НБУ в липні викупив на ринку близько $200 млн

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що в липні на валютному ринку переважав ревальваційний тиск, зумовлений значною пропозицією готівкової іноземної валюти та продажем банками валюти з позиції.

Офіційний обмінний курс гривні до долара зміцнився на 1,1%

Сальдо інтервенцій НБУ було додатним - 0,2 млрд дол (згодом Нацбанк уточнив, що йдеться про 188 млн дол).

У липні НБУ підвищив облікову ставку на 0.5 в.п. – до 8.0% та вжив додаткові заходи з посилення монетарної політики.

“Такі кроки спрямовані на послаблення інфляційного тиску та утримання під контролем інфляційних очікувань. Індекс міжбанківських ставок овернайт UONIA зріс, проте лишався близько нижньої межі коридору ставок НБУ через значний профіцит ліквідності банківської системи. Водночас дохідність гривневих ОВДП залишилася практично незмінною”, - зауважує Нацбанк.

За даними НБУ, в період з 26 по 30 липня він викупив на міжбанку 136 млн дол, не продаючи валюту.

У період з 19 по 23 липня Нацбанк купив на ринку 32 млн дол, не продаючи при цьому валюту.

У період з 12 по 16 липня НБУ не купував і не продавав валюту на міжбанку.

У період з 5 по 9 липня він купив на ринку 20 млн дол, не продаючи при цьому валюту.

У період з 29 червня по 2 липня НБУ викупив 26 млн дол, не продаючи валюту.

Всього з початку року НБУ купив на ринку 1,161 млрд дол, а продав - 169,5 млн дол.

У 2020 році НБУ викупив на ринку 4,93 млрд дол, а продав 3,89 млрд дол.

Контекст

НБУ повідомив, що починаючи з 1 серпня до кінця 2021 року, має намір щоденно купувати на міжбанківському валютному ринку до 5 млн дол. США для нарощування міжнародних резервів.

Такі інтервенції здійснюватимуться лише за умови зміцнення курсу гривні порівняно з попереднім торговельним днем. Попередній індикатор, що діяв з кінця квітня 2020 року, становив 20 млн дол. США.

Як зауважував центробанк, перегляд індикатора відповідає характеру монетарної політики Національного банку, спрямованої на подолання інфляційного тиску, та сприятиме поліпшенню механізму монетарної трансмісії через валютний канал.

"Міжнародні резерви України зараз перебувають на високому рівні – більше 28 млрд дол. США. Врахувавши це, Правління НБУ вирішило зменшити планові обсяги інтервенцій для купівлі валюти в резерви", – зазначив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.

Індикативний обсяг купівлі валюти в розмірі 5 млн дол. США становить трохи більше 1% від середньоденного обсягу операцій на міжбанківському валютному ринку, тому він не перешкоджатиме ринковому курсоутворенню, переконаний НБУ.

Нагадаємо, що згідно зі Стратегією валютних інтервенцій, ще одним завданням зі здійснення валютних інтервенцій Національним банком є згладжування надмірних коливань на валютному ринку. Відповідно центробанк за необхідності продовжить проводити інтервенції з купівлі або продажу валюти в ті дні, коли існуватиме суттєвий дисбаланс між пропозицією та попитом на ринку.

"Ситуація на валютному ринку в цьому році покращилася. Ринок розвивається, поглиблюється та стає дедалі ліквіднішим. Відповідно, збільшується його здатність до самозбалансування та зменшується участь Національного банку. У січні–липні 2021 року валютний ринок залишався збалансованим за троєкратного зменшення інтервенцій регулятора порівняно з аналогічним періодом 2020 року", - констатував Нацбанк.

"Наша політика залишається незмінною, тобто ми, як і раніше, будемо лише згладжувати надмірні курсові коливання. У нас немає намірів змінювати нашу Стратегію валютних інтервенцій, і, тим паче, відходити від режиму плаваючого курсоутворення. Баланс попиту й пропозиції на валюту з боку учасників валютного ринку й надалі визначатиме курс гривні", – додав голова НБУ Кирило Шевченко.

Нацбанк підкреслював, що планові обсяги інтервенцій мають виключно індикативний характер. Залежно від ситуації на ринку інтервенції Національного банку з купівлі валюти можуть бути меншими або взагалі не відбуватися. Обсяги купівлі упродовж дня можуть перевищувати оголошений обсяг, однак такі інтервенції проводитимуться для виконання інших завдань, передбачених Стратегією валютних інтервенцій Національного банку, зокрема для згладжування значних коливань на валютному ринку.

Встановлення кількісних індикаторів для щоденних інтервенцій є важливим елементом режиму плаваючого обмінного курсу. За цього режиму НБУ не підтримує жодного значення обмінного курсу, а присутність НБУ на валютному ринку зумовлюється необхідністю накопичувати міжнародні резерви, згладжувати функціонування валютного ринку та підтримувати трансмісію ключової процентної ставки.