НБУ в боротьбі з Коломойським втратив ще дві будівлі вартістю 170 млн грн

Все про економіку та фінанси

05 грудня Госпсуд м. Києва задовольнив позов ТОВ «Акватера» до НБУ (справа №910/15271/17) та розірвав іпотечний договір №35, укладений 29.05.2014 між позивачем та відповідачем як забезпечення боргових зобов’язань Приватбанку по рефінансуванню (за кредитним договором №19 від 03.03.2009), яке мало бути погашене ще в грудні 2016 року.

Згідно з судовими матеріалами, предмет іпотеки – приміщення в будівлі за адресою м. Дніпро, вул. Чкалова, 27. Договірна вартість нерухомості – 25 млн грн.

Суд зазначив, що після націоналізації Приватбанку Нацбанк застеріг цю фінустанову від погашення рефінансування, вказуючи, що це може призвести до зменшення відповідальності майнових поручителів. Крім того, як зазначається, НБУ мав правові підстави для списання коштів з рахунків Приватбанку у безспірному порядку, однак утримався від цього. Суд дійшов висновку, що «спільна поведінка боржника і кредитора створює загрозу втрати позивачем як майновим поручителем належного йому на праві власності майна, в той час, як існує реальна можливість виконання боржником взятих на себе згідно кредитного договору зобов`язань» (цитата).

За даними держреєстру, кінцевими бенефіціарами ТОВ «Акватера» є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов).

Як писав Finbalance, у жовтні Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов ТОВ «Акватера» та зобов’язав Приватбанк погасити борг перед НБУ за кредитним договором №19 від 03.03.2009 (на 01.08.2017 відповідна заборгованість становила 4,4 млрд грн).

Додамо, що 14 грудня Госпсуд м. Києва – з тим же обґрунтуванням, що і у випадку ТОВ «Акватера» - задовольнив позов кіпрської компанії «Тровелко Холдінгз Лімітед» до НБУ (справа №910/15957/17) та визнав припиненим правовідношення за іпотечним договором №38 (зареєстрований у реєстрі за №5063), який був укладений 30.05.2014 між позивачем і відповідачем.

Згідно з судовими матеріалами, «Тровелко Холдінгз Лімітед» передало в іпотеку для НБУ нерухомість вартістю 143,3 млн грн (як забезпечення боргів Приватбанку по рефінансуванню за кредитним договором №19 від 03.03.2009).

За даними держреєстру, предметом іпотеки за вказаним іпотечним договором є адмінбудівля площею майже 4 тис кв м та автостоянка площею під 800 кв м за адресою м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 42б. Разом з тим, зазначається, що Печерський райсуд у серпні 2017 року за клопотанням ГПУ наклав арешт на цю нерухомість.

При цьому 21.11.2017 Госпсуд м. Києва частково задовольнив ще один позов «Тровелко Холдінгз Лімітед» та, як і у випадку з ТОВ «Акватера», зобов’язав Приватбанк погасити борги перед НБУ за кредитним договором №19 від 03.03.2009.

Про розслідування ГПУ щодо спроб НБУ забрати офіс телеканалу "1+1" через борги Приватбанку по рефінансуванню читайте тут.

Контекст

За даними НБУ, на 01.12.2017 борг Приватбанку перед Нацбанком по рефінансуванню становив 12 млрд грн (з них 11,8 млрд грн – прострочена заборгованість), зменшившись за 11 місяців 2017 року на 6 млрд грн (із 18 млрд грн на 01.01.2017).

Як писав Finbalance, суди (в т.ч. апеляційної інстанції) винесли вже 20 рішень (в справах за позовами "приватівських" компаній), які зобов`язують Приватбанк погасити борги перед НБУ.

Крім цього, суди задовольнили низку позовів «приватівських» структур та розірвали іпотечні договори та договори застави, які позивачі уклали з НБУ як забезпечення боргових зобов`язань Приватбанку по рефінансуванню.

У результаті цього НБУ втратив право на низку активів "приватівців". Йдеться про об`єкт на гірськолижному курорті "Буковель"; ангар для літаків аеропорту "Дніпропетровськ"; вагони ПАТ "Дніпроазот" і ПАТ "Покровський гірничо-збагачувальний комбінат"; готель "Жовтневий" та ще кілька об`єктів нерухомості в м. Дніпро. Також НБУ не зміг "відбити" у "приватівців" зерновий термінал "Бориваж". Щоправда, в кількох судових спорах Нацбанку таки вдалося уникнути поразки (як це було, наприклад, у випадку з ТОВ «Акватера» та Pennylane – Comercio Internacional LDA).

У будь-якому разі як мінімум на частину з цих активів судові органи за клопотанням ГПУ наклали арешт в рамках кримінального провадження №42014000000001261 щодо 19 млрд грн рефінансування для Приватбанку (перелік активів – у т.ч. тут і тут). Для арешту (замороження) майна в рамках виконання наказу Суду Лондона потрібні "підтверджувальні" рішення українських судів. Як показує поточна судова практика, з цим навряд чи буде просто.

У Нацбанку неодноразово наголошували, що борги Приватбанку по рефінансу забезпечені не лише різними активами «приватівців», але й особистою порукою Ігоря Коломойського. Прес-служба Приватбанку в коментарі для Finbalance визнавала, що погашення банком рефінансування призводить до зменшення зобов’язань Ігоря Коломойського як поручителя. На фоні цього І. Коломойський подав низку позовів до НБУ про розірвання договорів поруки.

За словами юристів та фінансистів, проблема для НБУ полягає в тому, що перед тим, як висувати боргові вимоги до поручителів, Нацбанк мав би визнати Приватбанк проблемним, а то й неплатоспроможним.