НБУ: Україна може отримати від МВФ ще понад $2 млрд завдяки виконанню програми stand-by

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко повідомив, що рада директорів МВФ затвердила перший перегляд програми stand-by, вирішила виділити для України 699 млн дол та продовжила програму співпраці з нашою державою до кінця червня 2022 року.

За словами К. Шевченка, рішення ради директорів МВФ свідчать про підтримку дій української влади і Національного банку, зокрема, у напрямі забезпечення макроекономічної стабільності, реформування фінансової системи та впровадження структурних реформ.

Коментар глави НБУ:

"Надалі у межах співпраці продовжуємо фокусуватися на важливих для України напрямах. Це посилення незалежності Національного банку шляхом подальшого вдосконалення системи корпоративного управління, проведення монетарної політики, спрямованої на повернення інфляції до цілі 5%, дотримання режиму плаваючого обмінного курсу, продовження поступової валютної лібералізації й зміцнення потужності банківського пруденційного нагляду для збереження високоліквідної та капіталізованої банківської системи.

Ми продовжимо роботу над зниженням рівня непрацюючих кредитів у банківській системі та в державних банках зокрема й реалізуємо ініціативи із запровадження нових вимог щодо капіталу й ліквідності банків.

Національний банк також братиме активну участь у роботі, спрямованій на повернення активів від колишніх власників та пов`язаних осіб збанкрутілих банків. Вона є вкрай важливою для зменшення вартості банкрутств банків для платників податків.

Ще одним важливим напрямом роботи є посилення регулювання небанківського фінансового сектору. Для цього вже підготовлене нове законодавство про фінансові послуги та фінансові компанії (№5065), про кредитні спілки (№5125) та про страхування (№5315). Два перших законопроєкти вже пройшли перше читання у Верховній Раді, останній – минулого тижня був підтриманий у другому читанні. Ми також плануємо розширити охоплення централізованого кредитного реєстру на небанківські фінансові установи відповідно до закону про фінансові послуги.

Хочу подякувати Міжнародному валютному фонду, а також колегам із НБУ та інших державних органів за спільну плідну роботу. Національний банк і надалі дотримується позиції про важливість продовження співпраці з МВФ та виконання Україною всіх взятих на себе зобов`язань”.

У заяві Національного банку зазначається, що продовження виконання програми stand-by дасть можливість Україні отримати наступні транші від МВФ загальним обсягом 1,6 млрд СПЗ (більше 2 млрд дол).

Нагадаємо, 9 червня 2020 року рада директорів МВФ затвердила 18-місячну програму stand-by для підтримки макроекономічної та фінансової стабільності в Україні. Фінансування за програмою складає 3,6 млрд СПЗ (близько 5 млрд дол).

У 2020 році Україна отримала перший транш за програмою обсягом 1,5 млрд СПЗ (близько 2,1 млрд дол).

За підсумками роботи місії МВФ в Україні в межах завершення першого перегляду програми stand-by протягом 21 вересня – 18 жовтня 2021 року сторонами було досягнуто угоди на рівні персоналу (Staff-Level Agreement, SLA). Це дало змогу винести на розгляд ради виконавчих директорів МВФ питання щодо завершення першого перегляду чинної програми stand-by та продовження термінів її виконання для України.