НБУ: в світовій економіці посилюються ризики стагфляції

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що в світовій економіці посилюються ризики стагфляції:

"Нові замовлення збільшуються помірно внаслідок низького рівня ділової довіри. Зберігається тиск з боку пропозиції через посилення карантинних обмежень у Китаї та війну в Україні, а також порушень ланцюгів постачання.

Глобальна інфляція надалі зростає насамперед через подорожчання палива, що, у свою чергу, тисне на ціни на електроенергію в бік підвищення, а також проблеми з обмеженою пропозицією окремих продуктів харчування.

Світові ціни на енергоносії залишаються на високих рівнях попри певну корекцію порівняно з березнем.

Світові ціни на нафту коливалися близько 105 дол./бар. Підтримку цінам надавали обговорення ембарго на російську нафту в Європі, зниження запасів у США та перебої постачання з Лівії унаслідок політичних протестів. Утім, очікування уповільнення світової економіки та, відповідно, попиту на нафту, а також продаж нафти США зі стратегічних запасів стримували зростання цін.

Ціни на природний газ на європейському ринку також коливалися у відносно вузькому діапазоні. Невизначеність щодо поставок російського газу в Європу залишалася ключовим чинником тиску на ціни у бік підвищення. Однак слабший промисловий попит, нарощування постачання СПГ, пом’якшення погодних умов та стійке постачання з Норвегії переважно нівелювали цей тиск.

Світові ціни на основні експортні товари тримаються на високих рівнях через шоки пропозиції.

Сталь у квітні дешевшала через падіння попиту в країнах Близького Сходу внаслідок Рамадану, зниження цін на брухт у Туреччині, падіння цін на російську сталь як токсичну. Однак дефіцит пропозиції, спровокований порушенням роботи українських металургів і карантином у окремих країнах, на тлі високої собівартості підтримує ціни.

Ціни на руду коливалися близько 150 дол./т. Скорочення виробництва сталі та значні запаси в портах Китаю компенсували менші обсяги постачання руди з Бразилії та України, а також неможливість нарощування виробництва руди, зокрема в Австралії, через нестачу робочої сили внаслідок пандемії.

Ціни на пшеницю та кукурудзу надалі підвищувалися через: обмежені обсяги постачання з України та негативні очікування через складнощі з посівною; спеку в Індії, Бразилії та Пакистані; складні погодні умови у США; дорогі добрива. Лише наближення надходжень нового врожаю пшениці та ячменю в Північній півкулі стримували ціни".