НБУ судиться за "Республіку" імені Фірташа-Льовочкіна, права на яку продає ФГВФО

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Господарського суду м. Києва від 15 грудня, НБУ в рамках позову до кіпрської компанії «Берлінотто Лімітед» (Berlinotto Limited) просить суд звернути стягнення за договором застави корпоративних прав від 05.05.2014 року на корпоративні права відповідача в ТОВ "Мегаполісжитлобуд" (85,19% в статутному капіталі, що становлять 29,1 млн грн) в рахунок часткового погашення заборгованості збанкрутілого банку «Надра» перед НБУ за кредитним договором №47 від 07.10.2008.

Як писав Finbalance, ТОВ "Мегаполісжитлобуд" пов’язували з Дмитром Фірташем і Сергієм Льовочкіним у контексті недобудованого проекту ТРЦ «Республіка» (вул. Велика Кільцева, 1 в Києві). Забудовник оцінював рівень готовності проекту на 80%.

У середині грудня Фонд гарантування повідомив, що планує в березні продати права вимоги за кредитами юросіб банку «Надра», об’єднаних у один лот, у забезпечення яких, зокрема, передано «найбільший в країні недобудований торгівельно-розважальний центр (м. Київ, вул. Велика кільцева, 1, 1а, 1в)». «Зважаючи на те, що активи перебувають у заставі НБУ, аукціон з продажу лоту відбудеться через систему ПроЗорро.Продажі», - йшлося в повідомленні ФГВФО. У 2015 році директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін заявляв, що НБУ може продати ТРЦ «Республіка». Як зазначалося, його вартість може перевищувати 1 млрд грн.

26 вересня Госпсуд м. Києва зупинив провадження в справі за позовом ліквідатора банку «Надра» до ТОВ "Мегаполісжитлобуд" про стягнення 1,39 млрд грн заборгованості на підставі договору про консорціумне кредитування №37/2012-КК від 24.09.2012 (як третя особа в справі – на стороні відповідача – фігурує НБУ).

16 листопада Госпсуд м. Києва зупинив провадження – до закінчення судової експертизи – у справі за позовом ліквідатора банку «Надра» до ТОВ «ДХ Інвест Нерухомість» про стягнення заборгованості за кредитним договором від 09.08.2013 у розмірі 1,23 млрд грн. Як третя особа в справі фігурує НБУ (з яким банк «Надра» у квітні 2014 року уклав договір про заставу майнових прав по кредиту рефінансування).

Видання Realist писало, що майновим поручителем ТОВ «ДХ Інвест Нерухомість» по кредиту в банку «Надра» на 1,2 млрд грн була компанія «Мегаполісжитлобуд». Посилаючись на дані держреєстру з прав на нерухоме майно, портал повідомляв, що учасником консорціумного кредитування компанії «Мегаполісжитлобуд», крім банку «Надра» (в обсязі 1,25 млрд грн) був також банк «Кліринговий дім» (на 130 млн грн), власниками якого є Іван Фурсін (молодший бізнес-партнер Дмитра Фірташа) та сестра Сергія Льовочкіна (Юлія).

Realist констатував, що навесні 2016 року після подачі позовів Нацбанком та Фондом гарантування в держреєстрі прав на нерухоме майно з’явило п’ять записів про отримання прав власності на ділянки банку «Кліринговий дім» (на підставі договору про задоволення вимог іпотекодержателя): «Згідно з кадастровою картою, більшою частиною землі довкола «Respublika» володіє банк «Кліринговий дім». Частина землі при цьому орендується в Київради. Таким чином, навіть якщо банку «Надра» або самому Нацбанку вдасться відсудити та продати заставне майно, майбутній його власник буде буквально оточений землею структур Сергія Льовочкіна і повинний буде з цим рахуватися. А значить територія ТРК падає в ціні».

Видання «Дело» писало, що «ДХ Інвест Нерухомість» було в переліку проблемних позичальників «Родовід Банку». Як і, до речі, «Мегаполісжитлобуд». Як повідомлялося, в серпні 2008 року «ДХ Інвест Нерухомість» придбало майновий комплекс сільськогосподарської фірми «Теремки», яка до цього вела госпдіяльність за адресою вул. Кільцева, 1. У вересні-2009 «Мегаполісжитлобуд» виступив ініціатором банкрутства і був призначений ліквідатором компанії «Теремки».

Довідково

За даними Фонду гарантування, на 06 лютого 2015 року (тобто на момент введення тимчасової адміністрації в банк "Надра") борг банку «Надра» перед НБУ становив 12,6 млрд грн, або майже половину всіх зобов’язань фінустанови.

На 01.12.2016 вкладники банку «Надра» отримали компенсації від Фонду гарантування на 3,67 млрд грн (94,7% виплат, запланованих у межах гарантійної суми). Як відомо, ці виплати здійснюють, передусім, за рахунок емісійних коштів Нацбанку (його позик для ФГВФО та через монетизацію облігацій, які Мінфін випускає для фінансової підтримки ФГВФО), що провокувало девальвацію та розкручування інфляції.

Восени 2015 року директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін заявляв, що банку «Надра» заставного майна не вистачить, щоб розрахуватися перед Нацбанком, не кажучи вже про покриття тих 4 млрд, які Фонд гарантування має виплатили вкладникам.

Про кримінальні провадження Генпрокуратури та Нацполіції щодо сумнівних операцій банку "Надра" (у т.ч. про зловживання коштами рефінансування), в яких фігурує, зокрема, його власник Д. Фірташ, див. тут.

Про конфлікт НБУ та ДІУ довкола портфелю іпотечних кредитів банку "Надра" читайте тут.

Як звертав увагу Finbalance, банк "Кліринговий дім" в IV кварталі 2014 року та в січні 2015 року гіперактивно нарощував депозитний портфель юросіб на фоні гіперактивного скорочення вкладів юросіб у банку «Надра». Це спонукає не виключати ймовірність, що частина вкладів юросіб з банку «Надра» «перекочовувала» в банк «Кліринговий дім».