НБУ: у бізнес-сегменті чистий кредитний портфель у гривні з початку війни зріс на 4,5%

Все про економіку та фінанси

Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук на конференції Morgan Stanley Global Credit Conference: Ukraine розповів про поточний стан банківського сектору та політику Національного банку, спрямовану на збереження фінансової стабільності під час війни.

Ключові тези С. Ніколайчука:

"Банківська система належно працює, надаючи бізнесу та населенню фінансові послуги. Ми пояснюємо її стійкість поєднанням трьох ключових факторів:

▪️ НБУ та комерційні банки заздалегідь розробили плани забезпечення безперервності бізнесу та впровадили їх одразу після початку війни;
▪️ незважаючи на удари від кризи, викликаної пандемією COVID-19, вдалося накопичити значний запас міцності завдяки виваженій макроекономічній та фінансовій політиці;
▪️ з першого дня війни НБУ запровадив низку заходів із підтримки банків та тимчасових адміністративних обмежень для уникнення відпливу капіталу.

Станом на середину травня загалом у країні, включаючи території проведення бойових дій та тимчасово захоплені регіони, працюють близько 80% відділень системно важливих банків.

Банківський сектор є високоліквідним, із стабільним фондуванням: станом на 12 травня гривневі депозити фізичних осіб зросли з початку війни на 21,4%, юридичних осіб – на 5,6%.

Попит населення на кредити знизився, натомість у бізнес-сегменті чистий кредитний портфель у гривні з початку війни зріс на 4,5%. Бізнес-кредитування відбувається переважно за допомогою державних програм.

Економіка поступово відновлюється від шоку,ціновий тиск все ще залишається підвищеним через порушення ланцюгів поставок, нерівномірний попит і зростання витрат.

Високий рівень невизначеності є головним викликом для монетарної сфери та чинником тимчасового відкладення Національним банком ухвалення рішення щодо облікової ставки.

За наявності необхідних умов ми відмовимося від адміністративних обмежень та фінансування бюджету і повернемося до інфляційного таргетування з плаваючим курсоутворенням".