НБУ: РЕОК гривні в кінці 2021 року був близьким до рівноважного рівня

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що за підсумками ІV кварталу 2021 року офіційний обмінний курс гривні до долара девальвував на 2.6%. Незважаючи на це, в річному вимірі він залишався міцнішим, а враховуючи також вищу, ніж у країн-партнерів інфляцію, тривало й зміцнення РЕОК (реальний ефективний обмінний курс) гривні.

“Тренд до посилення РЕОК триватиме й у 2022-2023 роках. Це буде зумовлено зростанням продуктивності в економіці, конвергенцією зарплат на тлі трудової міграції та припливом капіталу в умовах посилення монетарної політики НБУ та зменшення премії за ризик.

За оцінками НБУ, РЕОК гривні наприкінці 2021 року був близьким до свого рівноважного рівня, однак на прогнозному горизонті зміцнюватиметься та генеруватиме додатковий дезінфляційний тиск.

У 2024 році РЕОК дещо послабиться на тлі низької інфляції та пом’якшення монетарної політики та знову наблизиться до свого рівноважного рівня. Така траєкторія РЕОК гривні стимулюватиме помірне розширення дефіциту поточного рахунку у 2022 році, який у 2021 році був дещо менший за свій рівноважний рівень. У результаті на прогнозному горизонті поточний рахунок знову повернеться до рівноваги”, - зауважує НБУ.

Нацбанк нагадує, що в межах заходів із подальшої лібералізації руху капіталу з грудня 2021 року НБУ збільшив із 10% до 15% ліміти відкритої довгої та короткої валютної позиції банків. “Це сприятиме розширенню можливості останніх у проведенні операції в межах валютної позиці”, - констатує регулятор.