Середні ставки за іпотечними кредитами впали на 7 в.п.

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що із середини 2020 року іпотека в Україні почала стрімко відновлюватися. Це стало можливим передусім завдяки зниженню вартості: середньозважена ефективна ставка за іпотекою в квітні становила 14.1%, що майже на 7 в. п. менше, ніж на початку минулого року.

Нові видачі кредитів за перші чотири місяці зросли в два рази за кількістю та майже в три – за обсягом у річному вимірі.

Частково жваве іпотечне кредитування в березні та квітні є результатом програми державної підтримки, уточнює НБУ.

Обсяги іпотеки зростають передусім за рахунок кредитів на купівлю житла на вторинному ринку. За останні 12 місяців на новобудови банки видали близько 15% від усієї нової іпотеки.

“Для запуску масової іпотеки важливо впорядкувати ринок новобудов та підвищити рівень захисту прав кредиторів. Правове поле має гарантувати рівні умови як для позичальників, так і для кредиторів.

На початку 2021 року почала свою роботу програма державного субсидування “Доступна іпотека під 7%”, що дає змогу знизити вартість позики для боржника. Вона потенційно може створити значний додатковий попит на іпотеку. За програмою кредитні ризики несуть виключно банки, тож вони зберігають діючий підхід до оцінки платоспроможності клієнтів. Він на сьогодні переважно консервативний.

Варто пам’ятати, що наслідком значного зростання обсягів іпотечного кредитування є подорожчання житла. Це особливо актуально через проблеми на ринку новобудов, які можуть прискорити цей процес. Аби забезпечити помірний вплив активізації іпотеки на ціни, необхідно вчасно усунути перешкоди для нормального функціонування ринку”, - констатує НБУ.