3,3 млрд, то у квітні вони вже були меншими за $2 млрд, і здебільшого зниження відбулося за рахунок скорочення зовнішнього офіційного фінансування.

"Відповідно, якщо в березні міжнародні резерви зросли на $600 млн, то вже у квітні вони знизилися на $1,2 млрд", – констатував заступник голови НБУ.

Говорячи про чинники, що впливають на торговельний баланс, він відзначив зростання витрат на пальне, оборонні потреби, а також збереження значних обсягів розрахунків із платіжними системами, насамперед через активне використання гривневих карток за кордоном біженцями з України.

"Я не думаю, що ми побачимо стрімке погіршення ситуації. Те, що бачимо зараз, інтервенції у травні відповідають тенденціям квітня. Загалом, на мою думку, ми зараз перебуваємо в певній локальній рівновазі", – водночас зазначив Ніколайчук.

За його словами, багато залежатиме від того, як відбуватимуться воєнні дії, наскільки швидко Україна зможе налагодити альтернативні шляхи експорту й наскільки успішним буде розблокування українських портів.

"Важливою також буде міжнародна підтримка. В цьому питанні протягом кількох останніх тижнів ми бачили досить суттєвий прогрес, ідеться, зокрема, і про фінансування, яке нам обіцяють і Світовий банк, і ЄС, і США", – додав заступник голови Нацбанку. Він нагадав, що затверджений Конгресом США новий $40 млрд пакет допомоги Україні має значно допомогти стану платіжного балансу України.

"Ми активно працюємо над тим, щоб витрати, які ми здійснюємо на валютному ринку для утримання стабільності обмінного курсу (а ми очікуємо, що вони будуть меншими в другій половині року) повністю покривалися надходженням офіційного фінансування", – заявив Ніколайчук. 

"Наразі ми вважаємо, що той перелік критичного імпорту, який є, може бути профінансовано. Водночас ми вважаємо, що податки на імпорт, які було скасовано на початку воєнних дій, треба повернути", - сказав заступник глави НБУ.

На думку Ніколайчука, після повернення до оподаткування імпорту можна розглянути можливість застосування спецмит для розширення списку некритичного імпорту, скасувавши при цьому заборону на купівлю валюти і транскордонні перекази для купівлі цього некритичного імпорту.

"Ми вже мали такий досвід у 2014 році, і я переконаний, що обґрунтувати у Світовій організації торгівлі застосування такого механізму під час війни буде не дуже складно", – наголосив Ніколайчук.

Як повідомлялося, після початку військової агресії Росії 24 лютого уряд того самого дня постановою №153 визначив перелік товарів критичного імпорту, для закупівлі якого Національний банк України дозволяє купувати валюту. З того часу уряд понад 10 разів змінював цей перелік.

У березні Верховна Рада звільнила від ввізного мита та ПДВ імпорт товарів в Україну для платників єдиного податку першої-третьої груп, які сплачують податок за ставкою 2% від обороту, а також встановила спрощену форму розмитнення. Незабаром у парламенті було зареєстровано кілька законопроєктів, які передбачають, зокрема, повернення до оподаткування імпорту. Проте розгляд таких ініціатив у залі пригальмувався.